1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Coşkuyla kutlanacak
Coşkuyla kutlanacak

Coşkuyla kutlanacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanacak. Bugünilk tören Valilik makamında tebrikat töreni ile başlayacak.

A+A-

 İstasyon Meydanı’nda Cumhuriyet bayramı kutlama ve geçit töreninin ardından Gaziantep Sanat Merkezi’nde sergi açılışı yapılacak. Kabul töreni ise Teymur otelde gerçekleşecek. Sanatçı Azerin’in ŞKM’deki konseriyle tören sona erecek. 

ŞAHİN:  CUMHURİYETİMİZ İLELEBET DEVAM EDECEKTİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şanlı tarihimizden ve damarlarımızda dolaşan kandan alacağımız kudret ile en büyük görevimizin birlik ve bütünlüğümüzden taviz vermeden daha demokratik bir Türkiye için gereken çabayı göstermektir. Cumhuriyeti korumamız ve yaşatmamız gereken en değerli varlığımız olarak benimsemek ve ülkemizi demokrasisiyle, hukuk devleti normlarıyla, insan hak ve hürriyetleriyle, ekonomisiyle, sanayisiyle, eğitim düzeyiyle dünyanın en ileri, en gelişmiş, en müreffeh ülkelerinden biri haline getirmek bizim öncelikli hedefimizdir.” dedi.

ERDOĞAN: YARINLARI BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ

Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mehmet Erdoğan,  Asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan ettiği gün olduğunu söyledi. 

FADILOĞLU: EN BÜYÜK MİRAS

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, “98 yıl önce zor şartlar altında kurulan Cumhuriyetimiz, bugüne gelindiğinde çok önemli siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal gelişmeler ile gücüne güç katmakta, aziz milletimizin yarınlara daha umutla bakmasına ve hedeflerine daha kararlı adımlarla yürümesine vesile olmaktadır. Binlerce yıla uzanan köklü devlet geleneğimiz, her geçen gün daha da güçlenen demokrasimiz, temelinde insani değerler olan hassasiyetlerimiz ile sadece ülkemize değil, aynı zamanda bölgemize ve tüm dünyaya da umut olmaya devam ediyor. Ülkemizi, sürekli olarak gelişen ve değişen dünyada hak ettiği konuma getirmek için milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak; demokrasisi, hukuk devleti normları, insan hak ve hürriyetleri, ekonomisi, sanayisi, eğitim düzeyi ve her bakımdan mutlu olduğu refah bir Türkiye hedefine ulaşmak için bütün gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” 

TAŞDOĞAN:  29 EKİM TARİHİ DİRİLİŞ VE YÜKSELİŞ EŞİĞİDİR

MHP Gaziantep Milletvekili Doç. Dr. Ali Muhittin Taşdoğan, “Cumhuriyet, bağımsızlık ülküsü etrafında mutlak anlamda buluşan ve birleşen aziz milletimizin, örneğine az rastlanır bir irade ve cesaret ile zafere ulaştırdığı Kurtuluş Savaşımızın neticesidir. Her karışında şehit kanı bulunan, her köşesinde isimli isimsiz nice kahramanın kıvrılıp kefensiz yattığı bu cennet vatanın Cumhuriyet’in ilanıyla bahtı açılmış, ufku aydınlanmıştır. Cumhuriyet'in ilanı büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç olmuştur. Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderine bizzat yön ve istikamet vermesini sağlayarak egemenliğin sahibini tescillemiştir. Türk Milletinin üstün feraseti perde arkasındaki her oyunu görmekte emperyalist emellere set olmaya devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

GTO: BUGÜNÜMÜZ DE YARINIMIZ DA “CUMHURİYET”TİR

Ticaret Odası Başkanı M. Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 98’inci yılı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan destansı zaferlerin Cumhuriyet ile taçlandırıldığını ve Türk milletine emanet edildiğini belirterek, “Yüce Türk milletinin her bir ferdi bu emanete layıkıyla sahip çıkmalı ve ilelebet yaşatmalıdır.” dedi. Türki milletinin tarihi boyunca özgürlük ve bağımsızlık için savaş verdiğini ve büyük bedeller ödediğini vurgulayan GTO Başkanları mesajlarında şu ifadelere yer verdi. “Ödediğimiz bedellerin en büyük armağanı ve mükâfatı Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyettir. Tarih sahnesinden emperyalistler tarafından silinmeye çalışılan kadim milletimiz, hürriyeti ve bağımsızlığı için kanıyla, canıyla mücadele etmiş, kazandığı zaferlerle tüm dünyanın karşısına dikilmiştir. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ‘Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte de müreffeh yarınlara yeni bir sayfa açmıştır. Bizim bugünümüz de yarınımız da ‘Cumhuriyet’tir. Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Ata’mızın eşsiz emanetini ilelebet yaşatmak en önemli görevimiz.”

ÜNVERDİ: TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, 2“Cumhuriyetimizin aydınlık yolunda ilerlemeye, şanlı tarihimizden aldığımız güçle her alanda daha müreffeh bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.   Ünverdi kutlama mesajında, Cumhuriyetin ilanı ile millet iradesinin hakim kılındığını ve modern Türkiye’ye giden yolun açıldığını belirterek şunları kaydetti: “Aziz milletimizin tarihte eşi benzeri olmayan bir şahlanış ve büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetimizin 98’inci yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'En büyük eserim' dediği ve 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimiz yarınlarımızın güvencesidir. Gaziantep Sanayi Odası olarak da ülke ekonomimiz ve kalkınmamız için projeler üretmeye devam edecek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek olan sizsiniz" diyerek emanet ettiği Cumhuriyetimize gençlerimizle birlikte sahip çıkacak, onlara destek olacak ve Cumhuriyet hedeflerine hep birlikte ulaşacağız. “ 

GTB: BAĞIMSIZLIĞIN SEMBOLÜ

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Cumhuriyetin millet iradesinin hâkim olduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin yegâne sembolü olduğunu belirtti.   Cumhuriyet ve kazanımlarının, büyük ve güçlü Türkiye’nin aydınlık yarınlara kararlı adımlarla yürümesinin en büyük teminatı olduğunu kaydeden GTB Başkanları, mesajda şu ifadelere yer verdi:   “98 yıllık Cumhuriyet tarihimiz, necip milletimizin en zor şartlarda dahi vatan, bayrak ve mukaddesat uğruna nasıl kahramanca mücadele edileceğini tüm dünyaya gösterdiği örnek bir zaman dilimi olmuştur.  Gençlerimizin her zaman yanında yer alarak, onlara destek vererek Cumhuriyetimizin hedefleri doğrultusunda yürümeyi kendimize en büyük görev olarak kabul ediyoruz”

KAPLAN: CUMHURİYETİMİZ GÜÇLENDİRMEK ZORUNDAYIZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirerek gelecek nesillere bırakmak için daha çok çalışmalıyız.” dedi.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun ilan edildiğini hatırlatan TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, şöyle devam etti:

“Anadolu topraklarının binlerce yıldır insanlık için büyük bir cazibe merkezi olduğunu ifade eden Başkan Salahattin Kaplan böyle bir vatan toprağına sahip olmanın Türk Milleti için büyük önem taşıdığını ifade ederek geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülke bütünlüğü üzerinde sürekli yeni oyunların sahneye konduğunu ve bundan sonra da konacağını sözlerine ekledi. 

FEDAİOĞLU: ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Fatih Fedaioğlu, “Türk Milleti'nin şanlı tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla kurulmuş büyük bir eserdir. Bugün millet olarak, bu vazife şuuruyla, Ecdadımızın elde ettiği büyük başarıyı, büyük bir onur ve şeref duyarak yâd ediyoruz. Ecdadımıza layık olmak ve emanetine sahip çıkabilmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.  “ifadelerini kullandı.

KUBBA: TEK YÜREK OLACAĞIZ

Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajında ‘’Kurtuluş Savaşımızı zafere taşımamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıl dönümüdür. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyetimizin, 98. kuruluş yıl dönümü sevicini, millet olarak tek yürek olarak paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 98 yıllık tarihi, milletimizin zorlu mücadele neticesinde nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, geçmişimizden ders almamız gereken bir dönemin göstergesidir. Kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma gayretiyle azimle ve yorulmadan gayret gösteriyoruz. Cumhuriyetimizin doğduğu yıllardaki gibi ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle bu çabamızı ilelebet sürdüreceğiz”

NTO’DAN KUTLAMA

Nizip Ticaret Odası (NTO) Meclis Başkanı Bekir Karabacak ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Cumhuriyetin kuruluşunun 98.yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhuriyetin ilanıyla ülkemizde demokrasinin taçlandırıldığını dile getiren NTO Başkanları Karabacak ve Özyurt, mesajlarında şu ifadelere yer verdi: “29 Ekim 1923’te "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir." kuralı devlet yönetimine yerleşmiştir. Türk milletinin istiklali ve istikbali için kendisinden kat ve kat üstün düşman kuvvetlerine karşı verdiği Milli Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türk devletinin yüzünü çağdaşlaşma ve demokrasiye çevirmiştir. Bizler de Türk iş dünyası olarak yükselen Cumhuriyetimizi, Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için ilk günkü heyecan ve azimle çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştular.

ASYALI: GURURLUYUZ

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü olan Cumhuriyetimizin 98’inci yılını büyük bir coşku ve mutlulukla kutluyoruz. Dünya tarihinde Millî Mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı devlet kuran kahraman bir Meclise sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz” dedi. Asyalı, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla öğrenci ve velilere yayımladığı mesajda, vatanın işgali üzerine Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde asker sivil herkesin tek vücut olduğunu anımsatarak, “23 Nisan 1920’de Meclisimizin açılması, Yüce Meclis’in yönettiği İstiklal Savaşı’nın kazanılması ve ardından Cumhuriyetimizin ilanına uzanan şanlı yürüyüş gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı. 

ÖZSEVEN:CUMHURİYETİMİZ KUTLU OLSUN

Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Hakan Özseven, “Cumhuriyet; her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Dili, bayrağı, marşı, temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünemez bir bütünlüğü ifade eden cumhuriyet, kayıtsız şartsız egemenliği temsil eden bir rejimdir. Cumhuriyetin en büyük önemi kuvvetini belli bir kişi ve sınıf hakimiyeti yerine millet iradesinden almasıdır.  Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının bize bıraktığı en önemli miras olan ulusal birliğimizi ve halkımızın bütünlüğünü sağlayan Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana ulusumuz tarafından büyük bir özenle korunduğu gibi gelecek nesillerimize teslim edilecektir.” HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.