1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Deprem konulu toplantı yapıldı
Deprem konulu toplantı yapıldı

Deprem konulu toplantı yapıldı

Gaziantep Kent Konseyi 7’nci Olağan Genel Kurul Toplantısında “Gaziantep'te Yaşanan Deprem ve Deprem Sonrasının Değerlendirilmesi " gündemiyle masaya yatırıldı.

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “ Artık 6 Şubat itibariyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bizim acil şekilde bilim insanlarımızla, odalarımızla bir planlama yapmamız gerekiyor” dedi. Vali Davut Gül ise, “gönüllülerimizin eğitilmesi ve deprem sürecinde nasıl bir yol izleyeceğini bilmesi de önemli. O açıdan bu akredite ekiplerinin oluşması gerekiyor” diye konuştu.  

Büyükşehir Belediyesi,  depremzedelere yönelik yaptığı yardım ve destekler başta olmak üzere afet sonrası yürütülecek çalışmaların yol haritası, Gaziantep Kent Konseyi 7’nci Olağan Genel Kurul Toplantısında “Gaziantep'te Yaşanan Deprem ve Deprem Sonrasının Değerlendirilmesi " gündemiyle masaya yatırıldı.

6 ŞUBAT MİLAD

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada 6 Şubat’ın bir milat olduğunu belirterek, şunları aktardı: “Büyükşehir Belediyesi olarak bilimin emrindeyiz, biz lojistikçiyiz. Bize gelen her bilgiyi değerlendirmek zorundayız. Bilgi borçlandırır. Çok hızlı bir şekilde bir bilim kurulu oluşturmalıyız. Çok hızlı acil eylem planımızı oluşturmak zorundayız. Memleketimizi fay hattından uzak bölgelere inşa etmek durumundayız. Cumhuriyetimizin kurucusunun bize bıraktığı en manevi miras bilim ve akıldır. Artık 6 Şubat itibariyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bizim acil şekilde bilim insanlarımızla, odalarımızla bir planlama yapmamız gerekiyor.”

NE YAPILMASI GEREKİR ?

Koruyucu ve önleyici tedbir alınmasının 7 kat daha az maliyeti beraberinde getirdiğini anlatan Şahin, “Can gittikten sonra bu tedbirlerin zaten bir anlamı yok. Öncesi, sırası ve sonrası kimin ne yapacağının bilinmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. 

GÜL: YOL ÖNEMLİ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise kentteki yardım koşullarının çok daha iyi olabileceğini ancak yaşanan depremin çevre illerde de hissedilmesinin bu koşulları engellediğini ifade ederek, “Gönüllülük esaslı çalışan arkadaşlarımızın deprem sürecinde önemi yüksekti. Ancak bu gönüllülerimizin eğitilmesi ve deprem sürecinde nasıl bir yol izleyeceğini bilmesi de önemli. O açıdan bu akredite ekiplerinin oluşması gerekiyor” diye konuştu. 

BAYRAK ÖVDÜ

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, depremin hemen ertesi günü, Gaziantep Kent Konseyi Meclis Çalışma Grubunun sivil toplum örgütleriyle acilen yardım toplanma faaliyetlerine başladığını ifade ederek, “İlk yardım ve iş birliği faaliyetlerinde şehir merkezinde olduğu gibi ilçelerde de yardımlara devam ediliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı GASKİ Genel Müdürlüğü, ilk günden bu yana su kesintilerine ilişkin yaptığı çalışmalarla Gaziantep’i susuz bırakmadı” diye konuştu.  Bayrak, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Ortez-Protez Yapım ve Uygulama Merkezi’nin depremzedelere dönük hizmetlerinden de bahsederek, “Merkez, enkazda kolunu, bacağını kaybeden depremzedelere yalnızca Gaziantep’e değil, çevre illere de protez desteği vererek yardımcı oluyor” ifadesini kullandı. 

GASKİ’NİN 30 KİŞİLİK EKİBİ ŞANLIURFA’YA DESTEK İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Şanlıurfa'da geçtiğimiz gün sabah saatlerinde başlayan sağanak yağışın hayatı olumsuz etkilediğini belirterek, “Deprem arıza ve onarım çalışmalarımız tesislerimizde sürerken, sahada görev alan 30 kişilik ekibi yaşanan sel felaketinden dolayı Şanlıurfa’ya destek için gönderdik” diye konuştu.  

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYE EKİPLERİ 191 VATANDAŞI ENKAZDAN SAĞ SALİM KURTARDI 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekibinin deprem sonrası hemen sahaya indiğini anlatarak, “İtfaiye arama-kurtarma ekibi ve iş makinaları deprem sonrası hemen devreye girdi. Biz 5 bine yakın personelimizle ilk günden beri sahadayız. Şubat ayının 17’si itibariyle 68 noktada 418 personel ile kurtarma çalışmalarına katıldık. 191 vatandaşımızı enkazdan kurtardık.

SEVEROĞLU: BİLİM İNSANLARINA ÖNEM VERİLMELİ 

Gaziantep Kulübü Başkanı Sıtkı Severoğlu ise “Ocak ayı sonlarında Gaziantep Kalesini önemli bir turizm destinasyonuna nasıl dönüştürebileceğimizi konuşurken, bu konuda projeler incelerken bugün Kalemiz neredeyse yok oldu. Enkazla karşı karşıyayız. İnsanlar evlerini, umutlarını, çok kıymet verdiklerini mallarını mülklerini kaybettiler, canlarını evlatlarını analarını ve babalarını kaybettiler. Yaşamlar da tıpkı kaleler gibi o kale gibi güçlü insanlar enkaza döndü” dedi. “Deprem Master planları, şunları da söylemiştik bunu da söylemiştik demek mümkün ama faydası yok. Planlar da vardı ama yeterli olamadık” diyen Severoğlu., “Keşke tüm planlarımız mevzuata uygun yapılsaydı, yapılmadıkları için çok önemli yıkımlar yaşandı. Keşke her birimiz üzerimize düşen görevleri eksiksiz yapabilseydik, telaşa kapılmadan mevzuat gereği olması gereken toplanma alanlarımız olsaydı da telaşa kapılmadan bu süreci yaşayabilseydik. 6 Şubat 2023 dönüm olmalı, bundan sonra önceden verilmiş  tüm yanlış kararları gözden geçirmeliyiz. Yapı denetimi ile ilgili 6 Şubat 2023’ten bu yana verilmiş tüm yanlış kararları gözden geçirmeliyiz.  Bu kararlar alınırken TMMOB’a bağlı meslek odalarımızın üyelerinin bilgi birikimlerinden yararlanarak, Çevre Bakanlığı ve Belediye çalışanları ile Üniversitelerimizin ilgili bilim insanlarıyla işbirliği yapmalıyız.  Yasalar nezdinde her yarının sorumlusu teknik elemanları bu çalışmalara dahil etmeliyiz. Sorunların çözümünde maddi çıkar düşünmeden yapılması gereken çalışmaları Vatan savunması olarak düşünerek yüreğimizi ortaya koymalıyız.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.