1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyelerin başarısı
Belediyelerin başarısı

Belediyelerin başarısı

Geçen yıl yaşanan kar felaketinden büyük dersler çıkaran Gaziantep’te cuma günü başlayan ve süren kar yağışında tüm tedbirleri aldı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ana arterlerde sıkıntı yaşanmaması için yağış öncesinden başlayarak tuzlama, yağışla birlikte küreme işlemleri yaptı. Büyükşehir Belediyesi ilk kez bu yeni bir solüsyon kullandı. 5 milyon TL’lik solüsyon alarak karla mücadele için ekiplerin tam kadro sahaya sürüldüğü belediye Başkan Fatma Şahin, her noktada bulundu. Kar yağışıyla birlikte ekibini alarak çok erken saatte sahaya çıkan Şahin, “Geçen yıl bir kar felaketi  yaşadık. Bu yıl sorun olmaması için elimizden geleni yaptık” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Şahinbey ve Şehitkamil Belediye başkanları ve ekipler 7-24 sahada güvenliği sağladı. Ekipler ana ve ara arterlerde buzlanma ve kar yığılmaların önüne geçti. Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyesi kar yağışında tam not aldı. 

WHATSAPP HATTI KURULDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GBB bünyesinde Gazianteplilerin öneri, şikayet ve istekleri için akıllı bir WhatsApp Hattı kurulduğunu söyledi. Şahin, ‘’ Ekibimiz gelen talepler için nöbette’’ dedi. Gaziantep'te karla mücadele devam ediyor. Kent genelinde karla mücadele çalışmaları devam ederken, vatandaşlardan gelen öneri, talep ve şikayetler için WhatsApp Hattı kurulduğunu söyledi.

KARLA İLGİLİ SORUNLAR BU HATTA İLETİLECEK

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘’ Arkadaşlarımız Gazianteplilerin öneri, şikayet ve istekleri için akıllı sistem bir WhatsApp hattı kurmuş. Taleplerinizin hemen cevaplanacağı bu numaradan, karla ilgili sorunlarınızı da iletebilirsiniz. Ekibimiz gelen talepler için nöbette” dilerek “0342 153 00 00 nolu telefonu paylaştı. 

10 BİN TON TUZ ALINDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi karla mücadelede geçen seneden farklı olarak solüsyon çalışması yapıldı. Kar yağmadan önce özellikle rampalardaki tüm yollara solüsyon dökerek buzlanmanın önüne geçen belediye bunun teknik olarak da faydasını gördü. Belediye bu sene yaklaşık 8 milyon TL’lik 10 bin ton tuz ve  5 milyon TL’lik de solüsyon alarak karla mücadele için çalışma ekipleri tam olarak hazır halde bekletti. 

AÇIK VERİ PROJESİ 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Akıllı şehir olmanın gerekliliklerini yerine getiriyoruz. Karla mücadele eden araçlarımızda bulunan kameraları, anlık durumunu, nerede çalışma yapıldığına dair bilgileri,  açık veri projemiz kapsamında Gazianteplilerin erişimine açıyoruz” dedi. 

VALİ GÜL, ŞAHİN VE FADILOĞLU İNCELEM YAPTI 

24 saat aralıksız olarak çalışan ekipler Trafik Koordinasyon Merkezi’nden yönetilerek, tıkanıklıkların önüne geçiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu dün gece saatlerinde merkezde ekiplerin çalışmaları ile ilgili toplantı yaparken, toplantının ardından Başkan Şahin sahada yapılan çalışmaları da yerinde inceledi. Şahin incelemeleri sırasında sosyal medya hesapları aracılığı ile vatandaşların olası kazalara karşı tedbirli olmaları ve kar lastiği olmaksızın trafiğe çıkmamaları yönünde uyarıda bulundu.  

486 PERSONEL VE 155 ARAÇLA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Kent genelinde meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle 486 saha personeli ve 155 araçla vatandaşların kar yağışından olumsuz etkilenmemesi adına ihtiyaçlara cevap vererek olası mağduriyetlerin önüne geçiyor. Şehir için toplu taşımada yaşanan gecikmeleri de düşünen GBB, görevlendirdiği araçlarla yolda mahsur kalan vatandaşlara ve hastane personellerine ulaşım destek hizmeti veriyor.  Teknik ve sosyal işlerden sorumlu personelleriyle sahada gereksinimleri karşılayan GBB ekipleri, kent merkezindeki trafik akışının sorunsuz sağlamaya çalışmanın yanı sıra çorba ikramları, sokakta kalan vatandaşlara ulaşım desteği, barınma ihtiyacı, sokak hayvanlarının beslenmesi, olası çökme ihtimallerine karşı tedbirler, yaya güvenliği, hasarlardan insanları koruma gibi birçok konuda vatandaşların yanında olmaya devam ediyor.  

BAŞKAN FATMA ŞAHİN EKİPLERİ YERİNDE İNCELEDİ

Kar mücadelesini teknik ve sosyal olarak iki kademede yürüten GBB hafta sonu mesaisinde de aralıksız çalışmaya devam edecek. GBB Başkanı Fatma Şahin, gece yaptığı incelemelerin ardından kısa bir bilgi vererek, “Trafik Kontrol Merkezimiz, acil çağrı merkezimiz aracılığıyla tüm birimlerimiz koordineli olarak çalışmaya devam ediyor. Amacımız doğanın en güzel olaylarından biri olan kar yağışının vatandaşlarımızın hayatını olumsuz etkilemeden günlük hayatın devamlılığını sağlamak. Bu anlamda masada veya sahada emek veren tüm ekip arkadaşlarıma, hassasiyetle konuya yaklaşan ve tedbirli davranan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Her şartta çalışmaya devam edeceğiz. Umuyorum ki, kar yağışınının bereketinden şehrimiz yararlanacaktır.” dedi. 

ÇALIŞMALAR PLANLI YÜRÜTÜLÜYOR

D-400 Karayolu olmak üzere şehrin ana arterlerini oluşturan cadde ve bulvarlarda trafik akışında bir sıkıntı yaşanmaması için yağış öncesinden başlayarak tuzlama, solüsyon işlemleri ve yağışla birlikte küreme işlemleri yapan GBB, olası buzlanma tehlikesine karşı da teyakkuz halinde bekliyor. Çalışmalar çerçevesinde kaldırım ve üst geçitler yaya kullanımının güvenli hale gelmesi için düzenli aralıklarla temizleniyor.

TEKNİK ÇALIŞMALARA SOSYAL ÇALIŞMALAR DA EŞLİK EDİYOR

Ana arterlerde sürdürülen kar temizleme çalışmaların yanı sıra vatandaşın konaklama, gıda ve kıyafet ihtiyacına da cevap veren GBB'nin saha görevlileri sosyal çalışmaları da sürdürüyor. Yağıştan dolayı gecikme ihtimali olan toplu ulaşım ve tramvaylara destek olarak GBB'nin araçları vatandaşlar için belirsiz aralıklarla ulaşım hizmeti veriyor. 

ŞAHİNBEY’İN EKİPLERİ  7/24 GÖREV BAŞINDA

Şahinbey Belediyesi ekipleri geçtiğimiz hafta içi başlayan ve hafta sonu devam eden kar yağışında vatandaşların olumsuz bir durum yaşamaması için 7/24 çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Ana arterleri temizleyen ekipler, çalışmalarını ara sokaklar ve mahallelerde sürdürüyor. Kar küreme çalışmalarıyla yollar temizlenirken diğer yandan da buzlanmanın önlenmesi için ilçe genelinde tuzlama çalışmaları yapılıyor. Ulaşımda yaşanabilecek sorunlara karşı cadde ve sokaklarda önlemler alan Şahinbey Belediyesi ekipleri, yayalar için de meydanlarda ve kaldırımlarda biriken karları temizleyip, tuzlama çalışması gerçekleştiriyor.

EKİPLERİMİZ GÖREV BAŞINDA

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu kar yağışı nedeniyle ekiplerin günler öncesinden hazır hale getirildiğini ifade ederek “Hafta içi ve hafta sonu yağan kar yağışında vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için ekiplerimiz 7/24 görev başındaydı. Ana arterler ara bağlantı yolları sürekli kar küreme araçları ve ekiplerimizce temizlendi. Hastane önleri ve pazaryerlerinin çatıları temizlendi. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor” dedi.

FADILOĞLU, ÇALIŞMALARI YERİNDE TAKİP ETTİ

Gaziantep genelinde etkili olan kar yağışına yönelik başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İlçenin her noktasına ulaşmak adına yoğun bir mesai yapan karla mücadele ekiplerini sahada ziyaret etti.  Ekiplerin, kar temizleme çalışmalarını öncelikli olarak hastaneler, sağlık ocakları, kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu bölgelerde yoğunlaştırdığını belirten Başkan Fadıloğlu, yoğun çalışmaların aralıksız devam ettiğini vurguladı.

TÜM EKİP SAHADA

Vatandaşa, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması ricasında bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Küresel ısınmayla birlikte dünyada çok büyük su sıkıntıları yaşanıyor. Biz de bu sıkıntıları yaşıyoruz. Çok şükür, rahmet geldi. Tabii, bu rahmetin geleceği ilmi olarak takip edildiği için biz tüm önlemlerimizi almıştık. Yapılan koordinasyonlu çalışma neticesinde görev alanlarımızda arkadaşlarımız geceden beri teyakkuz halindeler. Saat 3 itibariyle de zaten çalışmalar başladı. Bu noktada tüm ekip arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız, sabahın ilk saatlerinde de yayaların rahat hareket edebilmeleri açısından kaldırım temizleme çalışmalarına başladılar. Ekiplerimiz, özellikle hastane çevrelerinde, eczane çevrelerinde, vatandaşımızın yoğun kullandığı alanlara öncelik vererek, vatandaşımızın herhangi olumsuz bir durum yaşamaması adına çalışmalarını sürdürüyorlar. Hemşehrilerimize buradan bir ricada bulunmak istiyorum. “ Leyla Özekşi Polat - Meral Kınacılar Erbekte
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.