Naksan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakıboğlu, Malatyalı iş adamlarına tek sektörde büyüyün tavsiyesinde bulunarak, “Bir koltukta iki karpuz tutulmuyor. Ticaretin karı işin ayrıntılarında gizlidir. Yapacağınız işi çok iyi bilin ve o sektörde ilerleyin” dedi.

Naksan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakıboğlu, Malatya Aktif İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşım’ programına konuk oldu. Malatya Ramada Otel’de yüzlerce MAKİAD üyesi ile bir araya gelen Nakıboğlu, Malatyalı iş adamlarına öneri ve tavsiyelerde bulundu. Çıraklıktan holding patronluğuna giden yükselişi anlatan Nakıboğlu, “Bunca oluşumun nasıl olduğu hep merak ediliyor. Dişimizle tırnağımızla işletmede çalışarak büyüdük. En az günde 15-16 saat çalıştığımız zamanlar oldu. Birden bire bu işler olmuyor” diye konuştu.

ÇOCUKLARINIZI ÖNEMSEYİN

Çocuk yaşta babamın yanında iş hayatına atıldım diyen Nakıboğlu, “Sizler de çocuklarınızı küçük yaşlarda iş yaşamına hazırlayın. Ben çocukluğum ve öğrencilik hayatım süresince çalıştım. Okul harçlığımı muhtelif ürünler satarak çıkardım. Ailedeki ilk arabayı kendim kazandığım parayla aldım. Çocuklarınızı bu konuda eğitmeniz lazım. Çocuk her şeyi babadan beklememeli. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi öğrenmeli” dedi.

BAŞARI ÖNEMLİ

Naksan’ı yöneten ve görev bölümü yapılan 4 kardeşten kimse kimsenin işine karışmadığının altını çizen Nakıboğlu, başarılı olmanın bir kuralının da bu prensipte yattığını söyledi. Nakıboğlu, şöyle devam etti: “Aile şirketlerinde bu çok önemli. Sorumlulukların belirlenip, kimse kimsenin işine karışmaması lazım. Ben üretimin her bacağında çalışan birisiyim. Yönetici olabilmek için de üretimi iyi bilmek gerekir. Eğer sen üretimi bilmezsen alttaki profesyoneller seni yanlış yönlendirebilirler. Profesyonellerle mi profesyonel siz mi ? Çok tartışılan bir konu. Her ikisi de olacak. Profesyonellere de bir yerde fikri veren siz olacaksınız. Her profesyonel seni doğru yönlendirmeyebilir. ‘Fazla zeka rızka manidir’ diye bir söz vardır. Eğer zeki kişiler zengin olsaydı, tüm profesörlerin bugün dünyanın en zenginleri olması gerekirdi.”

KARLILIK AYRINTIDA GİZLİ

İnsanın sevdiği işi yapmasının ve onun ayrıntılarına girmesini isteyen Osman Nakıboğlu, karlılığın da ayrıntıda yattığını kaydetti. “Her sektörün öyle veya böyle para kazandığını ifade eden Nakıboğlu, sanayiciliği, babadan devir almadan öğrendiklerini dile getirdi. Nakıboğlu, şunları söyledi: “Herhangi bir işletme tecrübemiz yoktu. Birebir işin her noktasını öğrenerek yukarıya doğru yavaş yavaş tırmandık. Büyük de tırmanmamak lazım. ‘Her şeye hemen sahip olayım, adımımı büyük atayım dememek lazım.”

KREDİYİ DİKKATLİ KULLANIN

Sanayicilere en büyük tavsiyesinin krediye bulaşmamaları gerektiğinin altını çizen Nakıboğlu Benim buradan sizlere tavsiyem, mümkün olduğunuzca krediye bulaşmayın. Küçük yatırımlar yapın ama krediyle değil kendi öz sermayenizle. Ama illa da kredi kullanmanız gerekliyse öz sermayenizin yüzde 10-20’si kadar kredi kullanın. Yüzde yüz krediye dayalı hiçbir sektör ayakta duramaz. Batan şirketlerin bir çoğunun sermayesi krediye dayalıdır. Ama kendi öz sermayesi güçlüyse, adım adım yürümüş, bir değer bir marka edinmişse o kalıcı oluyor.”

ÇOCUKLARINIZA MAAŞ VERİN

Genç işadamlarını, çocuklarını küçük yaşlardan itibaren işyerine götürmeleri konusunda uyaran Nakıboğlu bunun nedenlerini şöyle sıraladı: “Çocuk iş ortamında işi öğrenir. Ayrıca çocuklarınıza harçlık değil, maaş verin. Çocuk kendi bütçesini yapmayı, tasarruf etmeyi, para planlamasını öğrenir. Çocuğunuz üniversite eğitimini tamamladığında, 2 yıl başka bir işyerine çalışsın, çalışma ortamını çalışarak öğrensin. Askerden gelince kendisine, ‘sana şu kadar sermaye verebilirim, istersen git kendi işini kur. Yok, burada çalışacağım dersen, maaşın şu olacak’ derseniz hem ona yol göstermiş olursunuz hem de gelecekte karşınıza çıkıp, ‘Ben kendi işimi kuracaktım, bana fırsat vermedin’ diyemez.”

HABER MERKEZİ