1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakana nefes aldırmadılar
Bakana nefes aldırmadılar

Bakana nefes aldırmadılar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’te aşırı yoğun program nedeniyle adeta nefes alamadı.

A+A-

Güne Vali Davut Gül’ü ziyaret ile başlayan Varank, 75 milyon TL’lik desteği kapsayan GAP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projelerine imza attı. Nizip ilçesinde tamamlanan 5 megavatlık Hancağız Güneş Enerji Santrali açılış törenine katılan Varank, Antep Fıstığı İşleme Tesisi'ni açtı. Akıllı Şehir Veri Koordinasyon Merkezi de açarak rotayı Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Tasarım Yarışması’nın ödül törenine çeviren Bakan Varank, daha sonra Gastronomi Akademisi'nin açılış törenine katıldı. Varank,  kendisini Gaziantep'te fahri hemşehri olarak değil asli hemşehri olarak gördüğünü belirterek, “Türkiye'de gönül belediyeciliğinden mahrum kalmış şehirlerimiz var. Eğer belediyecilik nasıl yapılır, insana dokunan belediyecilik nasıl olunur? görmek isteyen varsa AK Partili belediyeleri görebilirler. Fatma Şahin başkanımızı görebilirler. İstanbul'u, İzmir'i, Ankara'yı toplasanız bir Fatma Şahin etmez” dedi. 

GAP SULAMA PROJELERİ İMZALANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GAP Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projelerinin protokol imza törenine katıldı.  Varank, Gaziantep'e değer katacak projelerin açılışını yapmak üzere kente geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yerel kalkınmadan da sorumlu bakanlık konumuna geldiğini anlatan Varank, şöyle devam etti: "Bu ne demek? Biz kalkınma ajanslarımızla bölge kalkınma idarelerimizle şehirleri, hatta ilçeleri değerlendiriyoruz. O şehirlere, o ilçelere projeler geliştirip yerel paydaşlarımızla birlikte bu projeleri hayata geçiriyoruz. Tarım kenti olan Gaziantep'in tarımda ürün kalitesini artıracak önemli bir sulama projesindeyiz. Daha önce Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey sulamalarının yenilenmesiyle ilgili hem Başkanımız, Valimiz bize gelmişlerdi. 'GAP'tan bu projeyi destekleyebilir miyiz? Bu bölgedeki çiftçilerimiz özellikle bu sulama kanallarının yenilenmesine ihtiyaç duyuyor' demişlerdi. Biz de GAP İdaremizle bu projeyi çalıştık. İnşallah, burada 75 milyon liralık bir projeden bahsediyoruz, bunun 60 milyon lirasını GAP İdaresi olarak biz karşılıyoruz, burada 103 bin dekar arazi doğru bir şekilde sulanmaya başlayacak. Oradaki çiftçilerimiz oradaki ürünlerini artıracaklar. Tarımsal katma değeri artırmış olacağız. İnşallah bunun yanında farklı sulama projelerini Başkan ve Valimizle çalışıyoruz. Bu projeleri desteklemeye devam edeceğiz."

12 BİN İSTİHDAM

Protokolle Nizip, Oğuzeli, Şahinbey sulama alt yapısının yenilenmesini sağlanarak, 122 bin metre sulama şebekesi rehabilitasyonu ile 103 bin dekar alan suyla buluşturulacak ve üretime kazandırılacak. Böylece tarım sektöründe yaklaşık 12 bin 500 kişinin istihdam edilmesine olanak sağlanacak.

GAZİANTEP’E HİZMET ETMENİN GURURU YAŞIYORUZ

Gaziantep'e hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını aktaran Varank, kendisini Gaziantep'te fahri hemşeri olarak değil asli hemşeri olarak gördüğünü belirtti. Gaziantep'in yatırım ve hizmet konusunda güzel şeyleri hak ettiğini dile getiren Varank, "Burası şimdiye kadar ülke ekonomisine verdiği katkıları önümüzdeki dönemde katlayarak sürdürme potansiyeline sahip bir şehrimiz. Onun için burada yapılan her bir yatırım misliyle katma değer olarak hemşehrimize dönüyor. Bu 75 milyon liralık sulama projesi hayırlı uğurlu olsun." dedi.

GES AÇILDI

Bakan Varank, Nizip ilçesinde tamamlanan 5 megavatlık Hancağız Güneş Enerji Santrali açılış töreninde, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için 20 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gece gündüz demeden büyük bir çaba verdiklerini söyledi. Gaziantep'in büyük bir potansiyeli olduğunu, buraya yapılan her yatırımın misliyle katma değer olarak Türkiye ekonomisine katkı sağladığını bildiklerini aktaran Varank, her fırsatta kente gelerek yapılan çalışmaların açılışlarını ve yapılacak projelerle ilgili istişareler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

30 MİLYONLUK KATKI

"Halka hizmet hakka hizmet" anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, şöyle konuştu: "Biz Bakanlık olarak buraya 30 milyon lira katkı sağladık. Burada kurduğumuz santralle biz sulama maliyetlerinin, elektrik maliyetlerinin tamamını karşılayabileceğiz. 35 bin dekarlık arazide artık elektrik faturası inşallah bu bölgeye gelmeyecek. Yeter mi? Tabii ki yetmez. Biraz önce Hazine ve Maliye Bakanımızı aradık inşallah P2, P3 ile ilgili de biz çalışmalarımızı yapacağız. Buradaki 5 megavatlık santrali 15 megavata çıkarmak için desteğimizi vereceğiz. Sulama kanalıyla ilgili maliyetlerde Hazine ve Maliye Bakanımızdan destek alacağız ve inşallah buradaki bütün Barak Ovası'nı tamamen sulanabilir hale getireceğiz. Rekolteyi arttıracağız, çiftçimiz daha çok kazanacak, ülkemiz daha çok kazanacak."

ANTEP FISTIĞI TESİSİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde kurulan Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi'nin açılışına katıldı. Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, tarımı ve üretimi katma değere çevirmenin gıda endüstrisinden geçtiğini söyledi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak güzel projelere imza attıklarını aktaran Varank, "Avrupa Birliği'nden aldığımız desteklerle Türkiye'de tarımsal üretimi gıda sanayisine, içecek endüstrisine dönüştürecek büyük bir proje yaptık. INNOFOOD kapsamında Kocaeli ve Gebze'de TÜBİTAK kampüsünde Araştırma Geliştirme Laboratuvarı inşa ettik. Yine INNOFOOD projesi kapsamında Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı üretim tesislerini yapıyoruz. Örneğin Giresun'da fındıkla ilgili bir altyapıyı kazandırdık. Gaziantep'te Antep fıstığının işlenmesi için pilot bir proje şehrimize kazandırdık." dedi.

GÜL: VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNE SAHİP

Gaziantep Valisi Davut Gül, bölgenin çok verimli tarım arazilerine sahip olduğunu söyledi. Tarımda sulamanın önemine değinen Gül, "Burada 101 bin dekar arazi var ama bu arazinin enerji fiyatlarından dolayı tamamı sulanmıyordu. Yaklaşık 18 bin dekar alan sulanıyordu. Yapılan bu proje ile 101 bin dekar alanın sulama problemi ortadan kalktı." dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise kentin sanayi ve tarım şehri olduğunu dile getirerek "Her şey topraktan başlıyor. Bereketli hilalin ortasındayız. Son 20 yıldır yapılan proje verilen destekler sayesinde toprakların verimi artıyor. Çiftçi mutluysa bizde mutluyuz." ifadesini kullandı.

AKILLI ŞEHİR VERİ KOORDİNASYON MERKEZİ AÇILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , Akıllı Şehir Veri Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı. Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, günümüz dünyasında verinin en değerli şeylerden birisi olduğunu söyledi.

Günümüzün petrolünün "veri" olduğunu aktaran Varank, "Gerçekten şu an da hangi işi yaparsanız yapın veriye ihtiyacımız var. Yaptığınız işi neticeye ulaştırabilmek, en belirgin şekilde yapabilmek için veriden azami faydalanmamız gerekiyor. İşte Büyükşehir Belediyemizle akıllı belediyecilik, akıllı şehir yönetiminin temelini oluşturan bu şehrin her tarafından gelen verilerin burada depolandığı ama bu depolanan verilerin de gerekli teknolojilerle başta yapay zekâ olmak üzere değere dönüştürüldüğü şehir hayatının yönetiminde kullanıldığı bir merkezi şehrimize kazandırdık." diye konuştu.

BELEDİYEYE ÖVGÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak kalkınma ajansıyla buraya destek vermeye çalıştıklarını dile getiren Varank, "Böyle güzel bir işe destek verdiğimiz için çok memnunuz. İnşallah burada Gaziantep Büyükşehir Belediyesi akıllı şehirciliğin en güzel uygulamalarını hayata geçirecek." dedi. Huzurlu, verimli, başarılı bir Gaziantep'in bu merkezden yönetileceğini dile getiren Varank, "Şoförlerin uygulamasının denetlenmesinden şehir trafiğinin doğru yönetilmesine, yoğunluğun doğru şekilde şehirde yönetilmesine kadar bütün uygulamalar inşallah buradan yönetilecek." ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.