1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu iddia çok tartışılır
Bu iddia çok tartışılır

Bu iddia çok tartışılır

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını,

A+A-

kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini söyledi. Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yapan Kalender, "Bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz. Bu rüşvetçiler, fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz" dedi.

Yetkililerin engellilerin sorunlarına çare olmasını isteyen Kalender, çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engellilerin günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği bile alamaz hale geldiğini belirtti. 

KAMU ARAÇLARI SIKINTILI

"2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu" diyen Kalender, "Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Erişebilirlik konusunda sınıfta kaldık.Kent içerisinde yer alan özellıkle kamu bınaları ne kadar düzeltilse bile, yine de engellilere uygun hale getirilemiyor.Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulan ve bir Vali Yardımcısı başkanlığında oluşturulan Erişebilirlik ve İzleme Komisyonu, raporlarına göre yeni yapılan binalar bile engellilere uygun yapılmamaktadır" şeklinde konuştu. 

HAKLARDAN MAHRUMLAR

Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri yüzünden  her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olduğunu vurgulayan Kalender, "Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi. Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir" dedi. 

ERDOĞAN'DAN ÇAĞRI 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Engelliler Haftası sebebi ile yaptığı açıklamada, engelliler için ulaşılabilirliğin önemine dikkat çekti.  Milletvekili Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, engelliler için ulaşılabilirliğin önemine vurgu yaparak, "ngellilerimizin karşılaştıkları sorunların çözülmesi, çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, hak ve özgürlüklerden herkesle eşit oranda yararlanması, kültür, sanat ve spor alanlarında ve toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun diğer kesimlerinin ortak görevidir" dedi. 

TAHMAZOĞLU: ENGELLİLERİN YANINDAYIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Tasarladığımız her projede engelli vatandaşlarımızın rahatını düşünüyor ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Hayatı paylaşmaya engel yok" dedi.  Türkiye'de son yıllarda engelliler adına önemli gelişmeler kaydedildiğini ve bir farkındalık oluştuğunu ifade eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, "Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri, sosyal devleti işletmenin ötesinde, tüm kesimleri kucaklama, tüm kesimlere adil ve eşit hizmet sunma anlayışıyla hareket ederek hizmetlerimize devam ediyoruz" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum