1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocukların özgüvenini yıkan davranışlara dikkat!
Çocukların özgüvenini yıkan davranışlara dikkat!

Çocukların özgüvenini yıkan davranışlara dikkat!

Aileler kuşkusuz ki çocuklarının özgüvenli, başarılı ve mutlu olmalarını istiyor;

A+A-

ancak istemeden de olsa gerçekleştirdikleri bazı yanlış davranış şekilleri, başarının anahtarı olan özgüveni zedeliyor. İşte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 5 başlık...

Genellikle ebeveynler çocuklarının uyumlu, rahat ve özgüvenli hissetmelerini ve hayatlarında mutlu ve başarılı olmalarını ister. Ancak tüm bunların kapısını açan en önemli anahtarın özsaygı olduğu ve birçok ebeveynin çocuklarının tüm bunlara sahip olmasını istediklerini iddia etseler de, istemeden özsaygılarını yok etmeye yol açan birçok davranışa sahip oldukları belirtiliyor.Awareness Act'te yer alan yazıya göre, özsaygısı düşük olan çocuklar hayallerine asla ulaşamıyor ve ulaşsalar da bunu yarım yamalak yapabiliyorlar. Arkadaşlıklarında ve ilişkilerinde zorlanıyorlar ve kendi kendilerini sabote edebilecek eğilimlerle mücadele ediyorlarEbeveynlere uyarı! Çocukların özgüvenini yıkan davranışlara dikkat!

Aileler kuşkusuz ki çocuklarının özgüvenli, başarılı ve mutlu olmalarını istiyor; ancak istemeden de olsa gerçekleştirdikleri bazı yanlış davranış şekilleri, başarının anahtarı olan özgüveni zedeliyor. İşte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 5 başlık...

Genellikle ebeveynler çocuklarının uyumlu, rahat ve özgüvenli hissetmelerini ve hayatlarında mutlu ve başarılı olmalarını ister. Ancak tüm bunların kapısını açan en önemli anahtarın özsaygı olduğu ve birçok ebeveynin çocuklarının tüm bunlara sahip olmasını istediklerini iddia etseler de, istemeden özsaygılarını yok etmeye yol açan birçok davranışa sahip oldukları belirtiliyor. Awareness Act'te yer alan yazıya göre, özsaygısı düşük olan çocuklar hayallerine asla ulaşamıyor ve ulaşsalar da bunu yarım yamalak yapabiliyorlar. Arkadaşlıklarında ve ilişkilerinde zorlanıyorlar ve kendi kendilerini sabote edebilecek eğilimlerle mücadele ediyorlar. 

Dolayısıyla çocuğunun başarılı olmasını isteyen bir ebeveynin bu davranışlardan uzak durması gerektiğini belirtiliyor.

1. Aşırı eleştirel olmak

Çocuğunuzun daha iyi olmasına yardımcı olmak ile her fırsatta onu eleştirmek arasında ince bir çizgi vardır. Çocuğunuzu sorumlu tutmalısınız ancak aşırı eleştiriden uzak durmalısınız. Rehberliğe ihtiyaçları var ancak her fırsatta eleştirilmeye ihtiyaçları yok.

2. Sorumluluk almalarına izin vermemek

Çocuğun özgüven geliştirmesine yardımcı olan en önemli anahtar sorumluluk sahibi olmasıdır. Ev işleri gibi sorumluluklarından kaçmalarına izin verirseniz, kendilerine güven kazanma yeteneklerini ellerinden almış olursunuz. Ev işleri ve sorumluluklar çocuğunuzun başarı ve ustalık duygusu kazanmasına yardımcı olur.

3. Bağırmak ve vurmak

Çocuğa bağırıp çağırmak ve vurmak çocuğunuzun size ve kendisine karşı güven eksikliği hissetmesine neden olur.

4. Mükemmellik beklemek

Çocuğu gerçekçi olmayan beklentiler ve ulaşılması imkansız standartlar içinde tutmak, onu başarısızlığa hazırlamakla eşdeğerdir. Günün sonunda, çocuk her zaman başarısız olmaya hazırlanmaktan yorulacak ve sonunda öz saygısı azalacak.

5. Kurban zihniyetini beslemek

Çocuğa "Fakir olduğumuz için asla böyle bir hayatımız olmayacak" gibi sözler söylendiğinde, koşulların çocuğun kontrolü dışında olduğu inancı pekişmiş olur. Buna karşılık, çocuğun kendine acımasına ev sahipliği yapması ve bir kurban zihniyeti geliştirmesi olası olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.