1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Antepli azınlığa düşecek
Antepli azınlığa düşecek

Antepli azınlığa düşecek

* En fazla göç Şanlıurfa ve İstanbul’a yapılırken, Gaziantep, yine aynı şehirlerden Suriyeli göçü aldı.

A+A-

* Gaziantep’in nüfusu 2,5 milyon. Bu nüfusun yüzde 46’sı il dışından gelmiş. Gaziantep’te Antepli sayısı 1 milyon 350 bin. 

* En çok Suriyeli Şahinbey ilçesinde bulunuyor.  Bu ilçenin nüfusunun yüzde 28’si Suriyeli. 

* Suriyelilerin nüfus artış hızı çok fazla. Bu en geç 15 yıl içinde Gaziantep’in demografik yapısının Suriyeliler lehine değişebilir

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, 2015 yılından bu yana göç alıp, göç veren Gaziantep’te önemli bilgiler verdi. Son 3 yılda 139 bin kişinin Gaziantep’ten göç ettiğini göç edenlerin de yüzde 32’sinin üniversite mezunu olduğunu anlatan Yılmaz, “Bugüne kadar kentten göç edenlerin sayısı 360 bini buldu. En fazla göç Şanlıurfa ve İstanbul’a yapılırken, Gaziantep, yine aynı şehirlerden Suriyeli göçü aldı. Biz değerli insanlarımızı göç verirken, İstanbul’daki ve Urfa’daki Suriyeli göçmenleri şehre dahil ettik. Bu şehri yönetenler, neden göç ettiklerini, sosyolojik olarak nereye gittikleri sorgulamadı. İnanın bunların etkisini 10 ya da 20 yıl sonra göreceğiz. Biz bunların içinde azınlık olacağız. Eğer buna önlem alınmazsa, içinden çıkılmaz bir hale gelecek” dedi. 

2015 YILINDAN BU YANA GÖÇ VERİYOR

Gaziantep’in 2015 yılından bu yana göç verdiğini, son yılda da 139 bin kişinin göç ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Antep’ten göç edenlerin yüzde 32’si üniversite mezunu. Aynı şekilde göçenlerin sayısı da yüzde 38’i üniversite mezunu. Ama göçmen. Yine Gaziantep’ten en fazla göç Şanlıurfa ve İstanbul’a yapılırken, en fazla göçü ise aynı illerden aldı” diye konuştu. 

NÜFUSUN YÜZDE 54’Ü GAZİANTEPLİ 

Gaziantep’in nüfusuyla ilgili yaptığı çalışmalara da yer veren Yılmaz, “Gaziantep’in nüfusu resmi rakamlarla 2,5 milyon. Bu nüfusun yüzde 46’sı il dışından gelmiş. Gaziantep’te Antepli sayısı 1 milyon 350 bin. Geri kalan göçle gelen insanlar. Yani 1 milyon 150 bini göç. Nüfusun yüzde 22’si Suriyeli. Gaziantep’te sadece yüzde 54’ü Antepli. Bu rakam Suriyeli bazında 454 bin kişiye tekabül ediyor ve nüfusunun yarısından fazlası 18 yaş aldı. “ dedi. 

SURİYELİLERDEN SONRA URFALI

Yılmaz, “Kentteki nüfusta Suriyelilerden sonra en fazla sayı yüzde 10 ile Urfalı. Yüzde 4,4 Kilisli, yüzde 2,8 ile Adıyamanlı. En çok Suriyeli Şahinbey ilçesinde bulunuyor. Bu ilçenin nüfusunun yüzde 28’si Suriyeli. İlçede 263 bin Suriyeli var. Şehitkamil’de 104 bin kişi ile yüzde 14, Nizip’te 51 bin kişi ile yüzde 6, İslahiye’de 17 bin 400 ile yüzde 26 ve Karkamış’ta 4 bin 700 ile nüfusun yüzde 48’sine tekabül ediyor. Bu rakamlar gerçeği de gözler önüne seriyor” diye konuştu. 

DOĞRU YÖNETİLMESİ LAZIM

“Süreç doğru yönetilirse, göçmenler bir ülkenin zenginliğidir” diyen Yılmaz, “Göçmenler olmasaydı Almanya ekonomisi bu boyuta ulaşamazdı. Alman sanayisi olmazdı.  ABD zaten göçmenlerin kurduğu bir ülke. Avrupa ekonomisi için de göçmenler çok çok önemli. Yapılması gereken, kuralları koymak ve uygulamak. Çok geç olmadan kendi ülkemizde de kuralları koymak önemli” şeklinde konuştu. 

BİZ ONLARA BENZEDİK

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, “Gaziantep’e gelen göçmenlerin bu şehrin ve ülkenin kuralarına uyması lazım. Ama maalesef onlar bize benzeyeceğine biz onlara benzer olduk. Trafikte sosyal yaşamda, hayatın içinde tam bir kaos yaşıyoruz. Bunun nedeni de göçmen olarak bu şehre gelenlerin uyaracakları kuralların bu insanlara hiçbir şekilde anlatılmamasından kaynaklandı. 

DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞİYOR

Suriyelilerin nüfus artış hızı konusunda ellerinde bir istatistik verisini olmadığını ancak nüfus artış hızlarının çok fazla olduğunu belirten Yılmaz şunları söyledi: “Suriyelilerin nüfus artış hızı çok fazla. Bu da önümüzdeki 5-10-15 yıl içinde Gaziantep’in demografik yapısının Suriyeliler lehine değişeceğini açıkça ortaya koyuyor. Bugün yüzde 22 olan Suriyeli nüfusu 15 yıl sonra yüzde 50, 20 yıl sonra yüzde 60 olacak. Bu nedenle süreci doğru yönetmek lazım. Biz günü geldiğinde bu şehirde azınlık olacağız. Çünkü bunlar mülk ediniyor, evlilik kuruyor. Bu içinden çıkılmaz hale gelecek. O nedenle kuralları koymak şart” dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum