1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan'dan Medya Forumu'nda flaş açıklama
Başbakan'dan Medya Forumu'nda flaş açıklama

Başbakan'dan Medya Forumu'nda flaş açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuştu.

A+A-

Küresel terör tehdidine dikkat çeken Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin misyonu, mazlumların sesi, aklı ve vicdanı olmaktır. Faaliyetlerimiz Türkiye olarak kendi topraklarımızla sınırlı değil. Bir anlamda Türkiye yaptıklarıyla dünyanın vicdanı olmaya devam ediyor" dedi.

Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Ne yazık ki küresel barış ve istikrar günden güne geri gidiyor. Avrupa'da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının siyaseti etki altına aldığını görüyoruz. Türkiye olarak kapsayıcı ve kucaklayıcı anlayışı sürdürmeliyiz" dedi. Başbakan Yıldırım, Somali'deki bombalı saldırıya ilişkin, "Bu vahşi terör saldırısında hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu alçak terör hadisesini şiddetle lanetliyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, forumda yaptığı konuşmada, "Suriye İdlib bölgesinin güvenliğinin sağlanması için biz Rusya ve İran'dan oluşan bir güvenlik çemberi oluşturduk. Halkın demokratik taleplerine saygı gösteren demokratik bir Suriye'nin inşaası için çalışmalara devam edeceğiz. Irak konusunda da tutumumuz net. Irak'ın toprak bütünlüğüne önem vermektedir. Uluslararası toplumun ikazlarına rağmen meşru olmayan bir referandum gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında şunları kaydetti:

"BMGK'NIN 5 BİRADERİ BİRİLERİNDEN TARAF OLUYOR"

IKBY'nin oldubitti ile değiştirdiği demografik yapının eski halinde döndürülmesi konusunda merkezi hükümetin de gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Terörü insanlığın baş belasıdır. Terör her yerde ayrım yapmadan lanetlenmelidir, küresel işbirliği ile terörün üzerine gidilmelidir. Fırat Kalkanı ile 3 bin 600'ün üzerinde DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Bugün hiçbir ülke Türkiye'nin gösterdiği mücadeleyi gösterememektedir.

Terörün gelişmiş ülkelerden gelerek bölgeye geçmelerinin üzerinde önemle durmak gerek. Bu ülkelerde ne eksik, her şey tamam ama orada insanlar Suriye'ye Irak'a gelip terör faaliyeti yapıyor. Farklı dinden insanlar var. İşte insanlığın düşünmesi gereken nokta bu! Nerede yanlış yaptık.

Dolayısıyla hem refah dağılımında hem küresel adalette hem de kakınmışlık seviyesinde uçurum kapanacağına gittikçe büyüdü. Bu da terörün patlaması için uygun bir ortam oluştu.

BMGK'nın 5 biraderi var. Bu 5 birader birilerinden taraf oluyor. Dolayısıyla sorunlar çözülmüyor, sorunların torunlara havalesi devam ediyor. Böyle bir yere varamayız. Onun için Cumhurbaşkanımız ısrarla BMGK değişmeli, reforma tabi tutulmalıdır. Artık şartlar 1948'deki şartlar değildir."

"DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERDEN BEKLENTİMİZ..."

Terör bir sonuçtur. Onun için ülkemiz Suriye ve Irak'taki istikrarsızlıktan beslenen DEAŞ PKK PYD gibi terör örgütleri ile amansız mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir.

Terörle mücadele konusunda dost ve müttefik ülkelerden beklentimiz samimiyet ve işbirliğidir. Biz Avrupa'ya yönelen mülteci akını için her türlü tedbiri alıyoruz ama bütün bu fedakarlıklar uluslararası camiada gerekli takdiri görmüyor.

"TÜRKİYE DÜNYANIN VİCDANI OLMAYA DEVAM EDİYOR"

Avrupa'da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının son yıllarda siyasi alanı da adeta etki altına aldığını görüyoruz. Bu bizim esasen bir süreden beri gündeme getirdiğimiz endişeleri de teyit ediyor. Bu gelişmeleri dikkate alarak Türkiye, kapsayıcı ve kucaklayıcı politika anlayışını sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar Suriye'nin derdiyle dertleniyorsak Arakan'ın derdini de ihmal etmiyoruz. Filistin'in yardımına ne derece koşuyorsak Somali'nin yardımına da koşuyoruz.

Faaliyetlerimiz Türkiye olarak kendi topraklarımızla sınırlı değil. Dünyanın neresinde insanların başına bir bela gelse, bir felaket gelse yardıma ihtiyacı olan kim varsa zaman kaybetmeden orada Türkiye hayır kurumlarıyla Kızılayıyla, AFAD'ıyla, TİKA'sıyla bütün sivil toplum örgütleriyle hemen hazır ve nazır olarak yetişiyor. Bir anlamda Türkiye yaptıklarıyla dünyanın vicdanı olmaya devam ediyor. Nerede kanayan bir yara varsa medeniyetimizin, değerlerimizin bize yüklediği tarihsel sorumluluğu yerine getiriyoruz.

"SOMALİ'DE TÜRKİYE'NİN İZİ VAR BAŞKA ÜLKENİN YOK"

Somali'nin yeniden yapılandırılması için 1 milyar dolar kaynak kullandık. Herkes konuşuyor, hadi buyurun iş başına deyince kimse yok. Somali'de Türkiye'nin izi var başka ülkenin yok. Biz sömürü için gitmiyoruz, insanlık için gidiyoruz.

Somali uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığında oraya gidip trajediyi dünyaya duyuran lider Recep Tayyip Erdoğan'dır.Türk Kızılay'ının Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanlar için yaptığı insani yardımlar devam ediyor. Roghinya Müslümanların durumu için uzun vadeli çözümler için gayretlerimiz sürüyor.

Dünyanın en geniş temsil ağına sahibiz. Birçok ülkeye de açılım politikamız var. Son 15 yılda ilişkilerimiz Afrika ile Asya ile gelişti. Sadece Anadolu topraklarına sıkışan bir Türkiye değil. Latin Amerika'dan Balkanlar'a uzanan geniş bir alanda değişime gayret eden bir Türkiye var.

Türkiye çağlar boyunca medeniyetlerin güzergahındadır. Türkiye'yi bir sınıflamaya tabii tutmak cehalettir. Tarihe bak, iki kıtayı birbirinden ayıran dünya şehri İstanbul'dur. Türkiye'yi böyle bir sınıflandırmaya tabii tutamazsınız.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum