1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat!

          Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat!

Çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat!

Doç. Dr. Mustafa Taşkesen, çocuklarda sıklıkla görülen soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

A+A-

Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Mustafa Taşkesen, antibiyotiklerin soğuklar üzerindeki etkisi hakkında bilgi verdi. Antibiyotiklerin bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde enfeksiyonlarla mücadelede en güçlü silah olduğunu belirten Doç. Dr. Taşkesen, antibiyotiklerin ölümlere yol açan çok önemli hastalıkların tedavilerinde kullanılması ile enfeksiyonlarda azalma olduğunu, bunun da insan ömrünün uzamasına önemli katkı sağladığını söyledi. Doç. Dr. Taşkesen, Günümüzde farklı şekilde ve çok sayıda antibiyotik bulunmaktadır. Bunlar, her mikroorganizma için farklı seçenekler olarak kullanılmaktadır. Bu önemli silahın yanlış ve gereksiz kullanımı, insan sağlığına yarardan çok zarar vermektedir.

Çocuklarda 6 ay-2 yaş arasında yılda ortalama 5-8 kez görülebilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının burun akıntısı, hafif ateş, öksürük belirtileri ile ortaya çıkar ve bunlar yüzde 80-90 oranında virüs kaynaklıdır. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi çocuklarda sıklıkla görülen hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda oluşan ÜSYEde destek tedavi ve ateşin düşürülmesi genellikle yeterlidir. Antibiyotikler daha çok orta kulak enfeksiyonu, bazı boğaz enfeksiyonları, zatürre, sinüzit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda kullanılmaktadır. Çocuklarda hastalık etkeninin bakteri olduğu kuvvetle düşünüldüğü veya kanıtlandığı durumlar ve doktor önerisi ile antibiyotik başlanmalıdır dedi.

GEREKSİZ KULLANIM YARAR YERİNE ZARAR GETİRİR

Doç. Dr. Taşkesen antibiyotiklerin kontrolsüz kullanıldığında; antibiyotik direncine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, işitme problemlerine, ekonomik maliyete ve önemli yan etkilere yol açabildiğini ifade etti. Doç. Dr. Taşkesen, Aynı zamanda vücuttaki yararlı bakterilerin yok edilmesine neden olarak bağışıklık sistemine de zarar verir. Antibiyotik direnci, ilacın tedavi edici özelliklerini kaybetmesine ve yeni ilaçların üretilmesi ihtiyacına zemin hazırlar. Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanırken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların en önemlisi antibiyotiğin kullanım süresinde ebeveynlerin mutlaka doktorun önerisine uygun hareket etmesidir. Antibiyotik verilen çocuğun ailesine, ilacın dozu, verilme sıklığı, aç-tok olarak kullanılması ve görülebilecek yan etkiler açısından bilgi verme işi de doktorun en önemli görevidir. Antibiyotik kullanımının süresi de antibiyotiğin çeşidine ve hastalığa bağlı olarak değişir. Bu durumda doktorun önerdiği süreden önce bırakılmamalıdır. Çocuğun iyileşmesi sonrası tedavi tamamlanmadan antibiyotiğin bırakılması halinde hastalık tekrarlar ve bakterilerin direnç kazanmasına neden olabilir diye konuştu.

Ailelerin çocukları hastalandığında antibiyotik kullanma kararını doktora bırakması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Antibiyotik ateş düşürücü/ağrı kesici olarak kullanılmamalıDoktora antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı davranılmamalı. Doktora danışmadan eczaneden antibiyotik alıp kullanılmamalı. Doktor, ailenin beklentisi üzerine antibiyotik yazmamalı, aileye ilacın yan etkilerini anlatmalı. Bebekleri enfeksiyondan koruyan en doğal antibiyotiğin anne sütü olduğu unutulmamalıdır ifadelerini kullandı.

AYDIN YORAT

DİYARBAKIR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.