Soru önergesi veren Ekici, Oğuzeli'ne bağlı köylerde 6-7 yıl süren çalışmalar sonucunda tarım arazilerinin hudutları tespit edildiği halde arazi sahiplerine yıllardır tapularının verilmediğine dikkat çekti.

Ekici, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın cevaplaması istemiyle verdiği önergede, "Toplulaştırma neticesinde oluşan yeni arazilerin tapuları verilmediği için Oğuzelili çiftçilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini de alamamakta dolayısıyla yıllardır desteklerden yararlanamamaktadırlar" dedi.

MİKTARLARI NEYDİ ?

CHP'li Ekici, Bakan Fakıbaba'dan şu sorulara cevap vermesini istedi: "Oğuzeli ilçesine bağlı köylerde arazi toplulaştırması işi için yapılan ihalelerin (itirazlar neticesinde yeniden yapılan ihaleler de dâhil olmak üzere) tarihleri, ihaleyi alan firmaların isimleri, işin süresi, yapılan sözleşmelerin miktarları nelerdir? Oğuzeli ilçesine bağlı köylerde arazi toplulaştırması uygulaması kapsamında yeni araziler oluşturulduğu halde yıllardır çiftçilerimize tapularının verilmemesinin nedeni nedir? Oğuzeli ilçesine bağlı köylerde arazi toplulaştırması uygulaması sonrasında tapularını alamayan kişi sayısı nedir?" diye sordu.

DESTEKLERDEN YARARLANAMAYAN ÇİFTÇİ SAYISI ?

Ekici, soru önergesinde "Oğuzeli ilçesine bağlı köylerde arazi toplulaştırması uygulaması sonrasında tapuları verilmediği için ÇKS belgesi de alamayan ve desteklerden yararlanamayan kişi sayısı nedir? Tapusu ve ÇKS belgesi olmadığı için verilmeyen desteklerin toplam miktarı yıllar itibarıyla ne kadardır? Türkiye genelinde arazi toplulaştırması uygulamasının mağduru olduğu için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuran kişi sayısı yıllar, iller ve ilçeler bazında ne kadardır? Bu başvurularla ilgili yapılan işlemler nelerdir? Kaçı çözüme ulaştırılmıştır?" dedi.