1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu İddialar Cevap Bekliyor
Bu İddialar Cevap Bekliyor

Bu İddialar Cevap Bekliyor

Gaziantep Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite yönetimine kaçak yapılan dükkanlar, MR için gönderilen para, Böbrek Nakil Merkezinin neden faaliyete geçmediğini sordu.

A+A-

- Kaçak yapıldığı için Belediye tarafından yapımı durdurulup ceza kesilen Hastane karşısındaki dükkanların cezasını nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? 

- Sözde 2 yıl önce açılışı yapılan ve Akademik Kurulda kayıt dışı yaptırıyorum dediğiniz Böbrek Nakil Merkezine yüksek miktarlarda paralar aktarılmasına rağmen hala faaliyete geçirememenizin sebebi nedir? 

- Son olarak Hastaneye MR alınması için gönderilen parayı da oraya aktardığınız söyleniyor. Daha ne kadar para aktaracaksınız? Madem bu kadar yüksek harcamalar yapılacaktı neden kanuni ihale yapmayıp kayıt dışı yaptırdınız? Kayıtsız iş yapmak, kayıtsız elden para dağıtmak siz yöneticilerinizde bir gelenek midir? 

- İnşaatları neden kayıt dışı yaptırdığınızı ve sizi buna zorlayanın ne olduğunu niçin açıklayamıyorsunuz? Neden resmi ödemeleri düşük gösterip ilave olarak Vakıf üzerinden sürekli ödemeler yapıyorsunuz ve neden bu kayıt dışı işleri hep aynı kişilere veriyorsunuz? Ben paradan iyi anlarım derken bu kayıt dışı yöntemleri mi kastediyordunuz? 

- Hastane sarf ve malzeme alım ihalelerinde, ihaleyi alan firmalardan Vakfa bağış yaptırıyor musunuz? Bu fiyat farkı ihaleye eklenerek kamu zararı oluşmuyor mu? 

- Borçsuz ve kasada parayla devraldığınız hastaneyi kısa sürede nasıl böylesine borçlandırdınız? Seçim süreçlerinde ve deprem bölgesinde sorun çıkmasın diye global dışında Devletin sürekli gönderdiği ilave yüksek miktarlara rağmen 400 milyon TL üzerinde hastanenin borcu olduğu doğru mu? Doğruysa neden sürekli borcumuz yok diyorsunuz? 

- Şehir trafiğini içinden geçirdiğiniz, yüksek mühendislik başarısıyla döşediğiniz sayısız dubalarla kaosa dönüştürdüğünüz üniversite ve özellikle Hastane trafiğini nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? -Bu arada ilana çıktığınız akademik ve idari kadrolar neden sürekli iptal oluyor? Kişilere özel usulsüz şart koymanızın etkisi var mı? 

- Ayrıca 3 defa başlatıp geri çektiğiniz inceleme/soruşturmaları neden devam ettirmediniz? Usul ve yönetmeliklere aykırı işlemlerinizin yargıdan dönmesinden ve suç unsurlarınızın yargı eliyle tescillenmesinden mi çekiniyorsunuz? 

- Zaman daraldıkça yüreğinizin de daraldığının ve etrafınızdakilerin gemiyi terk etmeye başlamalarının sizi çok gerdiğinin farkındayız. 

- İnsanın yöneticilik yaptığı bir kurumda görevini devrettikten sonra başı dik ve saygın bir şekilde kurumunda çalışabilmesi kadar güzel bir duygu yoktur. Dürüstlük herkese nasip olmayan önemli bir erdemdir.

Gaziantep Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite yönetimine kaçak yapılan dükkanlar, MR için gönderilen para, Böbrek Nakil Merkezinin neden faaliyete geçmediğini sordu. Gür ayrıca, “Devletin sürekli para göndermesine rağmen hastanenin 400 milyon TL üzerinde borcu olduğu doğru mu? Döşediğiniz sayısız dubalarla kaosa dönüştürdüğünüz üniversite ve özellikle Hastane trafiğini nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?” dedi.

Kaçak Dükkanlara Ceza

Hastane karşısına kaçak olarak yapılan 5 dükkanın inşaatının iki defa durdurulduğunu belirten eski rektör Gür, belediye tarafından 380 bin TL ceza yazıldığını söyledi. Dükkanların 2.5 aydır baraka halinde durduğunu dile getiren Gür, dükkanların altının su deposu olduğuna da dikkat çekti. Gür, Kaçak yapıldığı için Belediye tarafından yapımı durdurulup ceza kesilen Hastane karşısındaki dükkanların cezasını nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Böbrek nakil merkezi niye faaliyete geçmedi?

Üniversite yönetimine sorularına devam eden Gür, “Sözde 2 yıl önce açılışı yapılan ve Akademik Kurulda kayıt dışı yaptırıyorum dediğiniz Böbrek Nakil Merkezine yüksek miktarlarda paralar aktarılmasına rağmen hala faaliyete geçirememenizin sebebi nedir? Hastaneye MR alınması için gönderilen parayı da oraya aktardığınız söyleniyor. Madem bu kadar yüksek harcamalar yapılacaktı neden kanuni ihale yapmayıp kayıt dışı yaptırdınız? İnşaatları neden kayıt dışı yaptırdığınızı ve sizi buna zorlayanın ne olduğunu niçin açıklayamıyorsunuz?” dedi.

Gözler Rektör Arif Özaydın'da

Ali Gür'ün sosyal medyadan paylaştığı ve peş peşe yönelttiği sorulara Gaziantep Üniversitesi Rektörü Arif Özaydın'ın cevap verip vermeyeceği merak konusu oldu. Daha önce de Ali Gür'ün bazı iddialarda bulunduğu Üniversite için Rektör Arif Özaydın bazılarına açıklama yapmış ama bazılarında ise sessiz kalmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.