1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BAŞARI VE ÖDÜLÜ DEĞERLİ KILAN NEDİR
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞARI VE ÖDÜLÜ DEĞERLİ KILAN NEDİR

A+A-

Bir iş yaparken, kurum ve kuruluşları yönetirken yükselmek, bir yerlere gelebilmek çok zordur.. Hele topluma yönelik bir sorumluluk alanınız var ise, bunu da farklı yönleriyle iyi kullanıp, başarıyla noktalıyorsanız, sizi sevenlerin mutluluğu tarifsiz olacaktır.. Üstelik temsil ettiğiniz kurum, kuruluş şehir veya ülke ise söz konusu taltif veya ödül, o zaman içerisinde kıskançlık olmayan herkesin gurur duyabileceği bir başarı elde edilmiş sayılacaktır.. Özellikle hiç bir beklentisi olmayanlarca yapılan paylaşmanın anlamı çok değerlidir.. Meseleye bu çerçeveden baktığımda, Sayın Fatma Şahin’in bir araştırma şirketinin en iyi belediye başkanlığından çok, İtalya’da almış olduğu ödülü daha anlamlı buluyorum.. Elbette ORC şirketi araştırmış ve büyükşehir belediye başkanlarının performanslarına göre Sayın Fatma Şahin’i en başarılı belediye başkanı olarak seçmiştir.. Mutlaka sevindiricidir.. Ama ben oldum olası, bu tür anket veya araştırma sonuçlarıyla başarı değerlendirmesi yapmam.. Benim için aslolan sokaktır.. Halktır.. Sokak ne diyorsa odur..

ASIL BAŞARI BUDUR

Kaldı ki, sonuçlar inişli çıkışlı olursa, bugün sevinenler yarın üzülebilir. Çünkü başarı nitelemesi, bir anket şirketinin veya araştırmaya dayalı firmaların sonuçlarına bakarak yapılmaz.. O zaman, bugün birinci olduğunda çok başarılı dediğimiz kişilere, yarınlarda o sıradan aşağıya indiğinde başarısız mı denilecektir... Onun için bu anket veya araştırma sonuçlarına hep temkinli yaklaşırım.. Çünkü benim için kalıcılık esastır.. İşte o kalıcılık, İtalya'da 2009 yılında yaşamını yitiren gazeteci Anna Maria Mammoliti'nin kurucusu olduğu "Kadınlar Kulübü"nün girişimiyle 1983'te hayata geçirilen ve İtalya Cumhurbaşkanlığı himayesinde ülkenin kadınlara adanan ilk ödülü olma özelliğine sahip "Minerva Anna Maria Mammoliti" ödülünün Sayın Fatma Şahin’e layık görülmesidir.. Benim için aslolan bu ödüldür.. Çünkü kalıcıdır.. Çünkü ülkemizde ilk kez bir kadın siyasetçi ve belediye başkanı bu ödüle layık görülmüştür, o da Gazianteplidir.. Bizim başkanımızdır.. Bu heyecanı ve gururu bize yaşattığı için Sayın Şahin'e teşekkürü borç bilirim..

ZEYTİN DEDİK NELER ÇIKTI NELER

Gaziantep için Tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşadım.. Biliyorsunuz geçen hafta Çam ağacı ile Zeytin ağacı konusunu dile getirmiş ve özellikle belediyelere başta Zeytin olmak üzere, meyve ağaçlarına daha çok yönelmesi konusunda önerilerde bulunmuştum.. Vallahi meğerse arının kovanına çomak sokmuşum.. İnanamayacağım şekilde olumlu tepkiler ve öneriler aldım. Bir kere bilgilendim.. Çünkü bu şehrin tarım, hayvancılık, meyve ve sebzecilik konusunda zengin toprakları ve havasının iyi değerlendiremediği gerçeğiyle karşılaştım.. Öğrendim, çünkü bu bereketli topraklarda bilinçli tarım yapılamıyor.. Meyve ağaçlarında öncelikli olanlar tercih edilmiyor.. Avrupa başta olmak üzere, dünyada önemli ülkelerin sırf topraklarındaki zenginlik nedeniyle tercih ettiği meyveleri ihraç etme konusunda yetersiz kalınıyor.. Üzüldüm, niye beceremiyoruz diye.. Yani Zeytinden girdik bir yere ama inanılmaz bilgilerle karşılaştık.. Öncelikle, bilgisizlik veya umursamamazlık nedeniyle bu verimli topraklardan ürün alma konusunda kendimizi geliştirmediğimiz ortaya çıktı. Örneğin, Gaziantep ve yöresinde çok değer arzeden Fıstık, Ceviz, Kiraz, Badem, Zeytin ve Akasya ağaçlarına öncelik verilmesi gerektiği dile getirildi. Küçüğünden büyüğüne kadar bahçelerde, tarlalarda, arazilerde hiç vakit geçirmeden bu ağaçların dikilmesi gerektiği vurgulandı.. Yani Fıstık herşeydir de, Zeytinin Hayatımız, Cevizin Canımız, Kiraz, Badem ve Akasya’nın ilaç niteliğinde olduğunu detaylarıyla öğrendim bu sayede.. Nohut gerçeğini de unutmadan belirteyim tabii.. Öncelikli olarak çizilecek yol haritasında bunlar olmalı kesinlikle..

HİÇ ZAMAN KAYBETMEDEN KOLLARI SIVAMALIYIZ

Peki ne yapılmalı ? İşte asıl mesele ve cevabı verilmesi gereken soru bu.. Bir yerden başlanmalı mutlaka.. Dağılmadan, enerjimizi başka şeylere harcamadan, bilinçli şekilde tabii.. Son dönemlerde iyice kenara itilen çiftçilik eğitimiyle.. Araştırmalarla, incelemelerle bu konu masaya yatırılmalı.. Kim öncülük eder bilemiyorum, aklıma ilk gelen haliyle Ticaret Odası.. Başkan Beyhan Hıdıroğlu bu konuda çok duyarlı.. Sonra Ziraat odaları tabii.. Hiç değilse bu zamana kadar çıkaramadıkları sesleri çıkabilirler. İhracatçı birlikleri harekete geçilmesini sağlayabilir. Nihayetinde bu şehirden ihraç edilecek ürünler konusunda daha verimli ürün ve geniş Pazar bulma yolunda çok büyük bir fırsat yaratılır.. Belediyeler bu işe mutlaka ama mutlaka öncülük etmeli. Ki zaten Zeytin konusunda hassas davrandıklarını gördüm. Sayın Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu, Rıdvan Fadıloğlu gerçekten duyarlı davrandı ve görüşmeler yaptık.. Milletvekili Nejat Koçer’i de söylemem lazım duyarlılık ve harekete geçme konusunda ne gerekiyorsa yapılmalı diyen.. O zaman önerim şu olacak. Acilen TARIM konusunu masaya yatırmalıyız.. İklime göre tarıma yatırıma önem vermenin yollarını aramalıyız.. Belediyeler, GTO, Ziraat odaları, İhracatçılar Birliği, bazı ihracatçı firmalar, konusunda uzman olanlar, il tarım müdürlüğü ile birlikte Gaziantep’in geleceğini yönlendirebilecek bir hamleyi başlatabiliriz.. Aklıma ilk gelen bunlar.. Konunun bilimsel yönüyle ele alınıp, uzmanların yönlendirmesiyle Gaziantep’in bereketli topraklarının ürünlerini bize altın tepsi ile sunmasını sağlamak lazım..

GAZİANTEP HIRSIZLARIN CENNETİ YAPILIYOR

İroni gelecek ama vallahi de billahi de, bu şehirdeki hırsızlık olayı bu kadar aleni ve rahatça yapılmaz. Sanki bu şehir HIRSIZLARIN CENNETİ HALİNE GELDİ..Daha yakın zamanda uyurken odasına hırsız giren bir vatandaş olarak yazıyorum bunları.. Ve yine konuya ironik yaklaşıyor, bu hırsızlar bu gidişle bir dernek kursa yeridir diyorum.. Hatta branşlara da ayrılabilirler. Altın-Ziynet ve nakit para Hırsızları derneği.. Araç hırsızları derneği.. Araçların camını kırıp içerisindekileri çalma hırsızları derneği.. Ev eşyaları çalma derneği.. Evlere ve işyerlerine girip bilgisayar ve teknoloji aletlerini çalan hırsızlar derneği.. Kablo çalan hırsızlar derneği.. Ve aklıma gelmeyen çok sayıda branşlara ayrılmış hırsızlar derneği.. Çünkü kimse kusura bakmasın ama, bu şehirde gidişat gidişat değil arkadaşlar.. Gerek polis gerekse de Jandarma bölgesinde hırsızlık başını almış gidiyor..

YASALAR HIRSIZLAR İÇİN CAYDIRICI DEĞİL MAALESEF

Malı çalınan parası çalınan her kimse kesesine küsüyor. Daha birde polise ve jandarmaya bilgi vermek için çırpınması işin cabası. İnanın hırsızlara paranı malını kaptırmanız yetmiyormuş gibi, ondan sonra çektiğiniz çile dayanılır gibi değil.. Adamlar öyle organize çalışıyorlar ki, daha en taze haber cumartesini pazara bağlayan gece Duisburg bulvarındaki arabaların çoğunun camlarını kırarak içlerinde ne var ne yoksa alıp gitme haberi.. Kameralarda görüntü de var ama hiçbir sonuç alamıyorsunuz.. Arayan vatandaşlar, perişan, günlerden pazar, çalınan eşyalarına mı yansın, aracının kırılan camlarına mı yansın, tatil gününün zehir olmasına mı yansın.. Kimisi polise bildiriyor, kimisi nasıl olsa birşey çıkmaz diyerek kaderine razı oluyor.. Tekrar söylüyorum, bu kentte gece kolluk kuvvetleri caydırıcı unsurlar geliştirmez, hırsızların rahat hareket etmesini önleyecek tedbirler almazsa, Gaziantep gerçekten hırsızların cenneti haline gelecektir.. Haa... Şunu belirtmeden geçemeyeceğim.. Yasalar caydırıcı olmaktan öte, hırsızları salıvermek için yapılmış gibi.. Böylece canını ortaya koyan polis ve jandarmanın adliye koridorlarında hırsızların nanik yaparak uzaklaşmasını seyrediyor kahrolarak.. Bunu da yazmam lazım çünkü..

HAVALİMANIMIZ İNŞALLAH BU KEZ KALİTELİ YAPILIR

Havalimanı terminal binası için ihale yapıldı, inşallah 5-10 sene sonra yenisinin yapılması gerektiğini bu köşeden yazmayalım. Şu çok net.. Gaziantep havalimanı terminali Türkiye’de en ilkel terminallerden önde geleni.. VIP’ten gelip gidenler elbette göremez bu sıkıntıları.. İçerisi ile dışarısının park yeri dahil en eziyetli binası maalesef şehrimizde.. Adeta yılan hikayesine dönen bu ihale işi, sonunda gerçekleşti. 5 firmanın yapacağı terminal binası umarım bitirildiğinde benim böyle şeyleri yazmam sona erer.. Umarım kaliteli bir inşaat, insanların rahat edebileceği bir yapı ortaya çıkarılır. Ve en kısa zamanda bitirilir.. Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum