1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu mahalleler birleşecek
Bu mahalleler birleşecek

Bu mahalleler birleşecek

Şehitkamil Belediye meclisinin 2021 yılında gündeme aldığı ve kabul edilen mahalle birleşimi 2024'te resmi olarak uygulamaya geçilecek.

A+A-

41'e yakın mahallenin 14'e düşeceği Şehitkamil'de muhtarlar endişeli. Gaziantep Büyükşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Ceylan, Türkiye'de örneği olmayan bu uygulamayla ilgili her kapıyı çaldıklarını ve mahkemeye kadar gittiklerini ancak yapılan tüm itirazların ret olduğunu söyledi. Ceylan, "Bunun altında ne yattığını çözemedik. Burada 41'e yakın mahalle sayısı 14'e düşüyor. Bir muhtar nasıl 40 bin nüfusla baş edecek. Bu güvenlik zafiyetine de yol açar. Zaten bahsi geçen mahallelerde ciddi uyuşturucu sorunu var. Ne yapılacak ne edilecek bilemiyoruz" dedi. Pancarla Mahalle Muhtarı Didem Kalkan ise "Bizler bunun yanlış karar olduğunu söyledik. Sakıncılar olduğunu dile getirdik. Çok büyük mahalleler olacak. Muhtarlar buna nasıl yetişecek. Aşırı nüfus yoğunluğu ile karşı karşıya kalacağız ve sorunlar artacak" dedi. Hasırcıoğlu Mahalle Muhtarı Ali Polat ise alınan kararın 2024 seçimlerinde geçerli olacağını ve çözüm olabileceğini sanmadıklarını söyledi. 

839 bin 553 kişinin yaşadığını ve 147 mahallenin bulunduğu Şehitkamil ilçesinde mahalle birleştirme kararı muhtarları endişeye sevketti. Özellikle Karşıyaka tarafındaki mahalle birleşmelerinin sıkıntı yaşanacağını söyleyen muhtarlar, özellikle Karşıyaka, Aydıntepe, Münif Paşa, Dülükbaba, Nurtepe, Yunus Emre, Göztepe ve Kocatepe sınırları ile Kayaönü, Zeytinli ve Hürriyet Mahallesi sınırları birleştirilmesinin artan nüfusla birlikte olumsuz gelişmeleri de beraberinde getireceği görüşünde. 

POLAT:  ÇÖZÜM OLMAZ

Hasırcıoğlu Mahalle Muhtarı Ali Polat, alınan kararın 2024 seçimlerinde geçerli olacağını söyledi. O süreye kadar muhtarlıkların devam edeceğini belirten Polat, "Alınan kararın bir anlamı yok.  Hacıbaba, Mithat Paşa, Hasırcıoğlu ve Çağlayan Mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Hacıbaba mahallesi olarak kayıtlara geçecek. Su anda 4 mahallenin birleşimi ile nüfus yaklaşık 18 bin 721 civarında olacak. 2024 yılına kadar bu nüfus artabilir. Okul sorununu çözmek için böyle bir planlama yapıldığı söylendi ancak yaşanabilecek sıkıntıların gözönüne  alınması gerektiğini düşünüyorum" 

CEYLAN: TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK

 Gaziantep Büyükşehir Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Kayaönü Mahallesinin muhtarı olan Cafer Ceylan, birleştirme kararına tepkili. Kendisinin mahallesinin Zeytinli ve Hürriyet Mahallesi ile birleştirildiğini belirten Ceylan, "burada yapılacak uygulamanın amacı ve altında ne yattığını çözemedik.  Biz muhtarların bu konuda fikrini almadılar. Biz gelişmeler üzerine İçişleri Bakanlığına kadar gittik ama sonuç alamadık. Şu anki sayıma göre nüfusu birleşmelerle nüfusu 32 binin üzerine çıkacak mahalleler olacak. Bir muhtar nasıl üstesinden gelecek ? Böyle olursa taşra ilçe durumuna gelecek. Güvenlik nasıl sağlanacak, insanların hangisi sorunlarını çözmek için muhtar gelecek bilmiyorum. Biz elimizden geleni yaptık. Valiye gittik, ilçe başkanına gittik, mahkemeye başvurduk. Ama hepsinden red yedik" dedi. 

KALKAN: KAFALAR KARIŞIK

Mahallesi Emek ve Fatih'le birleşerek Pancarlı olacak olan muhtar Didem Kalkan ise, birleşme sonrası nasıl bir sistem olacağını bilmediklerini ve kafalarının karışık olduğunu söyledi. 2024 yılında birleşme kararının uygulanacağını belirten Kalkan, "Biz ihtiyaçlara nasıl yetişeceğiz. Okullar için yapıldığı söyleniyor ama muhtarlıklara azaltmaya yönelik yapılan bir uygulama olduğu net bir şekilde gözler önünde. Hizmette aksama olacak, nüfus değişecek, adres değişecek, sokak isimleri değişecek. Hatta tapu kayıtları bile değişecek. Bunlar külfet değil mi ? Bunun elle tutulur tarafı yok" dedi. 

İŞTE DEĞİŞİM YAŞANACAK MAHALLELER

1- Sarıgüllük ve Gazi Mahalle sınırları birleştirilmesi ile Sarıgüllük olacak

2- Değirmiçem İncilipınar Mahalle sınırları birleştirilmesi ile Değirmiçem olacak

3- Yaprak ve Çakmak mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Yaprak Mahallesi

4- Çıksorut, Girne, Güzelyurt, Yeni Mahalle sınırları birleştirilmesi ile Çıksorut mahallesi 

5- Göllüce ve Karaoğlan Mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Göllücü Mahallesi

6- Gazikent ve Atakent mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Gazikent Mahallesi

7- Hacıbaba, Mithat Paşa, Hasırcıoğlu ve Çağlayan Mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Hacıbaba mahallesi

8- Karşıyaka, Aydıntepe, Münif Paşa, Dülükbaba, Nurtepe, Yunus Emre, Göztepe ve Kocatepe sınırları birleştirilmesi ile Karşıyaka

9- Kayaönü, Zeytinli ve Hürriyet Mahallesi sınırları birleştirilmesi ile Kayaönü

10- Pir Sultan ve Özgürlük mahalle sınırları birleştirilmesi ile Pirsultan Mahallesi

11- Sanayi ve Aydınlar mahalle sınırları birleştirilmesi ile Sanayi Mahallesi

12- Emek Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Pancarlı birleşecek Pancarlı olacak

MEVCUT NÜFUSA GÖRE MAHALLELER

Buna göre 2021 nüfusuna göre Sarıgüllük ve Gazi Mahallesi'nin birleşmesi ile nüfusu 18 bin 914 olacak. 

Değirmiçem İncilipınar Mahalle sınırları birleştirilmesi ise nüfus 17 bin 374'e

Yaprak ve Çakmak mahallesi sınırları birleştirilmesi ile nüfusu 4 bin 138'e 

Çıksorut, Girne, Güzelyurt, Yeni Mahalle sınırları birleştirilmesi ile nüfus 18 bin 832'ye

Göllüce ve Karaoğlan Mahallesi sınırları birleştirilmesi 17 bin 106'ya

Gazikent ve Atakent mahallesi sınırları birleştirilmesi ile 25 bin 876'ya

Hacıbaba, Mithat Paşa, Hasırcıoğlu ve Çağlayan Mahallesi sınırları birleştirilmesi 18 bin 721'e

Karşıyaka, Aydıntepe, Münif Paşa, Dülükbaba, Nurtepe, Yunus Emre, Göztepe ve Kocatepe sınırları birleştirilmesi ile 36 bin 362'e 

Kayaönü, Zeytinli ve Hürriyet Mahallesi sınırları birleştirilmesi 32 bin 867'ye

Pir Sultan ve Özgürlük mahalle sınırları birleştirilmesi 21 bin 149'a

Sanayi ve Aydınlar mahalle sınırları birleştirilmesi ile 3 bin 140

Emek Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Pancarlı bileşmesinde 28 bin 935 nüfusu olacak. / Leyla Özekşi Polat

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum