1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BATI TRAKYA’DA YANAN TÜRKLÜK ATEŞİ VE DR. SADIK AHMET
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BATI TRAKYA’DA YANAN TÜRKLÜK ATEŞİ VE DR. SADIK AHMET

A+A-

24 Temmuz 2021, Batı Trakya Türklerinin Milli Lideri Dr. Sadık Ahmet’in aramızdan ayrılışının üzerinden tam 26 yıl geçti.

Batı Trakya Türk toplumu üzerinde sistematik bir şekilde uygulanan yıldırma ve asimilasyon politikasına karşı Türkleri örgütleyen, seslerini uluslararası kamuoyunda duyuran Dr. Sadık Ahmet 24 Temmuz 1995 yılında trafik kazası süsü verilen bir suikast sonucu katledilmişti.

Yunan makamlarının ısrarla kayıtlara bir trafik kazası olarak geçirmeye çalıştığı bu menfur saldırının üzerindeki sis perdesi aradan geçen 26 yıla karşın hala aydınlatılamadı.

“Benim önüme bir tabak güzel yemek koyup da boynumdan istedikleri yere çekeceklerse dağdaki zayıf kurt gibi yaşamayı, o hali vakti yerindeki köpeğinkine tercih ederim. Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öylede kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya Türklerine sesleniyorum. Türk olduklarını unutmasınlar. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız.”

Despotik Yunan makamlarınca bütün engellemelere rağmen kurduğu “Dostluk, Eşitlik ve Barış” partisi listesinden konulan seçim barajını da aşarak Yunanistan parlamentosuna girdi. 1991 yılında partisinin Genel Başkanlığını üstlendi. (1970-1980) zaman aralığında özel hedef konumuna getirildi, hapse atıldı.

“Yunanistan’da Türk yoktur. Müslüman Yunanlılar vardır.” Resmi tezine karşı Türk varlığını savundu. Tıpkı Güney Azerbaycan’da benzer bir kazada hayatını kaybeden Gulamirza Amani gibi Türklüklerini haykırdıkları için katledildiler.

İran’daki Fars ırkçılığına karşı canı pahasına mücadele eden Gulamirza Amani, Yunanistan’da Türklük mefkuresi için yaşamını hiçe sayan Dr. Sadık Ahmet’i de saygıyla anıyoruz.

Turan Birliği Hareketi’nde birlikte olduğumuz Güney Azerbaycan’ın Milli lideri Cavad Abbasi’ye Gulamirza Amani’nin mücadele satrı içindeki konumunu sormuştum.

Cevat Abbasi, Gulamirza Amani’yle ilgili olarak görüşlerini içeren bir ses kaydını platforma göndermekle kalmadı, Amani’nin eşi Güneş Hanım’ın defin töreni sırasında İran Azerbaycan’ın da yaşayan Türklere karşı yaptığı konuşmayı ve Ağıt’ı da ekledi.

Kaderin garip bir tecellisi mi, yoksa ilahi bir mana mıdır? Varın siz karar verin.

Batı Trakya Türklerinin Milli Lideri Dr. Sadık Ahmet’in eşinin adı “Işık”. Güney Azerbaycan Türklerinin Milli lideri Gulamirza Amani’nin eşinin adı “Güneş.” Kıbrıs Türklerinin Milli Lideri Rauf Denktaş’ın eşinin adı ise “Aydın”dır.

Her üç lideri ve onların hayat ve mücadele arkadaşı eşlerini de saygıyla selamlıyorum. 

Dr. Sadık Ahmet’ler, Mübariz İbrahimler, Rauf Denktaşlar, Gulamirza Amani’ler ve Osman Batur’lar son çeyrek asrın kahramanları olarak gurur ve şuurla yaşamaya devam edecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum