1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çöken Kale’ye Bakan gezisi
Çöken Kale’ye Bakan gezisi

Çöken Kale’ye Bakan gezisi

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, geçtiğimiz hafta girişindeki köprüsü yıkılan Gaziantep Kalesi’n

A+A-

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, geçtiğimiz hafta girişindeki köprüsü yıkılan Gaziantep Kalesi’ni gezdi. Gaziantep Kalesi’nin Naip Hamamı’na bakan tarafında protokol üyeleri ile birlikte bir tur atan ve incelemeler de bulunan Bakan Şahin, Vali Erdal Ata ve Milletvekili Derya Bakbak’tan kalede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kalenin çöken bölümü hakkında da bilgiler alan Bakan Şahin, Gaziantep kalesi hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de görüşeceğini kaydederek görüşme sonrasında kale hakkında açıklamalarda bulunacağını söyledi.

GÜÇLÜ BİR EKİBİZ

Bakan Şahin, Gaziantep'te 10 yıldan beri milletvekilleriyle, belediyelerle, teşkilatlarıyla güçlü bir ekip olduklarını ifade etti. İlk aldıkları Gaziantep'le bugün gelinen noktadaki Gaziantep'in değişen, dönüşen, güzelleşen, sürekli hedef büyüten bir kent konumuna geldiğini belirten Şahin, ''O da bize gelen genetik bir miras. Bugün 25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluş günü. Gaziantep aslında tek Gaziantep'i kurtarmadı. Bütün bölgeyi ve bütün Türkiye'yi kurtardı. Ülkenin kaderini değiştirdi'' diye konuştu.

ATALARIMIZIN MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Antep'e ''Gazi'' unvanı verilmesine de değinen Bakan Şahin, şöyle devam etti: ''İki gazi burada birleşmiştir. Bir gazi şehrimiz vardır, bir de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz. Biz bu bilinçle, tarihten gelen bir mirasla bugün geleceğimiz için çalışıyoruz. Ama geçmişimizle de övünüyoruz. Geçmişimizi çocuklarımıza iyi anlatmamız, gençlerimize iyi bir vizyon çizmemiz lazım. 25 Aralık'ın hem şehrimizde hem de bütün Türkiye'de ikinci bir Çanakkale olduğunu ikinci bir Plevne olduğunu her yere anlatıyoruz. 2008'de İstiklal Madalyamız için yasa çıkardık. Milletvekili arkadaşlarımızla beraber önce bir çalışma yaptık. Madalyası olan şehir olmamıza rağmen madalyamızı bulamadık. Onun üzerine arşivleri taradık. Milletvekili arkadaşlarımızla hemen bir yasa teklifi verdik. Cumhurbaşkanımız madalyamızı 25 Aralık'ta getirdi ve Gaziantep'e teslim etti. Dolayısıyla biz geçmişiyle övünen geçmişteki atalarımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkan... Oradan gelen ruhla yolumuza devam ediyoruz.''

AİLE SOSYAL DESTEK PLANI

Bakan Şahin 2013'te yapacakları en önemli çalışmayı Kırıkkale ve Karabük'te tamamladıklarını söyledi. Aile Sosyal Destek Uzmanlığı Sistemi'nin başvuru odaklı çalıştığını ifade eden Şahin, "Yani bir mağdur varsa, vakfa gidiyor, valimize gidiyor, kaymakamımıza gidiyor. Şimdi Başbakanımızın da söylediği çok önemli bir şey var. 'Siz bulacaksınız. Kimsenin gelip başvurmasına gerek kalmayacak' diyor. Bu Aile Sosyal Destek Uzmanlığı, aile hekimliği gibi koruyucu bir model ve arz talepli değil, talep odaklı bir çalışma. Gidiyoruz aileleri kendimiz buluyoruz. O ailenin bütün ihtiyaçlarını ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını, hukuki ihtiyaçlarını, psikolojik ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Çıkartılan analiz neticesinde de ilgili bakanlıklarla görüşüyoruz.

KOĞUŞ SİSTEMİ KAPANACAK

Bakan Şahin, 2014'te koğuş sisteminin tamamen kapanacağını ifade etti. Sevgi evi, çocuk evi, koruyucu aile ve evlat edindirme sistemiyle her çocuğun bir ailesi olacağı sistemi hayata geçirdiklerini anlatan Şahin, ''O yüzden geçen hafta sayın valilerimizin eşlerini gönül elçisi olarak sayın Başbakanımızın eşiyle bir araya getirdik. Onların da himayelerinde ve takibinde çocuklarımızla ilgili bu değişim, dönüşümün takipçisi olacağız'' dedi.

SOSYAL MEDYA KONUSUNDA ÖNLEM ALINMALI

Bakan Fatma Şahin, sosyal medyanın terör örgütü tarafından farklı şekillerde kullanıldığını dile getirerek, “Terör örgütü, sosyal medyayı çok farklı yönde kullanmakta. Ama çocuklarımız ve gençlerimiz açısından sosyal medya önemli bir iletişim alanıdır. Doğru bilgilerin analiz edilmesi gerekmektedir. Ve özellikle annelerin ve babaların sosyal medyadan çocuklara ve gençlerimize gelen bilgileri iyi bir şekilde analiz edeceği bir sistemi de hayata geçirmemiz gerekmektedir. Biliyorsunuz okul yakıyorlar. Biz sürekli okul yapıyoruz ama onlar okulları yakıyorlar. Çünkü okullar yapılıp bölge kalkındığı zaman ve cahilliğin biteceği zaman terörün biteceğinden endişe ediyorlar ve okulları yakıyorlar.” dedi.

SAVAŞ ZAMANINDA BİLE OKULLAR YIKILMAMIŞ

Savaş zamanında bile okulların yakılmadığını ve korunduğunu kaydeden Bakan Şahin, “Okulları yakarak cahiliyetten belenen bir anlayışla yollarına devam ediyorlar. Sosyal medyadaki tehlikeye karşı bir önlem almamız gerekiyor. Şu bir gerçek ki; biz açık bir topluma gittik. Halk artık hizmet nereden gelecek, bölge nasıl kalkınacak, kim ne yapıyor, kim onlar üzerinden siyaset yapıyor, kim onlar üzerinden nemalanıyor, kim onlar için çalışıyor, tüm bunları net bir şekilde görüyor.” ifadelerinde bulundu.

NİYETLERİ FARKLI

Diyarbakır’da belediyelerin niyetleri farklı olduğu için sosyal tesis ihtiyacını karşılamadığını belirten Bakan Şahin, “Ben bütün Türkiye’yi geziyorum. 15 gün önce Diyarbakır Silvan’da aile toplum merkezimizi açtık. Şu anda bölgede 40 tane merkez açıyoruz. Kadınlarımız gençlerimiz çocuklarımız için burada bizim belediyelerin sağladığı sosyal tesis imkanlarını orada belediyelerin niyeti farklı oldu için sağlayamıyor ve bu ihtiyaçları sosyal devlet olarak biz sağlıyoruz. Bu tehlikelerin hepsini yönetmemiz gerekiyor. Gerekli tedbirleri hem bizim bakanlığımız, hem ilgili bütün bakanlıkların yapması gerekiyor. Ama en önemli görev ailelere düşüyor. Ailelerin çocuklarına gelen bilgileri çok iyi kontrol ve analiz etmesi gerekmektedir. Burada kadına ve anneye çok iş düşüyor. Bu yüzden de kadınlarımızın eğitimi son derece önemlidir. Bilgiyi kullanmak çok önemli, kadının teknolojide daha güçlü olmasıyla ilgili de eğitimi sağlamaya çalışıyoruz. Bilirseniz, kontrol edersiniz. O yüzden ailelerin ve annelerin gelen bilgilerin çocukları nasıl etkileyeceğini sorgulayan bilinçli bir anne babaların bu sorunun çözümünde büyük etkisi olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

BEDELLİ ASKERLİĞİN NASIL KULLANILACAĞI BELLİ

Bedelli askerlik konusunda da kısa bir açıklama yapan Bakan Şahin, “Bedelli askerlikle ilgili yönetmelik çıktı. Yönetmelikte bedellinin nasıl kullanılacağı madde madde hazırlandı. 3 yıllık bir kullanma planı hazırlandı. Burada şehit yakınlarımız için, gazilerimiz için, şehitliklerimiz için ve engellilerimiz için nasıl kullanacağımız ve parayı nasıl harcayacağımız bellidir. Bu konuda herkes rahat olsun.” şeklinde konuştu.

ONUN SEVİYESİNE İNMEM

Bir basın mensubunun “Levent Kırca, Erciyes Üniversitesi’nde katıldığı bir konferansta AKP’nin doğru işler yaptığını savunan bazı sanatçıları vatan haini ilan etti. Buna ne diyeceksiniz?” sorusuna ise, Bakan Şahin, “Onun bireysel olarak yaptığı açıklamalara benim onun seviyesine düşerek cevap vermem yanlış olacaktır. Halk her şeyi görüyor. Milletimiz ne diyorsa, biz milletimizin rotasında ve istikametinde devam ediyoruz. Onlar bireysel görüş olarak kalacaktır ve kendi içinde yok olacaktır.” şeklinde cevap verdi.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum