1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Demirde kırmızı alarm
Demirde kırmızı alarm

Demirde kırmızı alarm

Demir fiyatlarının artmasıyla birlikte inşaat sektörünün çıkmaza sürüklendiğini kaydeden Gaziantep iş dünyası yetkililere seslenerek acil tedbilerin alınması gerektiğini kaydettiler.

A+A-

ARTAN FİYATLAR SEKTÖRÜ ZORA SOKTU

İnşaat sektörünün zor durumda kaldığını aktararak demirdeki fiyat artışını gündemine alan GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel: “Aşırı yükselen demir fiyatları Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olan ve binlerce kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörünü zora sokuyor. Büyümeye çok ihtiyacımız olan bu günlerde, serbest piyasa koşullarına uygun olarak acilen gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

APA, GÜL VE ŞİMŞEK’E SESLENDİ

Gaziantep İnşaat Müteahitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ise, siyasetçilere seslenerek soruna dikkat çekti.Gaziantep’in Ankara’da iyi bir şekilde temsil edildiğini kaydeden Apa: “Demir emtia değerleri ve ithal hurda fiyatları dünyada yükselmektedir. Ancak başka ülkelerde talep azlığından dolayı demir fiyatları bu kadar yükselmemiştir. Biz hükümetimizden iç piyasayı destekleyecek önlemler almasını istiyoruz. Yaptığımız toplantıda üyelerimizi dinledik, nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda görüşlerini aldık. Amacımız ekonomiye elimizden geldiğince destek olmak. Bizler üretmekten yana olan insanlarız. Ancak üretirken de önümüzdeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bu engellerin kalkması için de en önemli görev hükümete düşüyor. Gaziantep kabinede iki güçlü isim ile temsil ediliyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül'den destek istiyoruz. Sorunun çözümü yapı sektörünün önündeki engelleri kaldıracak ve ülke ekonomisine de pozitif anlamda ciddi katkı sağlayacaktır" dedi.

ÇELİKTÜRK, KARABORSACILIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Demiri taahüt karşılığı yurtdışına satanların sektörü zor durumda bıraktığını aktaran Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk: “Türkiye'deki demir üreticileri ürettikleri ve üretecekleri Demir'i taahhüt karşılığı yurtdışına satıyor.Karaborsacılar kıtlık ve fahiş fiyatlarla sektörü zor durumda bırakıyorlar.Bunun neticesinde İnşaat sektörü krize sürükleniyor.Hükümetimiz acil bir biçimde demir piyasasına müdahale etmeli ithalata vergi gelmeli veya %18 KDV oranları geçici olarak kaldırılabilir.Türkiyenin istihdamda lokomotif sektörü inşaat sektörümüz zor durumda.Kamu müteahhitleri için fiyat artış kararnamesi acil çıkartılması gerekiyor”şeklinde konuştu.

MERİÇ,İSTİHDAMLARI HATIRLATTI

İnşaat sektörünün en çok istihdam sağlayan sektörlerin başında geldiğini hatırlatan Metropol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Melih Meriç ise: “Ülkemizin lokomotifi sayılan sektörümüzün demir fiyatları ile başı dertte. Bu fiyatların yüksekliğinden dolayı yaşanan durağanlığın ülke ekonomisine etkisini hesap etmek lazım. Sektörün zor durumda kalmaması adına devletin demirde KDV oranlarını düşürmesi ya da demirden alınan vergilerin düşürülerek süspansiyon yapılması lazım.Gelişmekte olan bir ülkeyiz ve gelişmemizde en etkili sektöre ket vurulursa ekonomimiz zarar görür. Bunun önüne geçilmesi için hükümetimizin ciddi bir çalışma yapması lazım. İnşaat sektörü istihdam konusunda da önemli bir potansiyele sahip. İşçi istihdamı konusunda da ülkeye katkı sunun bu sektörün de gözardı edilmemesi lazım. Devletin bu konuda ciddi bir çalışma yapması ve demir fiyatlarının aşağıya çekilmesi gerekiyor” dedi.

Tuba CANPOLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum