1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP 40 Milletvekiliyle gelecek
CHP 40 Milletvekiliyle gelecek

CHP 40 Milletvekiliyle gelecek

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, beraberinde Milletvekilli Burhanettin Bulut ile geldiği şehrimizde esnafı gezdi, Eczacılar ve Tabipler Odası’nı ziyaret ederek rapor aldı.

A+A-

Gaziantep’in sorunlarını yerinde dinlediğini ve duydukları karşısında şaşırdığını belirten Özel, önümüzdeki günlerde alan çalışmalarını hızlandıracaklarını ve 40 milletvekili ile Gaziantep’e geleceklerini söyledi. Kentte memnuniyetten bahseden kimseyi görmediklerini anlatan Özel, “Kimse durumdan memnun değil. Gaziantep’e gelecek kamu görevlisi bulunmuyor. Kimse kente gelmek istemiyor. Sürgün yeri olarak görüyor. İş bununla da bitmiyor, kentte eğitim, sağlık, ticaret hepsi sıkıntılı” dedi. 

SABAHIN ERKEN SAATİNDE SAHAYA ÇIKTIK

Özel, Milletvekilli Burhanettin Bulut ile birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren sahaya indiklerini belirterek, “Meslek örgütlerine, odalara, eczacılara gittik. Ve memnuniyetten bahseden kimseyi görmedik. Kentte ilgili en önemli veri sanayi şehri,  eğitim kültüründe şehirde damıtılmış olan kültürü varken,  eğitimde 58’nci sırada. 81 ilde 58’nci sırada” diye konuştu. 

İNANILMAZ BİR MÜLTECİ AKINI VAR 

Özel, esnaflardan ve vatandaşlardan aldığı bilgiyi aktardığı CHP İl binasındaki toplantısında “Kilis ile birlikte Antep’e ama özellikle Antep’e inanılmaz büyük bir mülteci akını, geçici sığınmacı ve göçmen sorununu getirmiş ve dayatmış durumda. Bu yüzden dört tane üniversitesi bulunan bir şehirde eğitimde 58. Sıradayız. Bebek ve anne ölümleri bütün Türkiye’de düşerken kentte 10 yıldır Türkiye ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Uyuşturucu sorunu bütün Türkiye’nin çok ilerisinde. Hem uyuşturucu açısından belli grupların Antep’i dağıtım üssü olarak kullanması hem de değişen demografisi yüzünden gençlerde ciddi bir uyuşturucu sorunu var. Bundan Antep’in AKP’li MHP’li aileleri de rahatsızlık duyuyorlar. Gençlerle ilgili endişelerini dile getiriyorlar.  İntihar sayılarındaki artış da Antep’in artık özenilir ve yaşanılır değil; çekinilir ve uzak durulur bir şehir haline geldiğini gösteriyor” dedi. 

HAYAL KURMAYA İHTİYAÇ VAR

“CHP olarak ilk bir yıl içinde daha önce defalarca söylediğimiz gibi ‘Esat ile görüşmem’ diyenlere bakmayın” diyen Özel, “Düne kadar NATO’ya giremez diyenler, dönüp dün akşam ne mutabakatlar yaptılar. Esat ile bir araya gelinecek, oturulacak, görüşülecek. Başta Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin eli değil gövdesi taşın altına konulacak. Suriye’de yaşanılabilir, sürdürülebilir bir hayat temin edilecek ve Suriyeli mülteciler memleketine dönecek kent rahat edecek. Gaziantep’in yoksulu Antep’e; Antep’in işsizi Antep’e yeter. Antep’in gençlerine onların Antep’te hayal kurmasına ihtiyacımız var” 

TUGAY ARAZİSİNİ GÜNDEME GETİRDİ 

Özel, “Gün boyunca tugay arazisinin yani Dülük ormanlarının yanındaki 11 milyon metrekare arazinin ranta, yapılaşmaya açıldığını; buna partimizin ve TMMOB’a bağlı odaların dava açtığını, davayı kazandığımızı yani Antep’i koruma refleksimize yargının da iştirak ettiğini ama bu aşamada yeniden bir imar değişikliğiyle yargı kararını boşa düşürüp Antep’in havasını kesecek, rüzgarını kesecek, ormanını tehlikeye atacak bu rant projesinin yeni çalışması yapıldığını duyduk. Bunu Meclis gündemine de taşıyacağız. Ülke gündemine de taşıyacağız. Bu konudaki mücadelemiz devam edecek”

