1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Bağış' adı altında kayıt parası alınıyor
'Bağış' adı altında kayıt parası alınıyor

'Bağış' adı altında kayıt parası alınıyor

Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik, okul kayıtlarında bağış adı altında para toplanmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. ozgeyik, yaptığı...

A+A-

Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik, okul kayıtlarında bağış adı altında para toplanmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. ozgeyik, yaptığı yazılı açıklamada, orta öğretim kurumlarına kayıtlar başlarken, yine velilerden ''bağış'' adı altında para toplama sorununun gündeme geldiğini belirtti.

MALİYETİ VELİLERİN OMUZLARINA YÜKLÜYORLAR

Velilerden bağış ya da kayıt parası adı altında para alınmasının, devletin sorumluluğundaki eğitimin maliyetini de velilerin omuzlarına yıkma mantığının ürünü olduğunu savunan Bozgeyik, "Ülkemizde zaten resmi okulların yanı sıra devasa bir sektör halini alan özel eğitim uygulaması ile parası olanla olmayan öğrenciler arasında ayrım yaratılmıştır. Resmi kurumlarda kayıt parasının alınması da başka bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Okul kayıtlarında bağış adı altında para toplanması kabul edilemez. Anayasamız, herkesin eşit derecede eğitim hakkına sahip olduğunu söylese de bu yılki OKS sonuçlarının da gösterdiği gibi, herkes eşit derecede eğitim hakkına sahip değildir. OKS sonuçları, özel eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin çok daha başarılı olduğunu gözler önüne sermiştir" dedi.

AÇIKTAN ALINMIYOR AMA....

Geçmiş yıllarda kayıt parası konusunda gösterdikleri duyarlılık nedeniyle artık açıktan kayıt parası alınmadığını bildiren Bozgeyik, "Yetkililer kayıt esnasında kesinlikle para alınmayacağını duyurma zorunluluğunu hissetmektedirler. Ancak bu uygulama başka adlar altında sürdürülmeye çalışılmaktadır. Nitekim kayıt esnasında para alınmasının kesinlikle söz konusu olmayacağını açıklayan Bakanlık, buna karşın velilerin okul aile birliklerine bağışta bulunabileceklerini dile getirmiştir. Okul aile birliklerine bağış toplama yetkisi veren ve kayıt parasını meşrulaştırmayı amaçlayan yönetmelik derhal yürürlükten kaldırılmalıdır. Kayıt işlemleri, sendikamızın 100 şubesi tarafından yakından izlenecektir. Zorla bağış toplama uygulamasının bulunduğu illerde veliler, sendika şubemizle temasa geçebilir. Eğitim Sen, kamusal, parasız eğitim hakkının gasp edilmemesi için öğrencilerimizin ve velilerimizin yanındadır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.