1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bir tesis daha kazandık
Bir tesis daha kazandık

Bir tesis daha kazandık

Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve İller Bankası iş birliğinde Avrupa Birliği tarafından fonlanarak hayata geçirilen “Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi” düzenlenen törenle açıldı.

A+A-

 Belediye Başkanı Fatma Şahin, hayata geçirilen Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisinin çevreye duyarlı kalkınma modeli açısından projenin bir örnek teşkil ettiğini söyledi ve göç konusuna değindi. Şahin,  “Gaziantep Modeli’ni bir dünya modeli yapana kadar çalışacağız. Büyük bir koordinasyon, birlikte iş yapma modeli var. Göç konusundaki Cumhurbaşkanımız önderliğindeki duruşumuz Nobel Ödüllük bir duruştur. Belediyemizin bütün hizmetlerinde göçmenleri de entegre ettik. Toplum bu gayreti, çabayı, samimiyeti, tevazuyu gördü. Kardeşlik ruhunu güçlendirmek için çok büyük gayret gösterdik.” dedi.  Vali Davut Gül ise konuşmasında göç konusunda büyük bir yükü Gaziantep’in aldığını ifade etti. 

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE RAHATLAMA OLACAK

Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi ilk etapta enerji ve gübre üretimi 22 bin ton, ayıktan türetilmiş yakıt kapasitesi 23 bin 116 ton olarak hesaplanırken, 16 bin 785 ton geri dönüştürülebilir atığın piyasaya kazandırması beklenmekte. Tesis, depolanması gereken atık miktarını önemli ölçüde azaltarak depo sahasının ömrünü ilk aşamada yüzde 10'a kadar arttırırken, atığın hem kapalı ortamda işlenmesi hem de temiz enerji üretimi ile fosil yakıtlara alternatif oluşturulması yoluyla depo sahasındaki metan gazı salınımını minimize edecek.

ŞAHİN: BİZ YEREL KALKINMADA ÖRNEK BİR ŞEHİRİZ

Konuşmasının devamında bilgi ve yeşil ekonominin bir lüks değil zorunluluk olduğu vurgusu yapan Başkan Fatma Şahin, “Bunun için şehri ve çevreyi yeşillendirmek zorundayız. 2014 yılında bunu görerek İmar ve Ulaşım Master Planları’nın yanında İklim Master Planı yaptık. Bu şehri kirleten unsurları çıkarmamız gerekiyordu. Sanayi başta geliyordu ve onlar atıklarla ilgili ileri teknoloji arıtma sistemlerine geçtiler. Diğer bir kirletici unsur ulaşımdı. Biz eski otobüslerimizi sistemimizden çıkararak doğalgaz ile çalışan 50 yeni otobüs aldık. Ulaşımda raylı sisteme geçmek gerekiyordu ve 25 kilometrelik GAZİRAY tamamlanmak üzere. Metro ile ilgili planlamayı tamamladık. Bir diğer kirletici ısınmadan kaynaklı oluşan hava kirliliğiydi. Hala kömür kullanan binalar vardı. Doğalgaza geçilmesi için teşvik ettik. Taşra ilçelerimize doğalgaz hizmetinin gitmesi için çalıştık. Ölçümlemeler yaptık ve yeşil şehir için 2014 yılından beri çalışıyoruz. Çocuklarımızı korumak için çiçeği, böceği, doğayı korumamız lazım. Biz projelerimizle hazırız. Akıllı şehirler, dirençli şehirler, sıfır atık konuları bu şehirde masada. En önemlisi ise uygulama. Dünya sıfır atığı konuşmaya başlamadan bu şehir çalışmalara başladı. Biz yerel kalkınmada örnek bir şehiriz. Dünya bizim evimiz, gezegen çatımız. Bu evi sağlıklı bir şekilde yönetmemiz, sağlıklı bir dünya için hep beraber gidecek çok yolumuz var. Gaziantep Modeli’ni bir dünya modeli yapana kadar çalışacağız” ifadelerini kullandı.

