1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Antepfıstığı üreticileri destek bekliyor
Antepfıstığı üreticileri destek bekliyor

Antepfıstığı üreticileri destek bekliyor

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Antep fıstığı üreticileri özellikle, gübre ve zirai mücadele gibi girdilerin...

A+A-

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Antep fıstığı üreticileri özellikle, gübre ve zirai mücadele gibi girdilerin yüksekliğinden yakınıyor ve bu konuda devlet desteği talep ediyor.

 

AAE'nin yürüttüğü ''Gaziantep İlinde Antep Fıstığı Tarımı İle Uğraşan Ailelerin Sosyo-Ekonomik Yapılarının Belirlenmesi'' konulu araştırmada, Gaziantep'in Türkiye'de Antep fıstığı üretim ve ticaretinde öne çıkan bir il olduğu ve Antep fıstığı ticaretinin yaklaşık yüzde 90'ının Gaziantep'ten yapıldığı belirtildi. Çalışmanın, Gaziantep için bu kadar önemli olan Antep Fıstığı üretiminde faaliyet gösteren üreticilerin sosyal ve ekonomik yapısına ilişkin veriler elde etmek, üreticilerin eksik alet, ekipman ve uygulamalarını tespit ederek sorunlara çözüm önerileri bulmak amacıyla gerçekleştirildiği belirtilen araştırmada, "Gaziantep'te tarım arazilerinin yüzde 41'inde meyvecilik yapılıyor. Meyveciliğin içinde Antep fıstığının payı ise yüzde 62... Antep fıstığı Gaziantep'te çiftçilerin yüzde 26'sının geçimini sağlıyor. Araştırma kapsamında bin 76 üreticiyle yüz yüze anket çalışması yapıldı ve üreticilerle ilgili birçok veri elde edildi.''

Araştırmaya göre, Antep fıstığı üreticilerinin aile fert sayısı 5,2. Üreticilerde okur yazarlık oranı ise 88.9. İl merkezine doğru yaklaşıldıkça okur yazar oranı artıyor. Üreticilerin yüzde 94'ü televizyon, yüzde 89'u buzdolabı, yüzde 58'i çamaşır makinesi ve yüzde 63'ü çanak anten sahibi.

DEVLET DESTEĞİ İSTEMİ

Araştırmada, üreticilerin yüzde 84'ünün toprak işleme, yüzde 93'ünün budama, yüzde 83'ünün gübreleme ve yüzde 73'ünün zirai mücadele yaptığı belirtildi. Üreticilerin yüzde 72'sinin traktör, yüzde 68'inin römork, yüzde 80'inin pulluk, yüzde 39'unun pülverizatör sahibi olduğu ifade edilen araştırmada, "Üreticilerin yüzde 70'i ürününü kurutarak, yüzde 24'ü taze olarak, yüzde 6'sı ise bahçede satıyor. Üreticilerin yüzde 90'ı sulama imkanı olması halinde Antep fıstığı bahçelerini sulayacaklarını ifade ediyor. Sulama konusunda özellikle modern sulama yöntemlerinin uygulanmasında, ilk tesis masraflarının fazlalığı nedeniyle üretici yatırıma yönelemiyor ve bu konuda devletten teşvik bekliyor. Üreticiler özellikle gübre ve zirai mücadele gibi girdilerin yüksekliğinden yakınıyor ve bu konuda devlet desteği talep ediyor. 5 kişilik bir aile geçimini 48 dekarlık bir alandaki Antep fıstığı üretimi ile sağlayabiliyor. Antep fıstığı üreticilerinin yüzde 55'i 51 dekar ve üzerinde arazi büyüklüğüne sahip"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.