1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arıcılık yok olma noktasında
Arıcılık yok olma noktasında

Arıcılık yok olma noktasında

TEMA Vakfı Arıcılık Danışmanı Ahmet İnci, yanlış uygulamalar ve denetimsizliğin arıcılığı yok olma noktasına getirdiğini söyledi. İnci, arıcılığın...

A+A-

TEMA Vakfı Arıcılık Danışmanı Ahmet İnci, yanlış uygulamalar ve denetimsizliğin arıcılığı yok olma noktasına getirdiğini söyledi. İnci, arıcılığın kırsal kesimde önemli bir geçim kaynağı olduğunu, ancak gelişmiş ülkelerde kişi başına bal tüketiminin Türkiye'nin üç katına ulaştığını belirtti.

İHRAÇ İMKANI YÜKSEK

Avrupa Birliği'nin bal açığının 150 bin ton, bu açıdan Türkiye'de üretilen balın ihraç imkanının yüksek olduğunu ifade eden İnci, "Türkiye iklimi ve florasıyla bugünkünün on katı bal üretim potansiyeline sahiptir. Tarih boyunca ve günümüzde bal şifa olsun diye tüketilmektedir. Ancak yanlış uygulamalar ve denetimsizlik arıcılığı yok olma noktasına getirmiştir. Bal yediğini sanan tüketici ticari glikoz veya değişik kimyasallarla kirlenmiş bal yiyor. Arıcılığın sorunları çözülmeli ve bala mutlaka etkin denetim getirilmelidir" dedi.

DENETİM YAPILACAK

Arıcıların arı sağlığında kullandıkları ilaçların, AB bal kodeksinde izin verilen ilaçlar olmasının sağlandığını, bu ilaçların arıcılara verilerek kontrollü kullandırıldığını ifade eden İnci, "'Üretilen ballardan alınan örnekler TÜBİTAK laboratuvarlarında rutin olarak analiz ediliyor ve doğru üretilmiş saf ballara belge veriliyor. Proje çalışmalarıyla Adıyaman ve Diyarbakır'da toplam 400 arıcının yaklaşık 12 bin kolonisinin bal üretimi 150 bin kilogramdan 300 bin kilograma çıkacaktır. Üretilen balların kalitesi de TÜBİTAK ve TEMA Vakfının denetiminde olacaktır" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.