1. YAZARLAR

  2. Ömer Lök

  3. Ayyuş Minireye Garşı
Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayyuş Minireye Garşı

A+A-

MAMEDAĞA

Ayyuş Minireye Garşı

Böön yeen sıcagdı aeğam. Top atılır atılmaz gannımı doyurdum. Ayyuş dorgama yapmış. Suyuna düşüktü valla. Bi maşraba şerbeti de gafaya digdim. Anca yüreem soodu. Varıym da abdest alıym tarabaha gediym dedim. La bi bağdım garşı  gonşu Minire Gari yazlıkta. Başına kül elemeli bu avradın. Sen kag pambıklı gecelik gey yazlığa çıg. Hava küfür küfür esiy. Sohag lombası da arhasından vuruy... Allah saabine yardım eylesin bu avradın. Gözünü anca bi gaşşık torpak doyurur. Yiym içiym,ört basır yatıym, safii dombalag aşıym dey... Neen sahı bu çörtenden mi ahıy. Herifinin yüzünde bi gaşşık gan galmayk, gözleri deeline çökük masimin. Vinçnen kahacaa yog.

Bi bağdım Ayyuş hıssadanak yanıma gelmiş. Minire Gariyi yazlıkta eylecene görünce bi baarık bi çarık goptu;

--Aboo Puuu yüzüne senin Minire Garii ... Heç utanman sıhılman yog deemi. Herifin yog mu senin?

++Ayyuş sen gendine bag. Nolmuş kele. Accık hava alıym şeyle. Gannın almey deemi. Yeen gözelim, geceleemi mi gısgandın yavan. 

--Uyyşşş duzleym de gokma. Heç ayib etek yog sende. Ar damarın yırtılmış bacım senin. Aziz möbarek gün de bilmeyn. Azmışın sen. Saa olacak olmuş

++Kele anam yeen sıcag, yazlık benim, gecelig benim saa ne geree var. Gurban ol sen baa...

--Şimdik saçını başını yolarım senin şarmıta! Herifi olan var, olmıyan var. Elin herifi var demeyn, uşag devşeen aglahını bozuyn. Günah da demeyn yazlığa çıhıp, al açık gecelig geyip, ceh satıyn.

++Baa bag Ayyuş. Bi çirtik yüzün galık zatilem. Senin yapıklı saçını yolarım yavaş. Sabah aaşam beni mi kişifleyn sen yanı.

--Aman Mamed baa bişeyler oluy. İki gıçım yog ki birini çekip goparasım. Hahıglı Minireye bag sen. Aman bu arvat beni öldürücü. Naaden gişiciymiş olaa. Hah ortadan yarıy beni. Allah elimden almıya bes.  Şu taykeş terliği annının çatına atmam mı. Hah. Ohh yüreem galip galip yağ baaladı.

ÖFKE

Nefesimizi duyacak kadar yakın olan bir insana, diyeceğimizi alçak bir ses tonu ile söylemek varken ne diye bağırırız? Sesimizi yükseltmemizin sebebi kalplerimizin birbirinden uzaklaşmasıdır. 

Öfke budur işte...

Kalpleri yabancılaştırır, uzaklaştırır ve sağır eder. Kalpler daha da uzaklaştıkça, daha çok bağırmaya ve sesimizi duyurmaya çalışırız... Ama nafile! 

Oysa tam tersini düşünün. Birbirini seven iki insan. Önce sakince konuşurlar. Kalpleri yakındır. Daha çok sevmeye başlayınca ne olur? Bu kez fısıldaşarak konuşurlar. Birbirlerine güzel şeyler söylerler.  Artık bir süre sonra sessizce anlaşmaya başlarlar. Sadece gözleri konuşur. Bundan sonra kalpleri arasında bir engel ve mesafe kalmamıştır... 

Sevgi, en katı kalbi yumuşatır ve kendine çeker...

Kalplerinizi birbirinden uzaklaştırmayın. Öfkenizi yenemiyorsanız ya susun ya da bulunduğunuz yeri değiştirin. ‘'Ayakta iseniz oturun, hatta biraz yan yatın.'' 

Öfke insanoğlunun kalbindeki bir ateş parçasıdır. Gözler kızarır, boyun damarları şişer. Asla böyle bir durumda karar vermeyin. O karar sizin değildir. 

Bazen soğuk bir duş iyi gelir. Bedeni nötralize etmenin en iyi yoludur yıkanmak. Taşkın beden sükut eder, öfke ıslanır, yumuşar ve artık sert bir kesme şeker değildir... Suda erimiştir.

Sakıncalı hisler etrafından dolanmadan aklımızı kullanmalıyız. İşini iyi yapan ve birazcık da olsa okuyan birisi olmalıyız. Her gün yeni bir şey öğrenmek beyni zinde tutar. Virüsleri de uzaklaştırır.

Kötü hatıralar ve acı insanı karamsar yapar. Çevremize insafsız, soğuk ve negatif ışınlar yayarız. Bu da bizi daha kötü yapar. Acıların esiri olup dertlenmek bizi hafifletmez. 

Gül bahçesinde gül kokusu bulursunuz. Tek ilacımız budur. Bir selam, bir tebessüm ve tatlı hatıralar...

Etrafınıza yaydığınız her neyse, merak etmeyin onu alan alıyor ve biliyor. Her şey merhamet ile başlar. Edelim ki bulalım...

HARBİDEN

Spor Kültürü

Seksen milyonluk ülkemizde maalesef spor kültürü yok. Son oynanan U-20 Dünya Kupasındaki seyirci fakirliği bunun en büyük göstergesi. Diğer ülkelerde uluslararası yarışmalarda tribünlere bakıyorum her yer dolu. Basit bir plaj voleybolu için insanlar üst üste, alt alta. Potansiyel müthiş. İnsanlar eğlenmeyi biliyorlar. Ve işin esprisindeler...

Bizde ise sadece vahşi futbol kültürü var. O da birkaç takım kendi arasında belli bir oranda kalabalıklar, diğer maçlar angarya... 

BÖÖN DOĞANLAR

Oolansa Geçi Seven Hurşut

Gızsa Şaşı Fadile

GÜNÜN YİMEE

Tarhınlı Tarhana Şoorası, Haylan Gabaa Dolması, Samsak Aşı

CUMA DEYİŞİ

Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. 
Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan tek nokta yine o düğümdür...

Çin Atasözü

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.