1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir meclisinde borçlar konuşuldu
Büyükşehir meclisinde borçlar konuşuldu

Büyükşehir meclisinde borçlar konuşuldu

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı başkan vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

39 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, faaliyet raporuyla ilgili söz aldı ve Belediye ve GASKİ'nin borcunu gündeme getirdi. Sucu, "Büyükşehir ve GASKİ'nin 2 Milyar 301 milyon 983 Bin TL borcu vardır. Gaziantep Türkiye'nin en borçlu belediye arasındadır. Bu belediye bu borçla batar. GASKİ batmış durumda. Bu borçla bu belediyeyi nasıl finanse etmeyi düşünüysunuz?" dedi. Osman Toprak ise, "Dış borçlanma ve faiz ödemeleri CHP'li belediye başkanı döneminde Kartalkaya Barajının dış kaynaklı borç ödemesinden kaynaklı, faiz ödemelerinin büyük çoğunluğu bununla ilgili" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN BORÇLU BELEDİYELERİ ARASINDAYIZ

Meclis toplantısında gündemin son maddesi olan 2017 yılı faaliyet raporu önce görüşüldü. Faaliyet raporuyla ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Bu faaliyet raporunu güllük gülüstanlık göstermişsiniz ama maalesef benim arşivim böyle demiyor. Bu raporda geçmiş veriler, karşılaştırmalar, tarih yok. 1 Milyar 467 Milyon 146 TL borç var. Bu da Gaziantep halkının uzun yıllar borçlu yaşayacağı anlamına gelmektedir. 2017 yılında büyükşehir belediyesi olarak 144 Milyon 797 bin lira kredi faizi ödemişiz. Hizmet yerine faiz ödemişiz. Bunu raporlar söylüyor. Şehrin parası faize gitmiştir. Gelirimizin yüzde 13.5 faize gitmiştir. GASKİ eksi 418. 584. 328 TL ile ticari işletme olarak baktığımızda batmış durumdadır. Belediye şirketleri 26 Milyon zarar etmiş, 54 milyon 118 bin lira borçlanmıştır. Total olarak büyükşehir ve GASKİ'nin 2 milyar 301.983 TL borcu vardır. Bu borçla bu belediyeyi nasıl finanse edeceğiz, nasıl finanse etmeyi düşünüyoruz? Gaziantep Türkiye'nin en borçlu belediyeleri arasındadır. Emsal artışları ile bu borçları ödeyeceğini düşünüyorsanız çok zor, olmaz. Zaten durum meydanda. Bu belediye bu borçla batar. Yazık olur bu kente. Bu mecliste onaylattığınız stratejik planı tamamen çökmüş durumda" diye konuştu.

YEŞİL ALANI KATLETMEYİN

Trafikte sorun yaşadığımızı, Gaziantep'in havası en kirli şehirler arasında bulunduğunu söyleyen Sucu şunları konuştu:"Hükümet eliyle dağıtılan kömürler nedeniyle Gaziantep havası en kirli şehirler arasında. 2017 yılında 130-150 maddeden 80-90 imar tadilatıydı. Israrla yapmayın dediğimizde dinlenmiyor. çoğunluğunuza güvenip bildiğinizi yapıyorsunuz. Metro etrafında mahkemenin yürütmeyi durdurma kararları var. Hatta arsa satışlarının iptali için bile dava açılmış. Okul alanlarının ticari ve konuta çevrilmesiyle ilgili ret oyu kullanmıştık, mahkeme planı bozmuş, yeniden gündeme geliyor. Sosyal donatı, okul alanı, yeşil alanı katletmeyin diyoruz. Geneyik, Tüfekçi Yusuf Bulvarı, Nizip caddesinde kentsel dönüşümü vatandaş bekliyor. Sam köyüne plan yaptınız vatandaş itirazını yaptı mahkeme düzeltin dedi. Yol üstündeki benzinlikleri, restoranları planlayıp vatandaşı dışarıda bıraktınız. Sam'ın dışında plansız bir yer kaldı mı? Belediyeye açılan dava sayısı arttı. Memnun olan vatandaş yok. Büyük bir rahatsızlık var. Kart 27 ilgili Sayıştay raporunda 8.6 Milyon TL para olması gerekirken kasada 2.5 milyon olarak gözükmüş 6 Milyon 1 TL tahsil edildi mi? Biz faaliyet raporuna eksik ve yanlışlardan dolayı ret oyu veriyoruz."

