1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'ye moral veren miting
CHP'ye moral veren miting

CHP'ye moral veren miting

CHP yıllardır özlemini duyduğu miting kalabalığını cumartesi günü İstasyon meydanında gerçekleştirdi. Mitinge gösterilen ilgi ve katılım, CHP'de...

A+A-

CHP yıllardır özlemini duyduğu miting kalabalığını cumartesi günü İstasyon meydanında gerçekleştirdi. Mitinge gösterilen ilgi ve katılım, CHP'de bayram havası yarattı. 5 yıl sonra ilk kez gelen Deniz Baykal, meydandaki büyük kalabalığı görünce coştukça coştu.. Konvoyun yapılmadığı, trafiğin alt üst edilmediği CHP'nin Gaziantep Mitingi'nde Onur Akın söylediği şarkılarıyla katılımcıları coşturdu. Deniz Baykal, Kahramanmaraş'tan gecikmeli geldiği ve büyük bir kalabalığın İstasyon Meydanı'nı doldurduğu mitingde "Gaziantep'i çok özledim. Siyasi hayata atıldığımda ilk konuşmamı Gaziantep'te Akyol Mahallesi'nde yaptım. 15 gün sonra yeni bir dönem açılacaktır. Sorumluluk üstlenecek bir insan olarak söylüyorum ki Antep'in yarası sarılacak, yüzü gülecektir" dedi.

10 GÜN SONRA YENİ BİR BAŞBAKAN GELİYOR

İstasyon Meydanı'nda Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sevige'in Gaziantep milletvekili adaylarını tek tek tanıtımından sonra kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, önce partilileri selamladı, sonra da halkı... Yoğun kalabalık karşısında mutluluğunu gizleyemeyen Deniz Baykal, "Sizler tek kuruş destek almadan ayakta kalan bir şehrin insanlarısınız. Sizlerin yarası sarılacak, teşvik verilecek. "10 gün sonra yepyeni bir tablo ortaya çıkacak. Yeni bir meclis, yeni bir hükümet, yeni bir başbakan geliyor" şeklinde konuştu.

KÖYLÜ AYAĞA KALKACAK

CHP olarak iktidara geldiklerinde üretimi ayağa kaldıracağını kaydeden Baykal, bunu da çiftçiyi, köylüyü ayağa kaldırarak yapacaklarını söyledi. Baykal, "Yeni dönemde kalkınma topraktan, çiftçiden, köylüden başlayacak. Taban sağlam olmazsa, taban bataklık olursa onun üstüne gökdelen yapabilir misiniz? Taban köylü, çiftçi, toprak, tarım. Önce onu ayağa kaldıracağız" diye konuştu.

MAZOTTAKİ ÖTV KALKACAK

Konuşmasında mazottaki indirimi nasıl yapacaklarını da anlatan Baykal, "Mazot çok pahalı. Devlet aşırı vergi alıyor. Bir koyundan iki post çıkarıyor. Devlet hem KDV, hem de ÖTV alıyor. Biz gelirsek 'KDV alacağız. Maliyetine alacağız, masrafı alacağız, ama ÖTV'yi almayacağız' dedik. Bu ÖTV'yi almadığımız vakit mazotun fiyatı 1 milyon üzerinde düşüyor" şeklinde konuştu.

YEŞİL KART KALKACAK

Yeşil kartı kaldırarak insanların sağlık hizmetlerinden sadece nüfus cüzdanlarını göstererek faydalanacağını, eğitimde reformlar yapacaklarını, ÖSS'yi kaldıracaklarını ifade eden Baykal, muhtarları da kalkındıracaklarını bildirdi.

BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ

Yardıma muhtaç olan ailelere yardım elini uzatacaklarını anlatan Baykal, yoksullukla mücadelede balık vermek yerine balık tutmayı öğreteceklerini anlatarak şunları söyledi: "Muhtarlardan alınacak fakir aileler listesini inceleyeceğiz. Ailede çalışabilecek olanlara iş imkanı sağlayacağız. Yani yoksul ailelerde öncelik iş imkanına verilecek. Türkiye'de aile önemlidir, ailede birisi iş sahibi olursa bütün aileyi sahiplenir. Yoksullukla mücadele programında insanlara balık dağıtarak değil, balık tutmasını öğreterek ayakta kalmasını sağlayacağız. Baba hastadır, çocuklar küçüktür, o zaman aileye devlet olarak yardım yapacağız. Yardımı kadına, anaya yapacağız. Çünkü ana aileye sahip çıkar. Ana yemez yedirir, giymez giydirir, kartal gibi kanatlarını açar ailesinin etrafında. Ailesinin şerefidir, namusudur, ona güvenip destek olacaksın. Bizim gözümüzde ana ailede devletin temsilcisidir. Kadının adına bankada hesap açtıracağız. Her ay gidip bankadan parasını alacak. Dünyada böyle oluyor, Türkiye'de de böyle olacak."

DOKUNULMAZLIK KALDIRILACAK

Türkiye'de 266 milletvekili hakkında dosya bulunduğunu kaydeden Baykal, bunların içinde kendisinin de olduğunu belirtti. 2002 seçimlerinde Zonguldak mitinginde vakti geçirdikleri için hakkında tutanak tutulduğunu ve dokunulmazlığının kaldırılmasının istendiğini belirten Baykal, yargılanmayı istediğini ancak dokunulmazlığının kaldırılmadığını söyledi.

DAĞITILANLARI YİYİN

Baykal, ''Gaziantep'te poşetler dağıtılıyor mu, makarnalar, pirinçler dağıtılıyor mu, zeytinyağları dağıtıyorlar mı, altın dağıtıyorlar mı?'' diye sordu. "Şimdi altın dağıtıyorlar" Diyen Baykal, "Ama altına bir gerekçe uydurmak lazım. Yani durup dururken verilmez. Altın bu. 'Sizin çocuğun sünnetine gelemedik geç kaldık, sünnette getiremedik, şimdi getiriyoruz' diyor. O sırada çocuk kapıyı açıyor giriyor maşallah askere gitmek üzere, 20 yaşında aslan gibi delikanlı. Şimdi bunları dağıtıyorlar, değil mi? Bence alın ne getirirlerse. Bana soruyorlar, 'Yahu haram değil mi?' diye. Hayır, haram değil. Milletin malı millete gidiyor. Alın,ananızın ak sütü gibi helal. Aldıktan sonra akşam güzel bir çorba, pilav yapın, çoluk çocuk toplanın, afiyetle yiyin, ama sakın aldık diye oyunuzu vermeye kalkmayın. Alın, yiyin, ama oy vermeyin. Bakın oy verirseniz işte o günahtır. Niye? Çünkü, oy şereftir, oy namustur, oy kutsaldır, oy ırzdır, ırz"

MİTİNGTEN NOTLAR

- Mitingin yapıldığı İstasyon Meydanı'na bakan binalara Atatürk ve Baykal'ın posterleri asıldı.

- Mitinge DSP'liler de bayraklarıyla destek verdi

- Miting için Emniyet Müdürlüğü geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting alanına gelen vatandaşlar tek tek arandı. Özel Hareket ekipleri de yüksek binaların çatılarında nöbet tuttu.

* Miting öncesinde sanatçı Onur Akın sevilen parçalarını seslendirdi

* CHP Lideri Baykal konuşması sırasında başlayan akşam ezanı nedeniyle konuşmasına ara verdi

* Baykal'ın gecikmesine rağmen vatandaşlar istasyon meydanını terketmedi ve karanlığa rağmen coşkuyla Baykal'ı dinledi

* Simit ve su satıcılarının satışları arttı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.