1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cami şaşkınlığı
Cami şaşkınlığı

Cami şaşkınlığı

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği,

A+A-

 Karagöz Mahallesi'nde 4 caminin sabah namazı kapalı olduğuyla ilgili yazısı kentimizde yeni bir tartışma konusu yarattı. Ökkeş Özekşi, Karagöz Mahallesi Muhtarı Mehmet Çeteci'nin duyurduğu, Tahtani Camii, Karagöz Camii, Handanbey Camii ve Mehmet Nuri Paşa Cami'nin sabah namazında kapalı olduğuyla ilgili serzenişini sütunlarına taşırken, bu konuda okuyuculardan ve sosyal medyadan çok ilginç yorumlar yapıldı. Gerek facebook, gerek twitter gerekse Gazetemiz internet sitesine yorum yapan vatandaşlar, sadece bu camilerin değil, şehrimizde bazı camilerin de sabah namazında kapalı olduğunu iddia etti. 

GÖZLER BU CAMİLERDE

Özekşi Haftaya Bakış köşesinde, "Gaziantep’te tam 4 Camii yatsı namazından sonra kapılarına kilit vuruyor ve ertesi gün öğle namazında açıyor.. Yani bunların hepsinde sabah namazı kılınmıyor.. Camii ile birlikte abdest alınacak bölümler ve tuvaletleri de kapatılıyor haliyle.. Ve her caminin çevresi sidik kokularından geçilmiyor' şeklinde kaleme aldığı köşesi gözleri kentin göbeğindeki bu camilere çevirdi.

MÜFTÜ BEYİN MUTLAKA AÇIKLAYACAK BİR ŞEYİ VARDIR

Özekşi yazısında muhtar tarafından konunun Valiliğe iletildiğini de belirterek,"Bu sorun için çok uğraştığı belli Mehmet Çeteci’nin.. Bakın bu Muhtarımız ne diyor: “Bir buçuk-2 yıldır durum böyle. Sebebini öğrenemedik. Ben bunu Vali beye söyledim. Müftülük vilayete yazı göndermiş ‘gerekli takip yapılacak’ diye ama hala açılmıyor. Sebebini bilemiyorum. Sabah namazına gidecek vatandaş ya Alaüddevle'ye gidecek yoksa gidemeyecek. Bunun emeklisi var, yaşlısı var. Adam cemaatle namaz kılmak istiyor ama kılamıyor. Ölü salası verilecek Camii bulamıyoruz. Bankaların diplerinde pislikler geziyor. Yani en çok beni üzen sıkıntı pislik. Burada konu komşu hergün çevreyi hortumla yıkayıp temizliyor.”

VALİ BEY MÜSAADE ETMEZ

Durumun Vali Ali Yerlikaya’ya iletildiğini belirten Özekşi, "Elbette o da haliyle konuyu Müftüye aktaracak, nitekim öyle de olmuş.. Ama yine değişen bir şey olmamış.. İşte bu noktada Sayın Yerlikaya’nın son gelişmeden haberinin olduğunu sanmıyorum.. Yoksa mümkün değil böyle bir şeye müsaade etmesine.. Hassasiyetini biliyorum çünkü.. Sanırım Müftü bey, daha önemli işlerle uğraştığı için bu camilerin sabah namazında kapalı olmasını değerli bulmamıştır.. Yoksa başka sebebi ne olabilir ki" dedi.

İŞTE OKUYUCULARDAN GELEN YORUMLARDAN BAZILARI

‪Mehmet Gündüz: Abi Türktepe'deki Göymen camiside sabah namazında kapalı

‪Şakir Kabakoğlu: Kapalı camiler için ise;demekki arz talep ilişkisi çalışıyor.Talep olsa kapatılmaz.Fakat biz yinede hükümete yaranmak için stadın yerine büyük camiyi yapalım. Boş olsada önemi yok. Nasılsa vergiden düşerim!

‪Ali Karaturan: Camii'nin kapalı olması ayrı bir sorun, Şehitkamil bölgesinde ki camilerden sabah ezanı okuma işini camii cemaatinden birinin okuması ayrı bir sorun. Gecen gün bunu Şehitkamil ilçe Diyanet ten bir müdür arkadaş a ilettim neredeyse durumu şikayet ettim diye olmaz laf söyledi. Biraz kendimize gelmenin zamanı geldi de geçiyor. Bu şehir hepimizin şehire sahip çıkmazsak gün gelir sahip çıkarlar hic bir şey gelmez elimizden

‪Mustafa Özsöyler: Sevgili Ökkeş bey cumhurbaşkanımızın bile tepesi atmış bu diyanetin bu lüzumsuz konuşanların ülkeyi ne hale getirdikleri fetoya nasıl teslim edildiklerini insanların söylüyor bu diyanet ne işe yarar allah aşkına bu diyanet olayına cumhurbaşkanı el atmasaydı kim atacaktı hiçmi mecliste insan hiçmi akademisyen ilahiyatçı yok tepki veren sosyal medyadan halk cami cami yhu arkadaşlar hiçmi bu ülkede bilimden insanlıktan çocuklara tecavüzden ahlaksızlık tavana vurmuş başkasının kullandığı elektriğin parasını ödüyoruz kuzu kuzu bunlardan bahsedin ama şu anda biz kamil Ocak stadı yerine yapılacak cuma camisini konuşuyoruz bu bölgede on yedi camii varmış bakın üç camide sabahleyin kapalıymış yazıklar olsun bu şehri yönetenlere ve ülkeye hiç bir faydası hizmeti olmayan her konuda pasif kalan insanları aydınlatma becerisi bile olmayan diyanete Ökkeş bey

Sami Arslanoglu: Cemaat yok ‪Ökkeş abi. Eyüpoğlu camide taş çatlasa 5-6 kişi namaz kılıyoruz sabahları

‪Cemal Iyikülah: Asıl vahim olan müezzin yokluğu. Ezanı kıraati cemaatten birisi okuyor. Ben batıkent te oturduğum dönem de sabah ezanını okuyan birisi vardı. İnanın sesi o kadar berbattı ki hani camiye gitmek isteyen bile bu sese gitmez. Peygamberimiz bile ezanı sesi güzel olanın ezanı okuması gerekliliğini söylemiş. Bunun için ilk ezanı Bilal Habeş okumuş. Nerede bizim imam hatip mezunlarımız. Asıl yetiştirilme görevi imamlık hatiplik müezzinlik olan kişiler alakasız mesleklerde. Gıda mühendisinin bankacı , bankacinin müteahhit, mühendisin gıda toptancısi olması gibi.

B.Arif BOSTANCIERI‏ : Açık olan bazı camiler de de hoca efendiler yok .. Bir sabah namazını Handanbey de kılalım diye gittiğimizde cami kapalıydı ( 3yıl önce ) imam evden geldi cemaat olduk öyle kıldık namazı..!!!! Ayrıca bayram ve cuma namazları dışında bütün camilerde ( vakitlerde ) 1|2 saf ancak doluyor

ALİ ERENTAŞ :Sıkıntımız caminin çok veya az olması veya kapalı açık olması değil içinde tadili erkan içinde namaz kılacak insan lazım derim.

Bu camilerin hepsi de şahinbey ilçe müftülüğüne bağlı... Sorunun cevabı şahinbey ilçe müftülüğünde olmalı.

Sedat Memikbeşe: Açık olan bazı camilerde de hoca efendiler yok

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.