1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir'den bir ilk daha
Büyükşehir'den bir ilk daha

Büyükşehir'den bir ilk daha

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kent tarımında bir ilki daha gerçekleştirerek çiftçilere Antep fıstığının düşmanı olan göz kurduna karşı dal öğütme makinası dağıttı.

A+A-

 Her ilçeye bir dal öğütme makinası dağıtan Şahin, arıcılara da 2 bin arı kovanı dağıttı. Törende konuşan Şahin, asıl seferberliğin zor şartlarda çarkları durdurmamak ve işini en iyi şekilde yapmak olduğunu belirterek, ''Kaptanın kalitesi fırtınada belli olur'' dedi.

ŞAHİN: BİZE DÜŞEN NİMETİ KORUMAK

Gaziantep coğrafyasının bütün dünyanın imrendiği bir coğrafya olduğunun altını çizen Şahin, ''Bu coğrafyada safları sıklaştırmak durumundayız. Arı üreticisinin, eli nasırlı çiftçilerimizi anlamak durumundayız. Mezopotamya ve doğu akdeniz arasında müthiş bir zenginlik var. Bu çeşitlilik bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Bize düşen bu nimeti korumak. Hava, su ve toprak kirlenmeye devam ederse torunlarımız bize hesap soracak. Yapacak çok işimiz var. Önceliğimiz de işimizin en iyisi yapmak'' diye konuştu.

ŞAHİN'DEN 'KAPTAN' ÖRNEĞİ

Suriye'ye komşu olmasına rağmen Gaziantep'in harika işler yaptığına işaret eden Şahin 'Kaptan' örneği vererek konuşmasını şöyle sürdürüdü; ''Dibimizde savaş var ve biz Melen'den sonra en büyük su projesini yapıyoruz. Kara treni hızlı trene çevirtiyoruz. En büyük konut projesini yapıyoruz. Metronun alt yapısını oluşturuyoruz. İstesem 4 yılda neden hiçbirşey yapamadığımızı anlatırım. Siz de 'Kadıncağız haklı. Ne yapsın?' dersiniz. Size çok rahat satarım bunu ama kaptanın kalitesi fırtınada belli olur. Fırtınalı havada gemiyi limada adam gibi yaklaştırıyorsa, en zor zamanda işini düzgün yapıyorsa iyi kaptan budur. Mazeret değil iş üreten kaptan. İşte biz bu yolu tercih ettik. 4 yılın sonunda anlatacak bir başarı hikayemiz var. Milli seferberlik budur işte. Çarkları durdurmamaktır.''

YILMAZ: GÖZ KURDUYLA MÜCADELEDE ÇIĞIR AÇACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çiftçilere dal öğütme makinası dağıtırken arıcılara da 2 bin kovan dağıttı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz yaptığı konuşmada Antep fıstığının kentin 3'te 2'sinin ekim alanını kapsadığını kaydetti. Yaptıkları çalışmalardan bahseden Yılmaz, ''Büyükşehir Belediyesi olarak da taşın altına elimizi koyduk. Tarım Kredi Kooperatiflerimiz tarafından gübre üretilmesini sağladık. Erkek aşılaması yaptırdık ve erkek fidan diktirdik. Kimyasal müdahale olmadan biyoteknik mücadele olan feromon tuzakları Antep fıstığı üreticisininin hizmetine sunduk. Antep fıstığında göz kurdu olarak bilinen ve aslı Karagöz Kurdu olan bir zararlı antep fıstığına çok ciddi zararlar veriyor. Kuruyan ya da kurumaya yakın dallarda kabukla odunsu kesim arasına giriyor ve yumurtalarını bırakıyor. Ve yumurtalardan çıkan larvalar ergen hale gelerek gözlere saldırıyor ve o gözlerden fıstık çıkmasını engelliyor. Bunu önlemek için kurumuş ya da kurumaya yakın dalların ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bu amaçla dal öğütme makinaları getirdik. Bu Gaziantep tarımında bir ilktir. Göz kurduyla mücadelede bir çığır açacağız'' diye konuştu. 

ARICILIKTA ÇİN ÖRNEĞİ

Arıcılık konusunda da Çin'i örnek göstererek konuşmasına devam eden Yılmaz şöyle devam etti: ''2014'de daire başkanlığımız kurulduğunda Gaziantep'te 21 bin arı kovanı vardı. Bu verdiğimiz kovanlarla 49 bin kovana ulaşıyoruz. Yüzde yüzden fazla artış sağladık. 4 sene evvel 130 ton bal üretimi yapılırken 2017'de bu oran 550 tona çıkmıştır. Bugün dünyada en fazla arı kovanı olan ülke Çin. Çin çoğrafi olarak Türkiye'nin 9 katı büyüklüğünde. 7 milyon 700 bin civarında Çin'in kovan sayısı var. Bizim de 5 buçuk milyon. Bizde de az değil ancak Çin'de kovan başına üretim ortalama 47 kilogram. Bizde ise 17 kilogram. Sorun burada. Bunun için bal ormanları yapıyoruz ve ballı bitkiler dikiyoruz.''

ASLAN: ODUN PARÇACIKLARI ORGANİK DÖNECEK

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan da odun öğütme makinasıyla birlikte odun parçacıklarının toprağa organik olarak dönmesinin sağlanacağını söyledi. Aslan, ''Bu hem zararlarlıların zararını engelleyeceği gibi hem de öğütülen odun parçacıklarının toprağa organik madde olarak dönmesi topraklarımızın verimini artıracaktır'' dedi. 

KOCA: 550 TON BAL ÜRETİMİ SAĞLAMIŞ DURUMDAYIZ

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca da,  ''Birliği kurduğumuzda yaptığımız araştırmada ancak 3 bin ton civarında bir bitkimizin olmasına rağmen ancak yüzde 3'ünden faydalanabiliyorduk. Şimdi yaklaşık yüzde 20'sini üreterek 550 ton bal üretimi sağlamış durumdayız'' ifadelerine yer verdi. 

Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ise, arıcıların arı kovanı ihtiyacını, çiftçilerin de tohum ihtiyacını karşılamak için imkanlarını seferber eden Şahin’in çalışmalarına karşılık olarak Gaziantepli üreticilerin de çok çalışarak daha fazla üreteceklerini söyledi.

NARİN DEMİRCİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.