1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Çelikten doğum izni açıklaması
Bakan Çelikten doğum izni açıklaması

Bakan Çelikten doğum izni açıklaması

Faruk Çelik, çalışma hayatıyla ilgili gelişmeleri AA Editör Masasında değerlendirdi.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinin 2013ün Çalışma ve Sosyal...

A+A-

Faruk Çelik, çalışma hayatıyla ilgili gelişmeleri AA Editör Masasında değerlendirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinin 2013ün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı için başarılı bir yıl olduğunu gösterdiğini ifade eden Çelik, şu bilgileri verdi:

Türkiyenin hem mevcut işsizlere yeni katılanlara iş bulduğunun hem de stoktaki işsizleri eritmek konusunda başarı gösterdiğinin altını çizen Çelik, iş gücüne katılma oranının yüzde 46dan 51e yükselmesine rağmen işsizlik oranın düştüğünü vurguladı.

Bakan Çelik, Türkiyenin kayıt dışı istihdamla mücadelede de başarı elde ettiğinin çok rahat söylenebileceğini ifade ederek, Bu konuda istenilen noktada olmadığımız da belirtmek istiyorum. 2008 ila 2013 yılları arasında 1 milyon 667 bin kişiyi, 96 bin 800 iş yerini kayıt altına aldık. Bu denetimlerle ve teftişlerle elde ettiğimiz bir başarı. Kayıt dışı istihdam da yüzde 52den yüzde 37ye geriledi. Yani 15 puanlık bir gerileme söz konusu. Bu elde edilen başarıların en önemlilerinden birisi. Türkiye kayıt dışı istihdamdan kurtulunca sosyal güvenlik açıklarından da kurtulacak. Bu yüzde 30lara yüzde 25lere gerileyince biz sosyal güvenlik açıklarını da konuşmayacağız diye konuştu.

KADIN İSTİHDAM ORANI ARTIYOR

Çelik, Bakanlığının ilk döneminde kadın ve genç istihdamıyla ilgili olumlu adımların atıldığını ve bu sayede yüzde 21lerde olan kadın istihdamının yüzde 29lara yükseltildiğini dile getirerek, İş gücüne katılım yüzde 31ler düzeyinde dedi.

Eğitim sorununu hallettikçe, eğitim oranı yükseldikçe kadın istihdamının arttığına işaret eden Çelik, Bu Türkiyenin zaman içerisinde çözeceği bir hadisedir. Gelişmeler 8 puanlık bir artışı ortaya koymuş. Bu az bir rakam değil. Şimdi İstihdam Stratejini hazırladık. Hedefimiz bunu yüzde 38lere, yüzde 40lara taşımak. Diğer yandan gençlere teşvikimiz devam ediyor. Genç işsizliğimiz bizim yüzde 18lerde, bu İtalya, Portekiz ve Yunanistanın genç işsizlik oranıyla kıyaslanmayacak kadar az. Yüzde 18 az değil ama birçok ülkeye göre oldukça düşük diye konuştu.

FAZLA DOĞUM İZNİ KADIN İSTİHDAMINA DEZAVANTAJ

Mevcutta 8 hafta doğum öncesi doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası toplam 16 hafta olan doğum izni süresinin artırılması taleplerine de değinen Bakan Çelik, Bunun 20 hafta olması konuşuluyor ama biz Bakanlık olarak iş dünyası ve sendikalarla beraberiz. Orada gördük ki bu kadının istihdamına bir avantaj değil dezavantaj olarak yansıyacak. Kadının çok izinli olması demek çok sayıda kadının istihdamı anlamına gelmiyor. Burada bu dengeleri doğru kurmamız gerekiyor. Bu nedenle de bu konu birinci önceliğimiz değil ifadesini kullandı.

60 YAŞ EMEKLİLİĞİ İLK KEZ 2028DE DEVREYE GİRECEK

Çelik, 1991de sosyal güvenlikte büyük bir tahribatın başladığını belirterek, genç yaş emeklilik sürecinin kademeli olarak 2030 ve 2036lara kadar devam edeceğini dile getirdi.

Dünyanın hiçbir yerinde 49-50 yaş emekliliğinin olmadığını vurgulayan Bakan Çelik, Ama bizde halen var ve her yıl bu kademeli olarak yükseliyor. 60 yaş emekliliği ilk kez 2028de devreye girecek dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.