1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu inşaata neden ruhsat verildi ?
Bu inşaata neden ruhsat verildi ?

Bu inşaata neden ruhsat verildi ?

-Mühür vurmakla sorumluluk bitmiyor

A+A-

- Küçükcan olayında izin bekleniyor

-Emniyet Müdürlüğü’ne trol çağrısı 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, düzenlediği basın toplantısında Güneykent’te bulunan ve çok tartışılan o inşaatla ilgili teknik açıklama yaptı. Şahinbey Belediyesi’nin ‘biz burayı mühürledik, inşaatı durdurduk’ demeyle sorumluluktan kurtulamayacağını belirten Çeliktürk, “Bu bina yapılırken temel vizesini veren kim? Sen  bu inşaata temel vizesi verdin mi? Kaldı ki ilgili belediye su basman vizesi veriyor, su basman koduna gelip bakıyorlar ve temeli dökülmüş, su basmanı dökülmüş üzerine 4 kat yapılmış, 5. katın kolonları dikilmiş öylece duruyor. İlgili binanın güvenliğinin alınmadan neden ruhsat verildiğini de merak etmekteyiz. ”dedi. Çeliktürk, Korkut Küçükcan olayının hukuki boyutunu yakinen takip ettiklerini belirtirken, İçişleri Bakanlığından soruşturma izni verilmesinin beklendiğini söyledi.

İNŞAATIN DURUMUNU PAYLAŞTIK

Şahinbey Belediyesi’nin basın açıklamasına karşı kendilerinin de basın açıklaması yapma gereği duyduğunu belirten Gökhan Çeliktürk, şunları söyledi: ”Ülke tarihimizin en acı ve trajik olaylarından biri olan 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde, benzer olayların yaşanmaması ve ülkemizde yapı denetimi konusunda halen ciddi sorunlar olduğunu belirtmek için Şahinbey ilçesinde, temeli ciddi anlamda sorunlu bir inşaatın durumunu kamuoyuyla paylaştık. Paylaşımın ardından Şahinbey Belediyesinden yapılan, inşaatın iki ay önce mühürlendiğine ilişkin açıklamalar, kimi yerel haber sitelerinde, ‘algı yarattığı’ ‘siyaset yaptığımız gibi çeşitli suçlayıcı söylemlerle konu edildi. Öncelikle söylemek gerekir ki inşaat mühendisliği, hayatın tamamını ilgilendiren ve kamu yararına çalışan bir meslektir. İnşaat Mühendisliği Odasının da temel görevlerinden birisi de, halk sağlığını, güvenliğini, kamu yararını korumak ve geleceğini sağlama almak gelmektedir. Bu konuya yaklaşımımızdaki önceliğimiz bu olmuştur.”

GÜVENLİK KORİDORU NEDEN OLUŞTURULMADI?

Şahinbey Belediyesi’nin 09.06.2020 tarihinde inşaatın mühürlenmiş olduğunu belirttiğini söyleyen Çeliktürk, “Yapmış olduğumuz incelemelerde ilgili binanın riskli durumda olması yalnızca temelinin sağlam zemine oturmaması pabuçlarının havada kalması ile ilgili değil yapılan kazı sebebiyle binanın da büyük oranda risk barındırdığını, mühürlenmiş olduğu belirtilen yapının, etrafında belediye tarafından bir güvenlik koridoru oluşturulması gerekirken herhangi bir önlemin alınmadığı görülmektedir” dedi.

TEMELİN VİZE İŞLEMİ NASIL YAPILDI?

İlgili yapının temel pabuçlarının alt bölümünde kalıp kullanıldığının açıkça gözüktüğünü belirten Çeliktürk, “Pabuç uçlarında kalıpların bulunması henüz binanın temeli yapılırken pabuçların sağlam zemine oturmadığını ve açıkta kaldığını bizlere göstermektedir. Fen ve sanat kurallarına, ilgili yönetmeliklere aykırı bir şekilde imal edilen bu temelin vize işleminin nasıl yapıldığının kamuoyuna açıklanması gerekmektedir”  dedi.

NEDEN RUHSAT VERİLDİ?

 Şahinbey belediyesinin yapmış olduğu açıklamada sonradan kazı yapıldığını belirttiğini dile getiren Çeliktürk, “Şayet burada bir kazı yapıldıysa bu kazı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 31/08/2018 tarih ve 2018/10 sayılı “Kazı Çukurlarının Desteklenmesi İle İlgili Uyulacak Esaslar” genelgesine aykırı olduğu çok açıktır. Burada mimari projede verilen kotlara uygun bir kazı yapıldıysa ruhsat eki projelerinde ilgili binanın bir dayanma yapısıyla güvenliğinin sağlanmış olması ve bina inşaatına başlanılmadan önce dayanma yapısının imalatının tamamlanmış olması gerekirdi. İlgili binanın güvenliğini sağlamak üzere onaylanmış bir istinat duvarı veya iksa projesinin olup olmadığını şayet var ise neden yapılmadığını ve ilgili binanın güvenliğinin alınmadan neden ruhsat verildiğini merak etmekteyiz” diye konuştu.

BELEDİYE İMAR KANUNU’NUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRDİ Mİ?

Şahinbey belediyesi’nin 09.06.2020 tarihinde inşaatın mühürlendiğini belirttiğini ifade eden Çeliktürk imar kanununu hatırlattı. Çeliktürk şöyle konuştu: ”İmar Kanunu’nun 32. Maddesinde ; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine veya ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılarda projelerine ve ilgili mevzuatına aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulce tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur. Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mühürün kaldırılmasını ister. Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir. Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir. “ denilmektedir. Şahinbey Belediyesi İmar Kanunu’nun gereğini yerine getirip getirmediğini kamuoyuna açıklamalıdır.”

KAMU YARARINI DÜŞÜNMEK SİYASETSE SİYASET YAPIYORUZ

Oda olarak kurum, kişi, parti gözetmeksizin halk sağlığını ve kamu yararını düşünmek zorunda olduklarını anlatan Çeliktürk, ”Bilmenizi isteriz ki eğer bu anlayışımız siyaset yapmak olarak görülüyorsa evet siyaset yapıyoruz ve sadece bu dönem değil İnşaat Mühendisleri Odasının kuruluşundan beri siyaset yapıyoruz. Dolayısıyla, Odamızın gösterdiği duyarlılığın, algı yaratmak gibi mesnetsiz ifadelerle servis edilmesi de yine doğrudan gözetmeye çalıştığımız kamu yararına ve güvenliğine zarar vermekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Bu sebebi belirsiz, mesnetsiz saldırılara karşın Odamız ilimizin ve vatandaşlarımızın çıkarlarını korumaktan geri adım atmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi. 

GAZİANTEP 27 GAZETESİ MANŞET YAPMIŞTI

Şahinbey Belediyesi ile ilk defa karşı karşıya gelmediklerini söyleyen Çeliktürk, “ 2017 yılında Gaziantep 27 Gazetesi’nde manşetti, belediye ile kaçak ve ruhsatsız yapı ile ilgili yine karşı karşıya geldik. 23 Nisan Mahallesinde ayrık nizam olan bir mahallede arsanın tamamına bina oturtulmak suretiyle ruhsat alınmadan bina yapıldığını tespit ettik. 6 tane tabla döküldü orada.  O zaman meslektaşımız Ali Aytek’e durumu arz ettim. Dediler ki biz burayı mühürledik, iş bitti, ceza vereceğiz, yıkım kararı alacağız dediler. Sayın Mehmet Tahmazoğlu beni aradı yıkıyoruz dedi. 3 katı kırdı. Sonra bu fotoğraf bugün çekildi aynı bina 3 kat yapılıyor. 9 tane daire var kaçak yapıda. İmar affıyla kaçak yapılan resmi hale getirildi. Betonu demiri yapılırken, belediye bunların projesini, betonun kalitesini kontrol edilebilir mi? Burada 12 ev var, yarın bir deprem olsa bunun sorumluluğunu kim alacak?” dedi.

KORKUT KÜÇÜKCAN’LA İLGİLİ SORUŞTURMA İZNİ BEKLENİYOR

Akkent Cami inşaatına da değinen Çeliktürk, “Hala Gaziantep ve çevre illeri Korkut Küçükcan olayının şokunu atlatmış değil. Bu olayın hukuki boyutunu Genel Merkemiz ile yakinen takip ediyoruz. Hukuki olarak her şey devam ediyor. İçişleri Bakanlığından soruşturma için izin bekleniyor. İzinden sonra savcı bey konuyla ilgili gereğini yapacaktır” dedi.

EMNİYET MÜDÜRLÜGÜNE ÇAĞRI

Çeliktürk, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarına gerçek olmayan fake hesaplarından siber saldırı yapıldığını belirterek, “Bu konuda Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerinin gereğini yapmasını, bu saldırıları sevk ve idare eden maddi kaynak sağlayan kişileri tespit edip,haklarında gerekli yasal işlemlerin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum