Yenileme çalışması başladı

Büyükşehir Belediyesi Atatürk Bulvarı, Karagöz Camisi, Başkarakol, 25 Aralık Devlet Hastanesi güzergâhı ile Fevzi Çakmak Bulvarı’nı da yenilme çalışmaları yapıyor. Belediye, kentin en işlek bulvarlarından olan Atatürk Bulvarı üzerinde başlattığı çalışma kapsamında, alt yapı, kaldırımları yenilme ve asfalt dökümünü tamamladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TEDAŞ, GAZDAŞ, GASKİ, Türk Telekom’un alt yapılarının yenilendiği çalışmada gelişigüzel parklama da ortadan kaldırıldı.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, projenin tamamlanmasıyla bu mekânların da ayrı birer cazibe merkezine haline geleceğini kaydetti. Gaziantep Lisesi ile Bayazhan arasındaki yol kenarındaki korkulukları yenilediklerini, aydınlatma sistemlerini daha tasarruflu ve uzun ömürlü yaptıklarını vurgulayan Güzelbey, “Tüm bunları yaparken esnaftan tek bir kuruş ücret talep etmiyoruz. Kaldırımlara şehir mobilyaları ve oturma grupları koyacağız. Esnafımızın yenilenen kaldırım ve alt yapısı ile daha güzel iş yapacağını ümit ediyorum” diye konuştu. Alt yapı çalışmalarında yağmur suyu borularını büyüterek mazgallarla yağmur suyunun sorunsuz bir şekilde kanallara aktarılacağını dile getiren Güzelbey, kaldırımlara da yağmur olukları döşediklerini belirtti.

PROJE FEVZİ ÇAKMAK BULVARINDA BİTECEK

Projenin Karagöz, Suburcu Caddeleri ile Atatürk ve Fevzi Çakmak Bulvarlarını da kapsadığını vurgulayan Güzelbey, projenin toplam uzunluğunun 2 bin 500 metre olacağını belirtti. Projemiz kapsamında 158 adet ağaç, bin 568 adet çalı dikeceklerini, 502 metre kare alanı da yeşil alan olarak düzenleneceklerini aktaran Güzelbey, şu bilgileri verdi: “Projemiz kapsamında 28 bin 400 metre kare kaldırım granit döşeme ile kaplanıp, belirli yerlerde modern şehir oturma grupları yerleştirilecek. Kaldırımlarımızda görme engelli yönlendirme ve uyarı taşları olacak. Toplam 212 adet çöp kovası yerleştirilecek olup daha temiz Gaziantep vurgusunu yansıtacağız. Belirli yerlere hemzemin metal plakası döşeyeceğiz. Toplam 435 adet dükkanımızın tabelası değiştirilecek ve esnafımızdan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Araç cepleri yaparak trafiği rahatlatmayı ve gelişi güzel park etmeyi engellemiş olacağız. Projemiz kapsamında 100 adet 10 metrelik, 15 adet 4,5 metrelik aydınlatma direği kullanılacak. Atatürk Bulvarı üzerindeki korkuluklar yenilenecek”

GÖRME ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLDÜ

Atatürk Bulvarında asfalt çalışmalarının Öğretmenevi-Gaziantep Lisesi arasındaki bölümün tamamlandığını ifade eden Güzelbey, “Bu güzergahtaki yağmur suyu ızgaraları ve boru hatları yenilendi. Proje kapsamında toplam 22 bin 800 metre kare asfalt döşedik” şeklinde konuştu. Yeni yapılan bulvar ve caddelerde görme engelliler için yönlendirme ve uyarı taşları yapıldığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Kentin farklı yerlerinde uyguladığımız akıllı kaldırımları yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Bu güzergâhta yapacağımız çalışma ile bir görme engelli vatandaşımız 25 Aralık Devlet Hastanesi’nden Karagöz’e kadar kimsenin yardımı olmadan kendi imkânı ile gidebilecek” şeklinde konuştu.

Güzelbey, buradan sökülen taşların atılmadığını ve belediyenin taş işleme fabrikasında geri dönüşümde değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