1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Bu karardan vazgeçin'
'Bu karardan vazgeçin'

'Bu karardan vazgeçin'

61 yıllık geçmişi sahip GAR Restorantın Devlet Demir Yolları tarafından kapatılması ve bunun için 15 gün süre vermesi şehirde büyük yankı uyandırdı.

A+A-

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Şehirlerle ilgili kararları şehirle uzlaşarak almak gerekir” yorumunu yaparken, Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Gar Restoran Gaziantep’e aittir ve yaşamalıdır” dedi. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.  Ünverdi, Gaziantep Gar Restoran’ın 60 yıllık geçmişiyle Gaziantep için manevi değere sahip bir mekân olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) VİP salonu yapılması kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

KARARI GÖZDEN GEÇİRİN

Sanayi Odası Adnan Ünverdi, Gaziantep Gar Restoran’ın 60 yıllık geçmişiyle Gaziantep için manevi değere sahip bir mekan olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) VİP salonu yapılması kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Her şehrin kendine özgü, yıllara tanıklık etmiş, tarihi geçmişiyle anılarını yaşatan özel mekanlarının olduğuna dikkati çeken Ünverdi, Gaziantep Gar Restoran’ın da 60 yıllık geçmişiyle yaşayan ve manevi değere sahip bir mekân olduğunu belirtti. Gar Restoran’ın şehrin kültürel yapısı ve gastronomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve ayakta kalması gerektiğini kaydeden Ünverdi, “Tarihi restoranın kapatılması için 15 günlük bir süre verilmesi maalesef hepimizi üzmüştür, umuyoruz ki sağduyuyla yaklaşılır ve şehrimizin bir değerini kaybetmeden bu karardan vazgeçilir” dedi. 

YILDIRIM: ŞEHİRLE UZAKLAŞMAYIN

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, “ Şehirlerin bazı sembol hafızları vardır Gaziantep Gar Restaurant da Gaziantep’in hafızası sayılabilecek mekanlardan birisidir. Şehrin talebine kulak tıkayarak VIP salon yapmak için bu mekanın yok edilmesi kabul edilemezdir.Şehirlerle ilgili kararları şehirle uzlaşarak almak gerekir” yorumunu yaptı. 

DEMİRCİ: GAR RESTORAN GAZİANTEP’E AİTTİR

Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci ise “Bu şehrin gazetecisi, vatandaşı, sivil toplumu,  meslek odası itiraz ediyor;  “Bu kentin son 61 yılında yer alan Gar Restoranı yok etmeyin.” diyor. Gar Restoran Gaziantep’e aittir ve yaşamalıdır” dedi. 

MAMATOĞLU DİKKAT ÇEKTİ

Gaziantepspor’un eski yöneticisi Bülent Mamatoğlu ise “Merak ediyorum , kaç tane VIP yolcu geldi trenle bugüne kadar ? Ya da kaç tanesi tren kullanacak önümüzdeki yıllarda ? Vipine viplediklerim desem hakaret olur mu ?” 

ÖZSEVEN KAMPANYA BAŞLATTI

Nizamettin Özkeseven ise Change.org’de “60 Yıllık Tarihi Akınal Gar Restaurant’ı KAPATMAYIN” kampanyası başlattı. Özseven, “KAPATMAYIN, 60 yıldır Gaziantep’e Hizmet veren Akınal Gar Restorant kapatılacak. Şehirin 60 Yıllık hafızasını silmeyin,hatıraları Yok etmeyin. Lütfen sizde bir imza verin bu güzide yerin kapanmasına engel olun”

AYDINGÜLER: OLDU BİTTİYE GETİRİLİYOR

Gaziantep Umum Nakliyatçılar Odası başkanı Zafer Aydıngüler ise, “Bizde oldu bitti , eskiye geçmişe anılara hürmet kalmamış, Gar istasyon genel müdürlüğü ne anlar buranın kültürel gastoromi anlamını. Burayı Ankara'daki bir genel müdürünün iki dudağından çıkacaksa yazıklar olsun nerede buranın sahipleri” 

GAZİANTEP TURİZM DERNEĞİ: SAHİP ÇIKIN

Gaziantep Turizm Derneği ise, Bu tür mekanlara herkes sahip çıkmalı.   50 yılı aşkın tarihiyle Gar Restaurant bu şehrin hafızasıdır, ruhu olan bir mekandır. Korumak, sahip çıkmak, kapanmasına karşı çıkmak bizim için, her Gaziantep’li için bir görevdir. Bu mekanlar için “ruhu şad olsun” demek istemiyoruz.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.