Şehitkamil’den gelen ve emsal artışı ile artı iki kat kararını içeren ilgili madde görüşülmek üzere komisyona sevk edildi. CHP Büyükşehir Belediye meclis üyesi Mehmet Sucu gündem maddesiyle ilgili söz aldı ve “Vatandaşlar mağdur. Bir an önce sadece Şehitkamil değil tüm ilçeler için karar alınarak uygulamaya geçilmeli” dedi.

KOMİSYONA SEVK EDİLDİ

Büyükşehir Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Halil Uğur başkanlığında yapıldı. Gündem maddeleri arasında Şehitkamil’den gelen yerinde dönüşüm kararı da yer aldı. Bir önceki mecliste gündeme gelen depremle ilgili kararda emsal artışı ve artı iki kat kararı olmadığı için vatandaşlar askı süresinde karara itiraz etmişlerdi. İşte meclis toplantısında hem bu karar hem de Şehitkamil’den gelen karar imar komisyonuna gönderildi.  

Tam 8 yıl oldu Tam 8 yıl oldu

DİĞER İLÇELER NE OLACAK?

Meclis toplantısında söz alan Mehmet Sucu, 9 ilçede orta ve ağır hasarlı yapılar olduğunu meclise gelen gündem maddesinin ise sadece Şehitkamil’le ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi:”Ağır ve orta hasarlı binalarla ilgili olan 49 ve 54. Madde birleştirilsin. Bunun yanı sıra Şehitkamil’in aldığı karar diğer ilçeler içinde alınsın. Tüm ilçelerde ağır ve orta hasarlı binalar var. Topyekün bir karar çıkmalı. Depremin üzerinden 18 aya yakın zaman geçti. İnsanlar mağdur” dedi.

Halil Uğur da, diğer ilçelerden meclis kararları geldikçe büyükşehirde görüşüleceğini belirterek, “Henüz diğer ilçelerden böyle bir karar gelmedi” dedi. Büyükşehir Belediyesi meclisi ikinci oturumu Cuma günü yapılacak. Mecliste Şehitkamil’in aldığı kararın görüşülerek oylanması bekleniyor.

İMO’NUN TALEBİ 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, yerinde dönüşüm için belediyeden şunları talep etmişti:,“Deprem sonrasında yıkılan veya yıkım ruhsatı alarak yeniden yapılaşmak isteyen konut alanı olarak planlanmış parsellerde, konsol yapılmaması şartıyla taban alan katsayısı TAKS olarak 0,45 uygulanabilir. Mevcut imar planı ve plan notları ile yürürlükte olan kat yüksekliklerine artı 2 kat ilave edilerek yapı ruhsatı alınabilir. Bu parsellerde yeşil balkon kullanımı uygulanabilir. Blok boyu ve blok derinliğinde planlı alanlar imar yönetmeliği hükümleri uygulanacaktır. Ayrıca ilgili meclis kararında belirtilen depremde yıkılmış veya yıkılacak olan ağır ve orta hasarlı binaların yerinde dönüşümde inşaat emsaline 1.20 artırım uygulanması da yerinde dönüşümü teşvik edici bir karar olacaktır. Depremde yıkılmış ve veya ağır ve orta hasarlı kategorisinde yer alıpta yıkılacak olan binaların yerinde dönüşümünde kazanılan haklarda mağduriyet yaşanmaması adına dükkan ve işyerlerine yer verilmesi gerekmektedir.” Meral KINACILAR ERBEKTE
 

Editör: Ebru Kont