TOPRAK:CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI DÖNEMİNDEN KALDI

Osman Toprak ise, Sucu'nun konuşmasına katılmadığını belirterek, "Sayın Sucu başka bir belediyenin raporunu okumuş, çünkü söylediklerinin hiçbiri faaliyet raporunun içerisinde yer alan konular değil. Sayın Sucu da dahil olmak üzere arkadaşlarımızın tamamı belediye hizmetlerinden memnundurlar. Muhalefet meclis üyesi olması böyle konuşmasını gerektiriyor. Saygıyla karşılıyoruz. Borçlanmayla alakalı ve faiz ödemeleriyle ilgili açıklamalar oldu. Keşke sayın Sucu konuşmalarının tamamının arkasını önünü, altını üstünü ve kendisini ne kadar zor durumda bırakacağını hesap edip bu konuşmayı yapmış olsaydı. Dış borçlanma ve faiz ödemeleri hep bizden Ak partili belediyelerden çok önceki CHP'li belediye başkanı döneminde Kartalkaya Barajının dış kaynaklı borç ödemesinden kaynaklı faiz ödemeleri, büyük çoğunluğu. Bir taraftan borç ödüyoruz bir taraftan hizmet ve yatırım yapıyoruz. Raporlamalar puanlamalar bir çok alanda performansın üzerinde yatırımlar yapılmıştır. Trafik problemi vardır fakat çözmek içinde yoğun bir gayret sarfediyoruz. Şehrimiz Türkiye'nin en hızlı büyüyen şehri. Büyükşehirde yaşıyor olmanın bazı külfetleri var bunları çekmek zorundayız" dedi.

2 MİLYON M2 YENİ KÜÇÜK SANAYİ ALANI

'Keşke bizlerden önce Gaziantep'in şehirleşmesi döneminde imar planları bugünleri ön görerek planlanmış olsaydı' diyen Toprak şöyle konuştu:" Yollar daha geniş olsaydı, kamu kurumları şehrin kenarlarına dağıtılmış olsaydı, şehir merkezinin cazibesi dağıtılmış olsaydı, trafik problemi yaşamıyor olacaktık. Ama trafiği rahatlatmak adına, biz şehri yaymak adına Geneyik bölgesini kentsel dönüşüm alanı ilan ettik, uydu kent yapılmasıyla alakalı planlarımız devam ediyor. Hem şehrin konut ihtiyacını karşıyacak hem ulaşımını rahatlatacak projeler. Kuzey şehir aynı şekilde, 3 bin konut tamamlandı. İstasyon kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Meslek gruplarının taşınmasıyla ilgili planımız meclisten geçmiştir, ot bedelide yatırılarak mülkiyeti büyükşehir belediyesine geçiyor. Şehrimize 2 milyon m2 yeni bir küçük sanayi alanı kazandırıyoruz." 

DÜNDEN DAHA İYİYİZ

Daha temiz hava için özellikle büyükşehir olarak yoğun çalışmalar yaptıklarını anlatan Toprak, "1 tane ölçüm istasyonu vardı, 10 tane ölçüm istasyonu yapılıyor. Gazdaş ile birlikte doğalgaz dönüşümüyle ilgili kampanya başlattık. Doğalgaza dönüşüm zorunlu hale getirildi. Konutlarda doğalgaz yüzde 70'lere çıktı. İşçi servislerinde araç yaşı 13 iken, 8'e düşürüldü ve öğrenci servislerinde 8.5 olan araç yaş sınırı 5 yaş ortalamasına düşürüldü. Metro planımız yürürlükte herhangi bir problem yok, satışların iptali sözkonusu değil. Herkes herkese karşı dava açıyor. Valimiz başkanlığında ciddi bir eğitim seferberliği başlatıldı, derslik başına düşen öğrenci sayısı 47'lerden 30'lara düşürüldü. Dünden daha iyiyiz. Sam planı yapıldı. O bölgede yaşayan vatandaşların itirazı üzerine iptal edildi. Ama çalışmalar devam ediyor. Belediyemizden memnuniyet anketlere yansıyor, seçimlerde oyumuz hep artıyor, artmaya da devam edecek" dedi.

1027 PROJEYİ GEÇTİK

Sucu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in 1027 projesinden kaçını yaptığını sordu. Toprak bunun üzerine, "Seçim beyannamemizde olmayıp hayata geçirdiğimiz projeleri de katarsak 4 yılın sonunda 1027 projenin üzerine çıktık. Düzbağ, Kuzey Şehir, Gazi Ray gibi devasa projelerin yanısıra şehre yeni 2 milyon m2 yeşil alan kazandırdık, 350 km imar yolu yaptık, 1500 km asfaltlama yapmışız" dedi.

Ak Partili Meclis üyesi Mehmet Alparslan Gökçek faaliyet raporuyla ilgili konuştu, yapılan hizmetleri anlattı. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum