1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan müjdeyi verdi
Bakan müjdeyi verdi

Bakan müjdeyi verdi

Bir dizi ziyaret ve etkinliğe katılmak üzere şehrimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Valilik toplantı salonunda elektrik, gaz dağıtım ve STK temsilcileriyle buluştu.

A+A-

Bakan Dönmez, Nizip Organize Sanayi Bölgesi’nin yanısıra, Karkamış, Araban ve Nurdağı’nın Şatırhöyük ve Sakçagözü mahallelerine dogalgaz müjdesi verdi. Bakan Dönmez, doğalgaz ve elektrik yatırımlarının artarak devam edeceğini de belirterek, “Bu sene doğalgazda 104 milyon, elektrikte 90 milyon yatırım planımız var” dedi.

GAZİANTEP’E ENSAR BERATI DA YAKIŞIR

İlk ziyaretini Valiliğe yapan Bakan Dönmez, elektrik, gaz dağıtım ve STK temsilcileriyle biraraya geldi. Vali Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan,  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve MHP İl Başkanı Muzaffer Çelik’le birlikte basına açıklama yapan Bakan Fatih Bakan Fatih Dönmez, “Gaziantep artan rekabet ortamında ön sıralarda kendine yer bulan bir şehir. Gaziantep diğer şehirlere göre göç veren değil tam tersine göç alan bir konumda. Sadece iç göç değil 7-8 yıldır Suriye’deki hadiselerden dolayı iç savaştan dolayı ciddi anlamda bir dış göçle muhatap oldu. Bir yerde gazilik beratının yanına ensar beratınıda rahatlıkla yakıştıracağımız bir şehir olmuş oldu. Bu açıdan Gaziantep’teki vatandalarımıza yöneticilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır kolay bir iş ve kolay bir yük olmadığını düşünüyoruz. Neredeyse şehrin yüzde 25 kadarı suriyeli. bunu sadece yemesi, içmesi olarak düşünmemek lazım şehre altyapısı, kentsel yaşamı etkileyebilecek bir potansiyele sahip olduğunu görerek bu yükün altından kalkan yerel yöneticilerimize teşekkür etmek durumundayız” dedi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU KALMADI

2002 yılında sadece 5 şehirde doğalgaz varken bugün 81 ile doğalgaz götürdüklerini anlatan Bakan Dönmez,”140 bin km hat yapmışız. Hamdolsun Türkiye’de artık hem elektrik hem doğal gaz arz güvenliği sorunu kalmamıştır. Hatta fazlamız var. ihraç edebilecek hale geldik. Geçtiğimiz yıl elektrik ihracatımız ithalatımızdan fazla oldu. Doğalgazda maalesef dışa bağımlıyız. Dışa bağımlı olmamıza rağmen kaynak çeşitlendirmesi güzergah çeşitlendirmesi yapmak suretiyle sistem güvenliğini en az iki kat artırdık. Geçtiğimiz haftalarda doğalgaz tüketiminde rekor kırdık. 250 milyon m3 doğalgaz tüketmişiz. Bugün 50 milyon m3 doğalgaz talebi olsaydı karşılayacaktık. Buradan şu anlam çıkmasın gazımız bol cayır cayır yakalım. Biz ithal ediyoruz, dövizle ithal ediyoruz mümkün olduğu kadar verimli kullanmak zorundayız” diye konuştu.

TRAKYA’DA GAZ BULDUK

Yerli kaynaklarımızla ilgili ciddi hazırlıklar içinde olduklarını belirten Bakan Dönmez, “Özellikle kömürle alakalı ciddi keşiflerimiz var. İnşallah yurtdışından artık kömür ithal etmeyecek noktaya geliriz. Doğalgaz ve petrolle ilgili de araştırmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Trakya’da bir keşfimiz oldu. Orada bulduğumuz gaz 300 bin haneli 10 yıllık gazına eş bir rezerv bulmuş olduk. Varsa bulacağız diyoruz, karada, denizde araştırmalarımız devam ediyor. Günün birinde de bunu bulacağız diye inanıyoruz çevremizde var bizde niye olmasın anlayışıyla devam ediyoruz” dedi.

SANAYİCİLERE MÜJDEMİZ VAR

Yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Dönmez, “Doğalgazda bu sene 104 milyon, elektriktede 90 milyon yatırım planımız var. Bölgede doğalgaz götüreceğimiz yeni yerlerimiz var. Karkamış, Araban ile ilgili bir planlamamız var. Sanayici kardeşlerimizede müjdemiz var Nizip OSB’ye de doğalgazı getirmiş olacağız. Yine 2020 yılında planlandı Nurdağı’nın Şatırhöyük ve Sakçagözü mahallelerine doğalgaz gelecek.” dedi.

TAŞDOĞAN:ORGANİZEDE ELEKTRİK KAÇAĞI YOK

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’te elektrik konusunda özellikle OSB’de Türkiye’de diğer şehirlere kıyasla kaçağın en az olduğu hatta hiç olmadığı şehiriz. Gaziantepli üreticilerin üretimin ana maddesi olan enerjiye çok ihtiyaçları var. İnşallah ileriki dönemde üretim elektrik üretimi konusundada üreticilerimizin önünün açılması teşvik edici girişimlerin olmasını ümit ediyorlar” dedi.

VALİ GÜL:GAZİANTEP ÜRETEN BİR ŞEHİR

Vali Davut Gül, 7 milyar dolar ihracatı olan, toplam üretim kapasitesi 20 milyar doların üzerinde olan Gaziantep’in üreten bir şehir olduğunu belirterek şunları söyledi:”.Dolayısıyla enerji arzı çok çok önemli. Şu ana kadar çok önemli bir sıkıntıyla karşılaşmadık, inşallah bundan sonrada bu üretimin devam edebilmesi için enerji arzının sağlanması gerekiyor. TEİAŞ’ın kullanılmayan arazisini eğitim için tahsis ettiğinizden dolayıda şükranlarımı arzediyorum, teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞAHİN:BU ŞEHRİN EVLADI OLMAKTAN ŞEREF DUYUYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in üretim şehri, sanayi şehri, pozitif enerji şehri olduğunu belirterek, “Günümüzde çok büyük bir kaosun savaşın gözyaşının olduğu yerde bu salonda oturan cesaretiyle milli duruşlarıyla 150 fabrika yapmayı başaran bir şehirdesiniz. Dolayısıyla biz yatırım ortamı iyileştiği zaman Türkiye ne kadar büyüyorsa 3 kat büyüyen bir enerjimiz, bir üreten insan yapımız var. Hakikaten taşı sıkıp suyunu çıkaran ve cesaretle dünyanın her tarafına ihracat yapma kapasitesini başaran bir şehrin evladı olmaktan büyük bir onur ve şeref duyuyorum” dedi. 

GAZİANTEP’İN TÜRKİYE’YE MODEL OLMASI GEREKİYOR

‘Bu coğrafyada güçlü olmalıyız. Bunun için güç birliği yapmak zorundayız’ diyen Şahin,” Şehrin enerji yatırımlarında bütçeyi 3 kat artırdık. Desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın 10. büyük ekonomisiyse bu hedefe en yakın şehir biziz. Bu kadar zorluğa rağmen dibimizde savaş var bu kadar sıkıntıya rağmen biz bunu yapabiliyorsak bu modelin Türkiye modeli olması gerekiyor. Bu zor şartlarda üretim yapan sanayicilerimize, oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kaos bittiği zaman bölgenin üretim merkezi, sanayi merkezi, fuar merkezi ve finans merkezi olacak yer Gazişehir. Şu andan itibaren buna hazırlanmamız gerekiyor” diye konuştu.
Fatma Şahin ayrıca merkezde kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yerlere doğalgaz bağlanmadığını belirterek bu sorunun çözümü için bakandan destek istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum