1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dayı Ahmet Ağa Konağı kiraya verilecek
Dayı Ahmet Ağa Konağı kiraya verilecek

Dayı Ahmet Ağa Konağı kiraya verilecek

Gaziantep'te AB Kültürel Mirası Geliştirme Programından sağlanan mali destekle restorasyonu yapılan "Dayı Ahmet Ağa Konağı"nın 5 yıl süreyle kiraya...

A+A-

Gaziantep'te AB Kültürel Mirası Geliştirme Programından sağlanan mali destekle restorasyonu yapılan "Dayı Ahmet Ağa Konağı"nın 5 yıl süreyle kiraya verileceği bildirildi. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Şahinbey ilçesi, Düğmeci Mahallesinde bulunan Dayı Ahmet Ağa Konağını, Gaziantep Mutfağı ve kültür değerlerinin tanıtılacağı turistik Butik Otel olarak işletilmek üzere, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesine göre Açık Teklif Usulü ile İl Encümenince 5 yıllığına kiraya verileceği belirtildi.

İHALE YAPILACAK

İhalenin, 15 Mayıs 2007 salı günü saat 14.00'de İl Özel İdaresi hizmet binası İl Encümeni toplantı salonunda, İl Encümeni huzurunda yapılacağı, taşınmazın yıllık muhammen kira bedelinin 60 bin YTL olup, yüzde 3 geçici teminatının ise bin 800 YTL olduğunu kaydedildi.

BUTİK OLARAK İŞLETİLECEK

Tarihi Göğüş Konağı'nın ve Gaziantep İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilen, İl Özel İdaresi ile Avrupa Birliği'nin GAP Bölgesi'nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı'ndan sağlanan mali destekle gerçekleştirilen tarihi ''Dayı Ahmet Ağa Konağı'nın Restorasyonu'' işinin geçen yıl ihale edildiğini, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Güzelbey, burasının butik otel olarak işletileceğini söyledi. Güzelbey, 620 bin avro bedelle ihale edilen ve restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere olan ''Dayı Ahmet Ağa Projesiyle'' tarihi bir Antep konağının yok olmaktan kurtarıldığını belirtti. Asım Güzelbey, konağın, öncelikle bir kültür varlığı olarak gelecek nesillere intikalinin sağlanması, Gaziantep Mutfağının ve kültürel değerlerinin tanıtılacağı, yöreye özgün ağırlamanın yapılacağı bir lokanta ve butik otel olarak kullanılmasının amaçlandığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.