1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arsa, rant değil, diyalog istiyor
Arsa, rant değil, diyalog istiyor

Arsa, rant değil, diyalog istiyor

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, yeni dönemde belediye başkanlarından arsa, para pul istemediklerini belirterek,...

A+A-

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, yeni dönemde belediye başkanlarından arsa, para pul istemediklerini belirterek, "Bizim rantla arsayla işimiz yoktur. Bizim sadece diyaloga ihtiyacımız var, masa başında görüşmelere ihtiyacımız var. Diyalog istiyoruz" dedi.

TİCARET ODASI ÖRNEĞİ

Ömer Küsbeoğlu, belediye başkanlarından taleplerini sıraladı. 'Bizde bize bir adım atana biz 10 adım atarız' diyen Küsbeoğlu, "Kim olursa olsun, bürokrat, sivil toplum örgütü, siyasetçiler olsun adım atmaya bağlı. Bizi tanımayanı bizde tanımıyoruz. Biz arsacı, emlakçı değiliz. Belediye başkanlarından şunu isteriz; Bizlerle, sivil tplum örgütleriyle toplantılar yapsınlar. Gaziantep'in başarısı için ortak hareket edelim. Mesela bir Suriye konusunda Ticaret odası öncülüğünde 12 kuruluş biraraya geldik. Sorunları ilgili birimlere ilettik. Belediye başkanlarından da bunu istiyoruz. İmardan şehrin trafik sıkıntılarına kadar her konuyu bizlerle paylaşsınlar. Ama ben bu işi çok iyi bilirim diyene yolunuz açık olsun diyoruz" dedi.

BİZİMDE GÖRÜŞLERİMİZ ALINSIN

'İşyeri açma ruhsatı olsun, çalışma ruhsatı olsun bu konularda belediyeler bizim de görüşlerimizi almalı' diyen Küsbeoğlu, "Geçtiğimiz dönemde Şehitkamil belediyesi ciddi şekilde ruhsat harçlarını düşürdü, arkasından Şahinbey belediyesi de indirim yaptı. Ama biz istiyoruzki, bunlar meclislere gelmeden, komisyonlarda görüşülürken, bizlerden de bilgi alsınlar. Ne eksilir, neleri eksilir. Biz burada oluruz veya olmayız ama makamlar kalıcıdır, bizler geçiciyiz. Belediyeler esnafla ilgili bir karar alırken, bizi de bilgilendirsin, görüşümüzü alsın. Gerek imar, gerek bütçe, gerekse tarife komisyonunda bizleri ilgilendiren maddelerde bizim de görüşlerimize başvursunlar. Biz sadece bundan tedirginiz, rahatsızlığımız budur. Baştan güzel çalışmalar olursa hem zaman kaybı olmamış olur, hem de anlaşma olur" diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANLARI BÜYÜK BİR MARATONDA KOŞTULAR

'AVM'leri yıllardır şehir içine yapmayın, müsaade etmeyin diyoruz, en büyük sıkıntılarımızdan biri de bu' diyen Küsbeoğlu şunları söyledi:"Sorun biraraya gelemeyişimiz. Seçilecek belediye başkanları bizleri adam yerine koyar veya koymazlar ama kendi doğrultularında gitmemeleri lazım. Herşeyi bize sorsunlar demiyoruz ama bizimle ilgili esnafımızla, sivil toplum örgütlerini ilgilendirecek konularda bilgi alınırsa daha güzel olur. Bizimle diyalog kurmalarında her zaman fayda var. Bu diyaloğu bugüne kadar tam sağlayamadık. Herhalde başkanların çok koşturmaları var, bize zaman ayıramıyorlar. Sağolsunlar çok koşturuyorlar, maraton çok büyük, maratonda koştular, o maratonda biz yeralamadık. Koştukları maratonda biz yokuz. Yeni dönemde belediye başkanlarından daha çok diyalog istiyoruz. Arsa, para pul arsa rant istemiyoruz. Bizim rantla arsayla işimiz yoktur. Bizim sadece diyaloğa ihtiyacımız var, masa başında görüşmelere ihtiyacımız var. Diyalog istiyoruz."

SANAYİ SİTELERİ YAPMAKLA İŞ BİTMİYOR

Şehirde sanayi sitelerinin yapılmasının yeterli olmadığını, oralara yeterli altyapının da, hizmetinde gitmesi gerektiğini söyleyen Küsbeoğlu, "Gerek Ayakkabıcılar, Küsget, 25 Aralık, Sayacılar olsun üst yapı bir şekilde yapılıyor, ama altyapıda belediye nerede? Badece bizim ağlamamızla bizim sızlamamızla, bizim ricamızla hizmet yapılmaması. Belediye başkanları sanayiye de gelip bakacak, üyenin iş yeri dışında kalan yeşil alanını, kaldırımını da yapacak" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.