1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deprem yönetmelikleri uygulamıyor
Deprem yönetmelikleri uygulamıyor

Deprem yönetmelikleri uygulamıyor

Gaziantep Akademik Meslek Odaları dönem başkanı Kenan Seçkin, ülke topraklarımızın yüzde 92'sinin deprem tehlikesi altında olduğunu belirtti.

A+A-

 Orta ölçekli depremlerde bile yapılarımızın hasar gördüğünü belirten Seçkin, "Bilimin tekniğin ve mühendisliğin gerekleri yapılmıyor. Deprem yönetmelikleri uygulanmıyor, yapı denetim mekanizması işlemiyor. Her yıl çok sayıda mühendislik diploması verilmesine rağmen kaliteli bir eğitim yapılmıyor. Oldukça fazla yüksek yapı yapılmasına rağmen bu yapılarla ilgili bir yönetmeliğimiz bile yok" dedi.

SANAYİ TESİSLERİ DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA

17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli Doğu Marmara depreminin yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Kenan Seçkin, "Ülke topraklarımızın yüzde 92 deprem tehlikesi altında; yüzde 66’sı ise birinci  ve ikinci derecede tehlikeli deprem bölgesinde yer almaktadır. Nüfusu bir milyonun üzerinde bulunan 11 büyük kent ve ülke nüfusumuzun yüzde 70’i, deprem tehlikesi altında bulunuyor. Yine, büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’i de deprem tehlikesi altındadır. Üstelik bu tesisler Doğu Marmara’da toplanmıştır" dedi.

YAPI DENETİM MEKANİZMASI İŞLEMİYOR

'17 Ağustos Depremi yapılarımızın yüzde 25’ini oturulamaz duruma getirmiştir' diyen Seçkin, "Orta ölçekli depremler de bile yapılarımız hasar görüyor can kayıpları oluyor. Bilimin tekniğin ve mühendisliğin gerekleri yapılmıyor. Deprem yönetmelikleri uygulanmıyor, yapı denetim mekanizması işlemiyor. Her yıl çok sayıda mühendislik diploması verilmesine rağmen kaliteli bir eğitim yapılmıyor. Oldukça fazla yüksek yapı yapılmasına rağmen bu yapılarla ilgili bir yönetmeliğimiz bile yok. Profesyonel mühendislik yaşamının düzenleyicisi olması gereken meslek Odalarının yetkileri giderek budanıyor. Ticari kaygı teknik kaygının önüne geçiyor. Bilgi ve beceriye  dayalı yöneticilerin yerini cemaat şirket ilişkileri alıyor, liyakat yok sayılıyor. Üniversite, meslek odası ve endüstri arasında olması gereken işbirlikleri önemsenmiyor" diye konuştu.

KENTLERİMİZ YAŞANMAZ HALE GELDİ

Bilimin, tekniğin ve insan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grup çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışının kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirdiğini dile getiren Seçkin, "Ormanlar, ağaçlar, yeşil alanlar, su havzaları, park ve bahçeler yok edilerek kentlerde boş alan bırakılmıyor. Kentlerimiz, küresel iklim değişikliklerinin etkisi altına sokularak afetlere açık hale getiriliyor. Güvenli yapı ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması önceliklerimiz arasında yer almıyor. Afet, bir doğa olayının kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Bizler geleceğe endişeyle değil, güvenle bakmak istiyor ve bu isteğimizin her zaman arkasında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Çünkü toplumsal duyarlılığımız, yaşamın kutsallığına olan inancımız, bilimsel ve mesleki gerçeklikler bunu gerektiriyor. Bunlar yapılmadığı takdirde sürekli olarak acı çekmeye devam edeceğiz. Ayrıca acil olarak şehrimizin deprem master planı hazırlanmalı ve yürürlüğe konulmalıdır" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.