İşbirliğine hazırız İşbirliğine hazırız

Bırakın komşu illeri, İstanbul, Ankara, hatta Paris’le yarışır hale gelen sektördeki yüksek fiyatlara dur denilecek.  Vali Kemal Çeber ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katılmasının beklendiği toplantı bugün Panorama Müzesi’nde yapılacak.  ‘Gaziantep’in Gastronomi Yolculuğu ve Geleceğe Doğru Yenilenmesi’ konulu toplantıda esnafın uyarılacağı, bu konuda bir komisyon kurulacağı ve ardından fiyat ve hiyjen denetimlerine başlanacağı öğrenildi. Esnafı toplantıya katılmaya çağıran Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan, “Önce esnafı uyaracağız, sonra denetimlere başlayacağız, kurallara ve tarifelere uymayan esnafı ifşa edeceğiz” dedi.

ESNAF UYARILACAK

Panorama 25 Aralık Müzesi Özdemirbey Konferans Salonu’nda bugün (18 Nisan) saat 14.30’da yapılacak toplantının oldukça önemli olduğunu, gastronomi alanında faaliyet gösteren esnafların bu toplantıya katılmasını isteyen Özcan şunları söyledi:”Yeme-içme sektöründe sorunlarımız var. Fiyatların pahalılığının yanı sıra hijyen konusunda da çok fazla şikayet alıyoruz. Çevre illerden pahalıyız. Eskiden İstanbul’un fiyatlarına şaşırırdık. Şimdi şaşırmıyoruz. Bir ciğer dürümü bir yerde 130, bir başka yerde 250 TL olamaz. Esnaf fiyat tarifelerine uymalı. Bugün yapılacak toplantıda bu konuları gündeme getirip, esnafımızı uyaracağız. Ardından ciddi şekilde denetimlere başlanacak. Bir komisyon kurulması teklifimiz olacak. Bu komisyona her kurum ve kuruluştan temsilci olmalı.”

KARARLIYIZ

Bu toplantıda pahalılığın yanında hijyen ve esnafın durumunun da masaya yatırılacağını söyleyen Özcan, “Bu işi layıkı ile yapanla yapmayanın ayrılması gerekiyor. Hijyen çok önemli. Herkes hijyen kurallarına da uyacak. Yaptığımız denetimlere rağmen işini doğru dürüst yapmayan esnafı ifşa edeceğiz. Hatta bunların listesini bile yayınlayacağız. Bu konuda kararlıyız. Çünkü bizim için önce Gaziantep gelir, Gaziantep’in imajı gelir. Bu konu üzerinde ciddi şekilde duracağız. Bir yerde bir ihmal varsa bunu düzeltmemiz gerekiyor..Kurallara uymayanlarla ilgili gerekli yaptırımları uygulayacağız. Yeter artık, telefonla olsun, sosyal medyadan olsun, birebir olsun bu konularla ilgili çok fazla şikayet alıyoruz. ” diye konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE