1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Bu Bayramlar da Olmasa…
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Bayramlar da Olmasa…

A+A-

Bayram, bir toplumun birlik ve beraberlik içinde kutladığı milli ve dini günlerdir. Toplumlar bayram geleneklerini yaşatmak için yoğun bir çalışma içine girerler.
Özellikle Türk toplumunda bayramların önemli bir yeri vardır. Heyecan ve mutluluğun bir arada yaşandığı bayramların hazırlıkları birkaç gün öncesinden başlar. Aileleri tatlı bir telaş içinde hazırlıklarını sürdürdüğü bu bayramlar toplum için ise büyük bir fırsatı beraberinde getirir. 
Bayramların en önemli özelliği ise toplumsal olarak yaşadığımız iletişim engellerini ciddi anlamda ortadan kaldırmasıdır. Cep telefonları, internet ve teknolojik araçların insanların birbirleriyle olan etkileşimini azalttığı günümüzde bayramların gelmesiyle birlikte insanların daha fazla etkileşim halinde olduğunu göreceksiniz.
Kaybolmaya başlayan değerlerimiz bayramlar sayesinde tekrar canlanıyor ve bizlerin yeniden düşünmemizi sağlıyor. Saygı, sevgi, paylaşma gibi vazgeçilmez değerlerimiz tüketim anlayışımız yüzünden hızlı bir şekilde tahribata uğrarken bayramların gelmesiyle bu değerlerimize yeniden sahip çıkmamızı sağlıyor.
Uzun zamandır birbirlerini görmeyen insanlar, bayram ziyaretleri dolayısıyla birbirlerini görüyor ve birbirlerinin hatırını soruyorlar. Aile birliğinin akrabalarla bir araya gelmesi ise sevgiyi de saygıyı da tüm insanlara hissettiriyor.
Bayramlarda sabahın erken saatlerinde kalkınması ise günü daha uzun ve dolu dolu yaşanmasını sağlıyor. Günümüz çocukları erkek kalkmanın önemini pek kavrayamadığı bu günlerde, insanların bayramda sabahın ilk saatlerinde uyanmasıyla gün ışığının uzunluğundan, nimetlerinden ne kadar çok faydalanıldığını yeniden hatırlatıyor. 
Eve bayram misafiri geleceği telaşı ise evde temizliğin, çeşitli ikramların yapılmasını gerekli kılıp, çocukların annelerine ve babalarına mecburen yardım etmelerini zorunlu kılıyor. Çocuklara sorumluluk duygusunu zor kazandırıldığı günümüzde ise bayram güzel bir fırsatı yeniden önümüze koyuyor.
Özellikle bayram ziyaretlerinde hiyerarşiye dikkat edilmesiyle önce aile büyüklerinin ziyaret edilmesi büyüklere saygı ve hürmet adabını yeniden canlandırıyor. Büyüklerimizin belki de en büyük ihtiyacı olan birlik beraberlik ve hatırlanmayı işte bu bayramlar sayesinde gerçekleştiğini unutmamak gerekiyor.
Paylaşmanın toplumu ayakta tuttuğu gerçeği bayramlarda adeta zirve yapıyor ki bayramın asıl amacı ise paylaşmaktır. Kucaklaşmayla sevginin ve mutluluğum paylaşılmasıyla insanlar arasındaki kalın duvarlar bir anda yıkılıveriyor.
Çocukların sevinçleri ise paha biçilemez. Mutsuz çocukların yetişmesi en büyük toplumsal tehlikelerin başını aldığı bu zamanlarda geleneklerimiz sayesinde bayramlarda mutsuzluğa karşı bir direnç oluşturuyor.
Hani derler ya ‘Nerede o eski bayramlar! Aslında suçu bayramların üzerine atmak değil de asıl suçlunun değerlerinden vaz geçmiş insanlar olduğunu unutmayalım. Bayramlar hala bizler için büyük bir fırsat. Bayramları birlikte kutlamaya devam edelim. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar