1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Çocuğunuzu yakından gözlemleyin -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğunuzu yakından gözlemleyin -1-

A+A-

Bağımlılığa giden yol üzülerek belirtmeliyim ki, arkadaştan geçiyor. Maddeye giden yol sigaradan geçiyor. İlk sigarayı da en yakın arkadaş ikram ediyor. Çünkü cezası 15 yıldan başlayan bir suçta yabancı bir kimse gelip te tanımadığı birisine madde vermez, satmaz. Bu arada okullara yakın cafeler ve nargile salonları da büyük tehdit içeriyor. Buraların kontrolü ve denetimleri de etkin bir şekilde sağlanmalıdır.

  Okul önlerinde bilhassa giriş ve çıkışlarda Polis gerekli tedbirleri alıyor. Her okulun da bir Polise zimmetli olduğunu biliyoruz. Ancak madde bağımlılığı ile mücadelede her şeyi devletten beklemeden hepimize büyük görevler düşüyor. Okul aile birlikleri, eğitim kurumları, Belediyeler, Medya ve sivil toplum kuruluşları bu konuda üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek durumundadır.

Günümüzde bilim insanlarının değindiği üzere internet ve sosyal medyanın ergenler üzerinde etkisi oldukça fazladır. Tabir, caizse çocukları internet büyütüyor dersek yeridir. Madde bağımlılığında gelinen noktada ise alınan tüm önlemlere rağmen tehlike devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda ele geçirilen 800 kilo kokain çok büyük bir ele geçirme operasyonudur. Ve bu demektir ki karanlık ruhlu çetelerin gözü çocuklarımızın geleceğindedir.

Ailelerden dileğimiz, gençlerin ve çocukların internette geçirdiği zamanları kontrol etmeleridir. Kiminle gezdikleridir. Kimlerle iletişim içinde olduklarıdır. Ne yazık ki birçok aile evlatlarının nerede ve kiminle zaman geçirdiğini bilmiyor.

Geçtiğimiz eğitim döneminde seminere gittiğim bir eğitim kurumunda evladının 3 gündür eve gelmediğinden yakınan baba evladının en yakın arkadaşlarını tanımadığını belirmişti. Bu üzücü olduğu kadar düşündürücü de. Ebeveynler evlatlarının kiminle arkadaş olduğunu bilmek durumunda.

Madde bağımlığı birçok yönü ile ele alınmalıdır. Örneğin bağımlılık aynı zamanda suç unsurunu da tetiklemektedir. Kamuoyunda ‘torbacı’ dediğimiz şahıslara dikkat edin çoğu kullanıcıdır. Çünkü kullandığı maddenin dozu her geçen arttığı için bir süre sonra maddeye verdiği para yetmemektedir. Madde yoksunluğunda krize girmemek için ya hırsızlık yapacaktır ya da suç ve suç unsurlarına bulaşacaktır.

  Narkotik şubede görev yaparken binlerce çocuğun ifadesini aldım. Adli sorgusuna girdim. Adliyeye teslim ettim. Tutuklanan çocukları mahkemelerde saatlerce dinledim. Çoğu aileye bağlı nedenlerden dolayı bu illete başlıyorlar. Elbette ki onlar da biliyor ki madde uzun vadede öldürür. SÜRECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.