1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Binici'nin gururu
Binici'nin gururu

Binici'nin gururu

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA ) 6. Kongresi 9-10 Temmuz tarihleri arasında Ürdün’de yapıldı.

A+A-

Yüzlerce belediye başkanının katıldığı Kongrede Türkiye Kent Konseyleri Derneği Birliği ve  Gaziantep Destekleme Derneği (TOSYÖV ) Başkanı Necati Binici konsey üyeliğine seçildi. Binici, ”Yüzlerce belediyenin arasında STK olan Türkiye Kent Konseyleri birliğini temsilen konsey üyesi olmam çok önemliydi. Bu hem Gaziantep için hem de Türkiye için önemli bir gelişme. Bundan sonraki toplantılarda görüşlerimizi rahatlıkla anlatabilme imkanına sahip olacağız”dedi.

binicinin-gururu5.jpg

BELEDİYE BAŞKANLARIYLA İSTİŞARELERİMİZ OLDU

Kongreye, Dünya Belediyeler Birliğinin 7 bölgesinden biri olan MEWA bölgesinde, Türkiye Kent Konseyleri Derneği Birliği Başkanı olarak katıldığını belirten Necati Binici, ”Güzel bir toplantı oldu. Ürdün, İran, Türkiye, Lübnan, Filisten’den gelen birçok belediye başkanıyla birlikte istişarelerimiz oldu. Özellikle Türkiye’den katılan il, ilçe, büyükşehir belediye başkanlarının çoğunluğuyla temaslarımız, görüşmelerimiz oldu. Bizi çok mutlu eden şeyde, oturumun yöneticisi Türkiye’deki bütün belediye başkanlarına kentlerinde mutlaka kent konseylerini bir an önce hayata geçirmelerini istemesiydi. Bunun kent için ve belediye için önemini vurgulayan bir konuşma gerçekleştirdi. Sonrada birlik başkanı olarak orada bulunduğumu katılımcılara duyurdu ve benden birşeyler söylememi rica etti” dedi.

binicinin-gururu0.jpg

KENT KONSEYLERİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ DE SUNUYOR

Binici, kongrede bir konuşma yaptığını ve Türkiye’deki kent konseylerinin genel durumunu anlattığını söyledi. Binici,”Kent konseylerinin yerelde yapacakları faaliyetlerin kente ne kadar faydası olduğunu, kenti yönetenlerden hem atanmışlar, hem de seçilmişlerin dışında sivil inisiyatifin kentin bütün sorunlarında görüşlerini ortaya koyarak yöneticilere destek ve yardımcı oldukları beyanında bulundum. Kent konseylerinin çalışma meclisleri olarak, kentteki sorunları ortaya koymakla kalmıyoruz. çözüm önerilerini meclislere sunmak suretiyle kenti yönetenlere rehberlikte yapıyoruz. Yasa bize şu yetkiyi vermiş; kent konseyleri kentin sorunları konusunda çalışmaları yapar, genel kurullarında aldığı kararları belediye meclisine sunar. Belediye meclisi öncelikle ilk toplantısında bu konuyu görüşmek zorunda. İster lehte, ister aleyhte karar verebilir. Bizde lehte karar verirse zaten sorunu çözmüş oluruz ama aleyhte karar verirse bu defa vatandaşa ‘ey vatandaş, biz bazı konularda görüşümüzü ilettik ama belediye bunu yapmadı’ deme hakkına sahibiz.”

binicinin-gururu4.jpg

KENT KONSEYLERİ OLARAK BİZ HAZIRIZ

Binici, oradaki belediye başkanlarına, özellikle Türkiye dışından gelen başkanlara ülkelerinde, kendi kentlerinde, kendi beldelerinde böyle bir girişimde bulunduklarında birlik olarak destek olacaklarını beyan ettiğini de söyleyen Binici, “ Gerek Türkiye’deki belediye başkanlarına, gerekse yurtdışındaki belediye başkanlarına yıllardır edindiğimiz izlenimleri ve bilgi birikimimizi aktarmak için hazır olduğumuzu beyan ettik. Çok mutlu oldular, çok teşekkür ettiler. Sonra seçimlere geçildi. Ben UCLG-MEWA  konsey üyeliğine seçildim. Yüzlerce belediyenin yanısıra STK olan Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin konsey üyesi olması bizim için çok önemliydi. Ve bunu başardık. Dolayısıyla bu hem Gaziantep için hem de Türkiye için önemli bir gelişme. Belediyelerle içiçe olan bir kuruluş” dedi. 

BELEDİYELER DE BUNA HAZIR

‘Bundan sonraki toplantılarda görüşlerimizi rahatlıkla onlara anlatabilme imkanına sahip olacağız’ diyen Binici, “Çünkü bu organizasyonun tepesinde de Türkiye belediyeler birliği var. Kongrede Türkiye Belediyeler Birliği Genel sekreti ve diğer yetkililerle görüşme fırsatı bulduk. Gördükki belediyelerde buna hazır. Ama bazı belediye başkanları biraz daha ağırdan alıyor, bazı belediye başkanlarımız daha hızlı davranıyor. Nihayetinde ben inanıyorumki önümüzdeki süreçte kentlerimizde kent konseyleri biran önce kurtulacak. Birlik olarak bize düşen ise, arzu ederlerse rehberlik etmek. Bu konuda elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

ŞAHİN’İN DÖNEM BAŞKANLIĞI BİTTİ

3 yılda bir yapılan genel kurulda Dönem Başkanlığı sona eren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i kongrede Başkan Yardımcısı Erdem Güzelbey temsil etti.  Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.