Mimarlar Odası, Belediyelerin imar plan değişikliklerine yaptıkları itiraz dilekçelerini sergileyerek Türkiye’de bir İlki gerçekleştirdi. Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle, ‘Kentsel Planlama Süreci, Yapılaşma ve Kent Kültürüne Etkileri, Mevzuat Ve Uygulama Sorunları’ başlıklı konferans düzenledi. Gaziantep Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen konferansta, belediyelerin imar uygulamaları, yeni imar alanları açılmaması nedeniyle arsa fiyatlarındaki yükseliş, kentsel dönüşüm, AVM'lerin trafik yoğunluğunu artırdığı konuları masaya yatırıldı. Bu arada, Mimarlar Odası, belediyelerin imar plan değişikliklerine yaptıkları itiraz dilekçelerinin yer aldığı sergi açtı. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı B. Sıtkı Severoğlu, ‘İmar Tadilatlarına yapılan itirazlar’ sergisinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtirken, "Yaptığımız itirazlara sonuç alamıyoruz" dedi.

DOĞRULARI SÖYLÜYORUZ

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, Mimarlar Odası olarak doğruları söylediklerini belirterek, "Bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz. Geleceğimiz için daha iyi yaşanabilir bir kent için projelerimiz var” dedi.

BELEDİYELER HİZMET İÇİN VAR

'Belediyeler hizmet için çalışıyor' diyen Severoğlu ‘Belediyeler sadece gelen ödeneğe baksa personel maaşlarını bile ödeyemez. Bundan dolayı belediyeler rant ile para kazanmaya başladılar. Kamil Ocak stadının yeri örneği var. İtiraz dilekçesi verdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı cevap vermedi. Spor alanı olan bir yer konut ve ticari alan olarak gösteriliyor. Bu imar planı orada ne yapabilirsen yap diyor. Serbest nizam ile istediklerini yapabiliyorlar" diye konuştu.

GAZİANTEP'İN SİLÜETİ BOZULUYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul’da kent süliletini bozan yerlerin traşlanmasını istediğini belirten Severoğlu, "Bu uygulamayı Gaziantep’e de kıyaslamak lazım. Kenti sülietini bozan yapılarla dolduruyoruz. Gaziantep’in gittikçe sülieti bozuluyor. Afet riski ile ilgili yasa, Kentsel Dönüşüm Yasaları ile insanlar bu alanlarda yaşam şansı bulamıyor. Bunun sorgulanması lazım" dedi.

İTİRAZLARA SONUÇ ALAMIYORUZ

Oğuzeli Cumhuriyet Meydana yaptıkları itirazın ret edildiğini söyleyen Severoğlu, “Cumhuriyet meydanını iş hanına dönüştürüyorlar. Yaptığımız itirazlara sonuç alamıyoruz. Kentte arsalar çok pahalı, olması gereken fiyatların çok üstünde. Yeni imar alanları ile bu fiyatlar aşağı çekilebilir. Kızıl Hisar, Celal Doğan zamanında 100 bin nüfuslu olarak planlandı şimdi ise 170 bin nüfus yaşaması planlanıyor. Kentin üzerinde duvar bloklar çıkıyor” şeklinde konuştu.

STRATEJİK PLAN VAR

'Gaziantep’in stratejik planı var' diyen Seveoğlu, “2025 yılında nüfusumuz 3 milyon, 2030 yılında nüfusumuz 4 milyon olarak planlanıyor. Gaziantep’in üst imar planında yanlışlık var. Bu planın doğru yapılması gerekiyor" dedi. Gaziantep’te iki yeni AVM açıldığını belirten Severoğlu, "Prime Mall ve Forum alış veriş merkezler yeni açıldı. Bu bölgelerde çevresel etkileşim değerleri doğru yapılmalı. Bu AVM’lerden dolayı oradaki halk mağdur oluyor, halk kendi evine ve iş yerine gitmekte zorlanıyor. Bu konulara dikkat etmek gerek” dedi. Konferansa AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Melih Meriç, CHP İl başkanı Mehmet Gökdağ ve çok sayıda davetli katıldı.