1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Çocuğunuz oyun bağımlısı mı? -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğunuz oyun bağımlısı mı? -2-

A+A-

Çocuklarınızın oyun oynama sürelerini nasıl kısaltabilirsiniz?

Çocuğunuzun her hafta oyun oynarken geçirdiği süre konusunda endişeleriniz varsa iyi bir başlangıç için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

İletişim kurun: Ne olursa olsun çocuğunuzla konuşmaya devam edin. Çocuklarınız yönlendirmeye ihtiyaç duyar. Endişelerini ve duygularını paylaşabilecekleri açık ve yargılayıcı olmayan bir ortam ararlar. 

Güven ortamı oluşturun: Söz konusu iletişim sürecinin bir parçası  güven ortamı oluşturmaktır. Çocuklarınıza sadece ne yapacağını söylemek negatif davranış gösterilmesine yol açar. Çocuklarınız büyüdükçe yaşadıkları deneyimler konusunda mümkün olduğunca onlara karşı açık olun ve çocuklarınızla empati kurun.

Getirilecek sınırlara birlikte karar verin: Çocuklarınıza emir vermekten kaçınmanız gerektiği kadar çocuklarınızın cihazlarına veya oyun konsollarına el koyma isteğinize de engel olun. Bunun yerine, belirli cihazlarda oyun uygulamalarını kaldırarak ekran süresini azaltmak için  birlikte plan yapın. Bu yöntem aşamalı olarak yapılmalıdır. Günlük oyun oynama veya evdeki Wi-Fi kullanım sürelerine yönelik kısıtlamalara birlikte karar verin. 

Dijital molalar planlayın: Çocuklarınızın cihazlarından veya oyun konsollarından kısa sürelerle nasıl uzaklaşabileceklerine çocuklarınızla beraber karar verin. Bu, birkaç saatlik başka bir aktivite veya bir hafta sonu gezisi olabilir. Herkesin keyif alacağı bir aktivite yapmayı deneyin. 

Bir ebeveyn kontrol uygulaması kullanmayı düşünün: Özel yazılımlar, belirli oyun uygulamalarına erişim kısıtlaması getirebilir veya belirli sürelerle bu oyunların oynanmasını sınırlandırabilir. Çocuklarınız kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği için endişe duyuyorsanız bu uygulamalar yaşanacak zararı hafifletmek için yararlı olabilir. Ancak bu araçları neden kullandığınızı her zaman açıklayın.

Güvenliğe öncelik verin: Ebeveynler, çocuklarının oyun sitelerinde fazla zaman harcamalarının yanı sıra çevrim içi ortamlarda kimlerle iletişim kurduklarından ve nasıl içeriklere maruz kaldıklarından da endişe duyarlar. Ebeveyn kontrol uygulamaları bu endişeye de çözüm olabilir. Ancak ebeveynler aynı zamanda çocuklarıyla dijital dünyada karşılaşabilecekleri muhtemel tehditler konusunda da konuşmalıdır. Doğuştan dijital kullanıcılar olarak çocukların internet hakkında gerçekte olduğundan daha fazla bilgiye sahip oldukları düşünülebilir. Çocukları internette kişisel bilgi paylaşmanın doğru olmadığı konusunda bilgilendirin. Tanımadıkları kişilerle iletişim kurmanın doğuracağı riskleri anlamalarını sağlayın. Çocuklarınız, her şeyi doğrudan sizinle paylaşabilmelidir.

Ebeveynler, büyümenin ne kadar stresli olduğunu bazen unutabiliyorlar. Çocuklar için oyun oynamak duygusal bir kaçış fırsatı olabilir. Bilgisayar oyunları çocukların el-göz koordinasyonu ve problem çözme gibi bazı beceriler kazanmasına da yardımcı olabilir. Buna karşın çocukları güvende tutmak ve onların sağlıklarını korumak da önemlidir. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.