İŞ YAPMA MODELİ VAR

10 yıldır valiliğin koordinasyonunda çalışma yürütüldüğünü söyleyen Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bu küresel sorunun altından tek başımıza nasıl kalkabiliriz diye çalıştık. Valiliğimizin koordinasyonunda, belediye başkanlarımız ve bütün sivil toplum kuruluşları ile ensar ruhunu 10 yıldır yaşatıyoruz. Büyük bir koordinasyon, birlikte iş yapma modeli var. Sağlık ve istihdam ile ilgili devletimizle beraber çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Yerel yönetim olarak su sorununu çözdük, konut ihtiyacını gidermek için belediyelerimizle çalışmalarımız devam ediyor. Sorun var ama sorun çözme kapasitesini yüksek tutan bir şehiriz. Gaziantep Modeli dünyaya örnek olmuştur. Göç konusundaki Cumhurbaşkanımız önderliğindeki duruşumuz Nobel Ödüllük bir duruştur. Belediyemizin bütün hizmetlerinde göçmenleri de entegre ettik. Toplum bu gayreti, çabayı, samimiyeti, tevazuyu gördü. Kardeşlik ruhunu güçlendirmek için çok büyük gayret gösterdik.”

VALİ GÜL: ZAMAN KAYBINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında göç konusunda büyük bir yükü Gaziantep’in aldığını ifade ederek, “Kendi imkanlarımızın bir sınırı var ve o sınır aşınca yetmez oldu. Kamu hizmetleri, altyapı, çevre ile ilgili birçok yeni çalışma ve destekler gördük. Bununla birlikte hizmetlere erişim kolaylaşınca, uyum süreçlerini arttırdı. Sorunlarımız devam ediyor. Eğitim başta olmak üzere zaman kaybına tahammülümüz yok. Mesleki eğitimi, çevre projelerini zamanında tamamlamamız gerekiyor. Güvenlik konusunda büyük bir çalışma, terörle mücadelemiz dünyanın daha da yaşanır bir hal almasına büyük katkı sağlıyor. Bu sorunları kendi sorunumuz gibi yapmak gereken ne varsa hep beraber katkı sunulmasını bekliyoruz. Bu geçici dönemde güvenli bölge ve Gaziantep’te yatırımın sürmesi, yerel halkı en az şekilde etkileyecek şekilde çalışılmasını arzuluyorum” diye iletti.   

TESİS DEPO SAHASININ ÖMRÜNÜ İLK AŞAMADA YÜZDE 10 ARTTIRACAK

 İleri teknolojisi ve çevreye duyarlı yapısı sayesinde geri dönüştürülebilir ve biyobozunur atığın çevreye en faydalı şekilde geri dönüşümü ve bertarafını sağlamak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve İller Bankası (İLBANK) ortaklığında Avrupa Birliği’nce finansal destek verilen Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) kapsamında Şahinbey İlçesi’nde bulunan Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içinde Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi yapımı tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi. Avrupa’da kendi türünde en büyük tesislerden biri olan, 10 milyon Amerikan Doları değeri ile UNDP tarihinde bu ölçekte bir hibe ile hayata gecen ilk tesis niteliğindeki Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi’nin açılışı yapılarak hizmete girdi. Tesis, yılda 100 bin ton atık işleyecek, 16 bin 785 ton geri dönüştürülebilir atığı piyasaya kazandırırken, 9 bin 300 ton sera gazı salınımını engelleyecek. Biyogazın mevcut ko-jeneratör ünitelerine aktarılması ile üretilecek ve şebekeye aktarılacak olan enerji miktarı ilk aşamada 4 bin 100 megawatt/saat olacak.

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI

Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi açılışına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, UNDP Mukim Temsilcisi Luisa Vinton, Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçileri, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, şehirde bulunan STK başkanları ve iş insanları katıldı. HALİL ŞARKLI

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum