1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Basın Konseyinden RTÜK’e ceza tepkisi
Basın Konseyinden  RTÜK’e ceza tepkisi

Basın Konseyinden RTÜK’e ceza tepkisi

Basın Konseyi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olan RTÜK’e bazı televizyonlara verilen cezaya tepki gösterdi.

A+A-

RTÜK, YETKİSİNİ AŞIP GÖREVİ KÖTÜYE KULLANIYOR 

Basın Konseyi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olan RTÜK’e bazı televizyonlara verilen cezaya tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, seçim ortamına girilirken yine iktidarın ‘muhalif’ sesleri kısma talimatının yerine getirildiği ve eleştirel, özgür yayın yapan Halk TV, TELE 1 ve FOX TV’ye ceza yağdırdığı belirtildi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç “RTÜK Üst Kurul’una iktidar kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla, Halk TV’ye ‘Medya Mahallesi’ programına 3 kez yayın durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verildi. TELE1’e  biri ‘Açıkça’ programı olmak üzere sarf edilen sözler nedeniyle üst sınırdan 2 kez idari para cezası; FOX TV’ye ‘Çalar Saat’ programına yine üst sınırdan idari para cezası uygulandı”diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: 

 

Kuruluş yasasında görevi, görsel ve işitsel yayın hizmetleri alanında iletişim ve ifade özgürlüğünü, farklı görüşleri ve çoğulculuğu güvence altına almak, tekelleşmeyi önlemek olan RTÜK, yetkisini aşarak görevi kötüye kullanmaktadır. 

 

RTÜK’ün iktidar medyasının televizyon kanallarının ‘hamisi’, eleştirel ve özgür yayın yapan televizyon kanallarının ‘giyotini’ görevini üstlenmesi kabul edilemez. Üst Kurul üyeleri, oy çokluğu ile aldıkları bu kararların doğuracağı hukuki sorumluluğu taşımak durumunda olduğunu bilmelidir. 

 

Demokratik hukuk devletinden uzaklaşıldıkça, anayasal kurumlar güvencesiz bırakılır. Cezalarla darbe üstüne darbe yiyen bir avuç gerçek habercilik yapan medyamızı, kuşkusuz ki bu tür cezalar yıldıramaz.

 

Aslında yok edilen ifade özgürlüğü ve bağımsız medya değildir. Yok sayılan hukuktur. Mimiklerden ya da ‘muhtemelen’' kelimesinden suç üretmek nafiledir. Basın Konseyi olarak, görevini kötüye kullanan ve açıkça suç işleyen RTÜK'ü, bir an önce asli görevine dönmeye yine çağırıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.