1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çoklu baro teklifi Meclis'te
Çoklu baro teklifi Meclis'te

Çoklu baro teklifi Meclis'te

Baroların karşı çıktığı ve Ankara’ya kadar yürüdüğü Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis başkanlığına sunuldu.

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 28 maddeden oluşan Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına sunduklarını belirterek, 'Her baro, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda 3 delege ve 1 başkan ile temsil edilecek' dedi.

2 BİN SAYISINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Bu düzenlemeyi neden yaptıklarını dile getiren Özkan, ”Öncelikle baroların anayasada ve yasadaki görevleri dikkate alındığında bu ihtiyaçları karşılayamadıklarını tespit ettik. İkinci olarak özellikle son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir'de avukatların yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden olmuştur. Kanun 1960'da yürürlüğe girdi o tarihte 10 bin olan avukat sayısı 130 binleri aşmış durumda. Artan avukat sayısı İstanbul'da 50 bini, Ankara'da 20 bini, İzmir'de 10 bini zorlamaktadır.Baro oluşmasında 2 bin sayısını çok önemsiyoruz.Her baro üç delege ve bir başkanla temsil edilecek. Üye sayısı 5 binden çoksa 2 bin avukat baro kurabilecek” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KARARLIYIZ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası baro teklifiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, 'Sayıca az olmalarına rağmen sistemin zaaflarından istifadeyle köşeleri tutmuş, menfaatperestliklerini ideolojik söylemlerin ardına gizleyen bir kesimin ülkenin önünü daha fazla tıkamasına daha fazla göz yummayacağız. Meydanı kendi küçük hesapları için toplumun menfaatini hiçe sayan muhterislere asla terk etmeyeceğiz. Bu tartışmaların son örneklerinden birini genel olarak meslek örgütleri, özellikle barolarla ilgili yapmayı planladığımız reform konusunda yaşıyoruz. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları, temsilde adaletsizlik yanında mensupları üzerinde faşizan uygulamalara varan sorunlar üretebiliyor. Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlıkları yapmak yürütme olarak bizim, hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis'in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konuyla ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz' ifadelerine yer vermişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.