KARKAMIŞ’TA SIKINTI BÜYÜK

Karkamış belediye başkanı ile görüştüğünü anlatan Özel, “Onunla birlikte dün gelirken de konuştuk. Bugün de şehirde gördük ki Fırat’ın suyu boşa akıyor. Barak da buna karşıdan bakıyor ve Karkamış’ın, Nizip’in, Oğuzeli’nin aslında yaptığı tarıma doğrudan verim olarak katkı sağlayacak; ağaçların verimsiz yıllarını çok daha verimli hale getirebilecek; etkin nitelikli bir sulama yapılabilmesi için Fırat’ın suyundan yanından aktığı faydalanması lazım. Bu CHP’nin iktidara geldiğinde ilk bir yılda Antep’e yapacağı ilk önemli beş işten bir tanesi olacak”

ŞEHİR HASTANESİ MESELESİ

Şehir hastanelerini de gündeme getiren Özel, “Şehir Hastanesi’nin 2012’den beri konuşulan, 2016’dan beri inşaatı olan; inşaatı yarım kalmış, işçileri çıkarılmış, terk edilmiş Şehir Hastanesi’nin… Yeni yeni kıpırdanma var. Bunun takipçisiyiz ama Şehir Hastanesi’ni açınca öbür hastaneleri kapayacaklar. Rakamlar önümüze döküldüğünde ciddi bir sağlık krizi çıkar. Şehir Hastanesi’ni bir an önce bitirin. Ama yatak kaybına sebebiyet verecek; diğer hastanelerimizi de sakın kapatmayın.”

ÖZEL’E SORULAR

CHP’de 2019 yılında İl ve İlçe yönetimlerinin görevden alınması ile başlayan ve 2021 yılında Neşet Uçar’ın İl Başkanı olarak atanmasının ardından derinleşen sıkıntılar Özel’e soruldu. CHP İç Tüzüğünün 25.maddesi ve 4.Bendi gereği atanan Geçici Yönetimlerin 45 gün içerisinde Olağanüstü Kongreye gitmesi ile ilgili soruyu yanıtlayan Özel, ‘’Kentin durumu Genel Merkezin bilgisi dahilindedir. Tüm kurum ve kuruluşların olduğu gibi CHP’nin yaptığı tüm iş ve işlemler yargı denetimine tabidir. Bir Hukuksuzluk varsa Hukuk tespit eder. CHP, doğru olan bir süreçte parti içi demokrasiyi en çok işleten partidir. Ben 2015 yılında yapılan ön seçimlerde Türkiye rekoru kırarak milletvekili olmuş bir kardeşinizim. Bunları önceleriz, partimizde önceler. Bu meseleleri aile içinde de konuşacağız. Ama önümüzdeki dönem seçime giderken kendi içimize dönmek yerine, dışa yönelik çok doğru mesajları vermesi gerekiyor. Gaziantep’te çok önemli sıkıntılar yaşanıyor. Bunlar yaşanırken, bizim kendi içimizde çözmemiz gereken varsa ufak tefek meseleler, biz onu aile içinde çözeriz. Gaziantep için umut CHP’dir.’’

ÖNSEÇİM SORULDU

Gaziantep’te Ön seçim yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine konuşan Özel, ‘’Gaziantep’e özel değil ancak Türkiye’de İttifak siyasetinden dolayı dikkatli takip edilmesi gereken bir yol var. Genel Başkanımızın da bizlerin de eğer şartlar normal, seçim zamanında oluyorsa, ittifaklar gereği ön seçime gidilmesi için bir mahal yoksa zaten partinin Ön Seçim yapılması konusunda bir iradesi var. Cumhuriyetin gelecek yüzyılını etkileyecek olan bir seçime gidilirken, karşı tarafında seçim yasasında değişiklikler ile ittifaklardaki artış oyların birleştirilmesini ortadan kaldırmışken parti hem karşı tarafın hamleleri hem de kendisi için iyi olanı gözeterek aday belirleme yönteminin belirleyecek, bizlerde saygı duyacağız’’ diye konuştu. Leyla Özekşi Polat


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.