1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ayakkabıda hedef büyük
Ayakkabıda hedef büyük

Ayakkabıda hedef büyük

34. GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Yaz Fuarı yoğun bir katılımla açıldı.

A+A-

 Yaz sezonuna yönelik hazırlanan sayısız ürün ve özel kreasyonların görücüye çıktığı fuarda, KOSGEB destekleri gündeme geldi. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, "Daha önce yaptığımız her fuarda KOSGEB yüzde 50 destek verirken buna bir sınır getirilmiş durumda. Bu durum her sektör için geçerli. Bu desteklerin sınırlandırılmadan devam edilmesi noktasında gerekli çalışmaların yürütülmesini talep ediyoruz" dedi. Milletvekili Nejat Koçer ise, Gaziantep’in ülkemizin kalkınmasına en büyük desteği veren illerin başında geldiğini ifade ederek, Bütün ayakkabı sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Markalaşma yolunda önemli çalışmalar yapılıyor. Ayakkabıda ihracatın artması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bunun devamı için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılış törenine katılım yoğundu. Fuarın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep'in fuarın oluşturduğu sinerjinin önemini çok iyi bildiğini söyledi. Büyükdede, "Sektörde son yıllarda askeri ayakkabılar, botlar ve iş ayakkabıları üretiminde hızlı bir gelişme gerçekleşmiştir. Ayakkabı makineleri ve ayakkabı yan sanayi üretimi kapasite ve teknoloji olarak gelişmiş olup üretim ve çeşitlilik açısından zengindir. Yıllık 300 milyon çift terlik ve ayakkabı üretim kapasitesiyle en çok üretim ve ihracat yapan ikinci şehrimiz olan Gaziantep ayakkabı sektöründe oldukça gelişmiş bir kentimizdir. Gaziantep’te 1200 ayakkabı, 400 terlik, 1600 imalatçımız var. Yaklaşık 1500 perakendecimiz var ve 80 binden fazla da çalışanımız bulunmaktadır. Ülkemiz 2021 yılında deri ve deri ürünleri ihracatının yüzde 57,8’lik bölümünü ayakkabı ihracatı oluştururken, bu değer 2022 yılının ilk 10 ayında yüzde 59,3 olarak gerçekleşmiştir” dedi. 

GÜL: YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI ÖNEMLİ 

“Gaziantepli müteşebbis ve sanayicilerin önü açıldığında üretim, ihracat ve istihdamda neleri başarabildiklerinden şüphe yok” diyen Vali Gül, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere üretimin yapıldığı her sanayi bölgesinin önemli istihdam kaynağı oluşturduğunu söyledi.  

ŞAHİN: EN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZ 

Gaziantep’in ayakkabı sektöründe ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sektör GAPSHOES gibi organizasyon ve fuarlar ile önemli ivmeler yakalıyor. Bu durum da firmalarımız için yeni fırsatlar oluşturuyor. Bizler Gaziantep modeli olarak sürdürülebilirlik temelli önemli çalışmalar yürütüyoruz. Çok girişimci ve çok çalışkan olan, aklıyla bugünlere kadar gelmeyi başaran, söz konusu vatansa gerisi teferruattır anlayışı ile hareket eden Gaziantepli sanayicilerimiz var. Hepsine bu azimli çalışmaları için teşekkür ediyorum" 

KOÇER:YANINIZDAYIZ 

Fuarcılığın bu günlere gelmesinden dolayı gurur duyduğunu vurgulayan Milletvekili Nejat Koçer, “Böyle bir ortamda fuara katılımın yoğun olması mutluluk verici. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede’nin fuarımıza katılmasından ve yaptığımız çalışmalarda verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.  Gaziantep’in ülkemizin kalkınmasına en büyük desteği veren illerin başında geldiğini ifade eden Koçer, “Bundan gurur duyuyoruz. Sanayicilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün ayakkabı sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Markalaşma yolunda önemli çalışmalar yapılıyor. Ayakkabıda ihracatın artması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bunun devamı için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

ÜNVERDİ: KOSGEB SINIRLANDIRMASIN 

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ‘Fuarlar Şehri Gaziantep’ parolasıyla küçük alanlarda başlayıp 2007 yılında kurulan Ortadoğu Fuar Merkezi ile büyüyen ve bugün çok sayıda fuara ev sahipliği yapan Gaziantep’in bugünlere gelmesinden çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi.  KOSGEB’in yurtdışı harcamalarında 2+2 formülüne geçtiğini kaydeden Adnan Ünverdi, “Daha önce yaptığımız her fuarda KOSGEB yüzde 50 destek verirken buna bir sınır getirilmiş durumda. Bu durum her sektör için geçerli. Bu desteklerin sınırlandırılmadan devam edilmesi noktasında gerekli çalışmaların yürütülmesini talep ediyoruz. Yine Ticaret Bakanlığımızın da şu anda yürütmüş olduğu bir uygulama var. Daha önce yapmış olduğumuz harcamalarımızla ilgili yurt dışına gidip geldiğimizde bu vergilendirildiği zaman bunun yüzde 70’ini alabiliyordunuz. Şu an yeni hayata geçirilmiş uygulamaya göre bunu önceden alabiliyorsunuz. Bunun Türkiye ihracatına katkı sağlamasını diliyorum” açıklamasında bulundu.    

AKKAYA: YÖN VERİYORUZ 

20 yılı aşkın süredir Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte düzenlenen ve grafiği hep yükselen GAPSHOES Fuarı’nın sektöre yön vermeye ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini kaydeden Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Akkaya şunları söyledi: “Değişen ve dönüşen dünya ticaretinde yarıştan kopmamak adına nitelikli üretim ve stratejik lojistiğin öne çıktığı bu dönemde Gaziantep’in ayakkabı ve terlik sektöründeki gücünü ve potansiyelini, kendi alanında uluslararası   bir marka olan GAPSHOES ile bir kez daha dünyaya göstermekteyiz." 

İNCE: ARA ELEMAN SIKINTISI 

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce de ayakkabı sektörü olarak büyümeye devam ettiklerini belirterek şunları kaydetti: “Büyümenin yanında sıkıntılarda yaşıyoruz. KOSGEB ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız desteklerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sektöre ara elaman yetiştirme konusunda ve sektörü daha ileriye taşımak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas OSB’nin kurulmasına destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Buranın faaliyete geçmesiyle inşallah dünya markaları ortaya çıkartmak için var gücümüzle çalışacağız.”  

KİMLER KATILDI ? 

OFM'deki açılışa  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur, Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özpolat, Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Başar Küçükparmak ve Ferhan Sağım, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile sanayiciler, işadamları ve diğer davetliler katıldı. MERAL KINACILAR ERBEKTE 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum