1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Amblem artık zorunlu
Amblem artık zorunlu

Amblem artık zorunlu

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, coğrafi işaret veya geleneksel ürün adı kullanımında, ürünlerin üzerinde amblem bulundurmanın artık zorunlu hale getirildiğini belirterek firmaları uyardı.

A+A-

 Hıdıroğlu, "Odamız tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan “Antepfıstığı ve Antep İşi ” için Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblemin kullanılması gerekiyor" dedi.

BU TARİHTEN İTİBAREN GEÇERLİ

10 Ocak 2018 tarihinden itibaren coğrafi işaretlerle birlikte amblem kullanımının zorunlu hâle getirildiğini belirten Hıdıroğlu, konuyla ilgili çalışan firmaları uyardı. Hıdıroğlu, “Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği” ile menşe adı, mahreç işareti ve geleneksel ürün adlarına ilişkin üç ayrı amblem oluşturulduğunu vurgulayarak, “Gaziantep’in sahip olduğu coğrafi işaretli ürünlerde tescil türüne göre, coğrafi işaret veya geleneksel ürün adlarını kullananların bu amblemleri ürünlerin üzerinde kullanması zorunludur. Geleneksel ürün adı ambleminin kullanımı ise isteğe bağlıdır.” dedi.

ÜRÜN VE AMBALAJ ÜZERİNDE YER ALACAK

Yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili bilgi veren Hıdıroğlu, "Amblem çapı 15 milimetreden küçük olmayacak şekilde ilgili kanun hükümlerine uygun olarak ürün adı ile birlikte ürün veya ambalaj üzerinde yer alacak. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılmadığı durumlarda ise işletmede kolayca görülebilecek şekilde asılacaktır. Amblem coğrafi işaret veya geleneksel ürün adı kullanıcıları tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu resmî internet sitesinden temin edilebilecektir. Odamız tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan “ANTEP FISTIĞI” (menşe) ve “ANTEP İŞİ” (mahreç) için Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblem kullanılacak. Amblemlerin ambalaj ve paketlerde kullanılabilmesi için ürünlerin tescil belgesinde belirtilen uygunluk şartlarını taşıması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.