1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avukatlar neler istedi?
Avukatlar neler istedi?

Avukatlar neler istedi?

Adli Yılın açılışı nedeniyle basın açıklaması yapan Baro Başkanı İskender Kahraman, adliyeden taleplerini sıraladı.

A+A-

İskender Kahraman, "Yargının işleyişinde yan unsur ve destek olan kurumlardan nitelik bekliyoruz. Hakimin verdiği saatte mahkemede olmasını istiyoruz. Kimseyi aracı kılmadan vekili olduğumuz dosyayı veya dosya savcısını görmek istiyoruz. Adliyenin tüm koridorlarının açık olmasını istiyoruz. Ülkenin ve yargının güçlenmesi için tek şey istiyoruz adalet, adalet, adalet" dedi.

YETKİSİNİ BİLEN İCRA MEMURU İSTİYORUZ

Yargının işleyişinde yan unsur ve destek olan kurumlardan nitelik beklediklerini dile getiren Kahraman, "Bir avukat meslektaşımız devletin resmi görevlisi ile bir haciz mahalline gittiğinde geride durmayan ve elinde bulunan yetkiyi bilen ve uygulamaktan çekinmeyen icra memuru istiyoruz. Aynı haciz mahalline güvenliği sağlamak için gelen kolluk kuvvetinin avukata para kazadırmak için geldiği düşüncesinin olmadığı, sahiden kolluk görevlisi olduğunu bilen memur istiyoruz. Bunları neden istiyoruz. Hepimiz bu mesleği icra ediyoruz. Ancak son yıllarda Türkiye'nin her yerinden gelen haberleri ve burada bizzat şahit olduğumuz olayları görüyoruz. Bunların önüne ancak tüm kurumlar destek verirse geçilebilecektir" dedi.

PİLOT İCRA VERİMLİ ÇALIŞMIYOR

Adliyeden beklentilerini sıralayan Kahraman şunları söyledi:"Sabah saat 09.00'da duruşma saati verip kahvaltısını evde yapıp verdiği saatte mahkemesinde olan hakim istiyoruz. Kimseyi aracı kılmadan vekili olduğumuz dosyayı veya dosya savcısını görmek istiyoruz. Adliyenin tüm koridorlarının açık olmasını istiyoruz. Bakarsanız birşey istemiyoruz olması gerekeni istiyoruz. Gaziantep Adliyesinde uygulanmaya başlayan pilot icra dairesi ile ilgili de konuşan Kahraman, "Bilindiği üzere 25/4/2013 taihinden bu yana Gaziantep adliyesinin pilot icra seçilmesiyle birlikte 13.İcra Dairesi kurulmuş ve diğer tüm daireler kapatılarak bu çatı altında devam etmektedir. Pilot icranın hala tam anlamıyla verimli çalışamaması yazılı olmayan ancak adalet bakanlığı personel daire başkanlığı tarafından uygulanan kuralların katı olması ve pilot icranın 5 yıl boyunca yürürlüğünün korunmasına karşın diğer illerde uygulanmaması projenin geleceği konusunda meslektaşlarımız arasında endişe yaratmaktadır. Bir müdür yardımcısına tevdi edilen günlük iş sayısının çok fazla olmasından kaynaklanan geciken işlerin çoğu meslektaşlarımız tarafından tolere edilmektedir."

 

AVUKATLAR HAK ETTİKLERİ HAKLARA SAHİP DEĞİLLER

 

Gaziantep İcra Dairesi ile ilgili özellikle personel sayısının nitelikli şekilde artırılması ve fiziki imkanların uygun hale getirilmesini beklediklerini söyleyen Kahraman, "İcra Dairesinde son zamanlarda yapılan değişiklikler ve karşılıklı yaptığımız toplantılar ve sunduğumuz öneriler karşılık bulmuş eski durumuna göre daha iyi çalışmaktadır. Ancak yeterli değildir. OHAL kaldırıldı ancak arkasından çıkarılan kararname ile 3 yıl daha ihraç, açığa alma vs. gibi durumlarda devam edileceği belirtilmiştir. Ve dahada kötüsü ilgili kurum müdürlerinin kanaatiyle diye ibare geçirmektedir. Bu ucu açık ve suistimale tamamen açık bir düzenlemeye dönüşecektir. Ciddi hak kayıpları doğuracaktır. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu işlemlerin direk yargı eline teslim edilerek sürecin işletilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Hayati önem taşıyan avukatlak mesleğinin yani savunma makamının hak ettiği haklara sahip olmadığı açıktır. Ülkenin ve yargının güçlenmesi için tek şey istiyoruz adalet, adalet, adalet." şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.