Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ALMANYA’DA NELER OLDU

A+A-

Federal Almanya Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen yerel basın mensuplarıyla Almanya medyasıyla görüşmeleri için davet edilen 8 şehirden birisi de Gaziantep’ti. Belki biliyorsunuzdur, Ekim ayında Ankara Büyükelçiliğinin kutladığı milli günleri için de davet edilmiştik.. Bu kez dar  kapsamda tutulan ekipte, Kars, Eskişehir, Bursa, Antalya, Trabzon, Şanlıurfa ve Erzincanlı yer aldı. Böylece 8 ilin gazetecileri olarak gittiğimiz Berlin ve Hamburg’da çok verimli görüşmeler yaptık. Bu iki kentin de önemli gazetelerinin yöneticilerinin yanısıra, Almanya'nın RTÜK’ü konumundaki medya kuruluşlarının ortak merkezinde sistem hakkında bilgi aldık. Gazeteciler sendikasıyla görüştük, sokak gazetecileri ve dergi çıkaranlarla tanıştık.. Türk gazeteciyle buluştuk.. Çok yoğun bir program arasında Alman Dışişleri Bakanlığına da gittik ve Kültür ve Medya daire başkanlarıyla uzun bir görüşme yaptık.. Alman Parlamento binasına gittik, Türk Milletvekili Sevim Dağdelen ile görüştük.. Hepsinde çok sıcak karşılandık.. Bilgi alışverişlerinde bulunduk, sohbetler ettik.. Bu arada Randevu alınan ve bizlere Resepsiyon vereceği belirtilen Türkiye Büyükelçiliğine de gittik. Resepsiyonu görmedik ama çok güzel Türk çayı içtiğimizi belirtmeliyim.. Doğrusu Büyükelçi Ali Kemal Aydın’ın ilgisizliği bizi şaşırttı. Türkiye'den gelmiş 8 gazeteci ile sadece bir resim çektirip gitmesi kafilenin canını sıktı. Neyse ki, Elçilik Müsteşarı Umut Topçuoğlu. Basın Müsteşarı Refik Soğukoğlu ve Müsteşar Emre Gençtuğ’un yakın ilgisi, Büyükelçi’nin davranışının üzüntüsünü kısmen de olsa gidertti..

TÜRKLER İLE ALMANLAR ARASINDA GERGİNLİK ARTMIŞ

Bu gezi ile ilgili gözlemlerimi ayrıntılarıyla paylaşacağım.. Söyleyecek tek şey, Almanya ile Türkiye arasındaki yönetim kademesindeki soğukluk ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.. Türkiye Büyükelçiliği bu gelişmelerden sıkıntılı, Almanlar da öyle.. Ama diyalog kuracak, köprüleri yıkma yerine sağlamlaştıracak düşünce ve girişimler maalesef yapılamıyor. Vatandaşlar da huzursuz bu gidişattan. Oysa o kadar bütünleşmiş ki iki ülkenin vatandaşı, ama nedense özellikle Almanya’da ciddi ciddi gerginlik yaşanıyor.. Konuşmalarımızda Türkiye'ye kimi davet etsek, hayır diyor. Ben her platformda şakayla karışık “sizi Türkiye'ye, Gastronomi kenti Gaziantep’e davet edelim, gelin görün” dediğimde enteresandır "yok teşekkür ederiz. İnşallah daha sonra" cevabını aldım. Hatta arkadaşlar bana takılarak “Ökkeş bey bunu da kandıramadın” diye şaka yapar oldular.. Ama Nisan 2020 tarihinde bir grup Alman akademisyen ve uzmanlardan oluşan ekibin Göbeklitepe’ye yapacakları çalışma ve ziyaret niteliğindeki gezisinin dönüş veya gidiş bölümünde Gaziantep’e de uğraması konusundaki önerim kayda değer bulundu. Türkiye Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Refik Soğukoğlu bu önerime sıcak baktı ve programa Gaziantep’i de alabileceklerini, hatta kendisinin de böylece İslahiye’deki baba ocağını ziyaret edebileceğini söyledi.

whatsapp-image-2019-12-01-at-19.38.51.jpeg

ONLARIN YEREL MEDYASI DA ZORDA

Bu arada Almanya’da gazetelerdeki sıkıntının olması da dikkatimizi çekti. Biz kendimize diyorduk ama orada da yerel basının ciddi manada sorunları var, tirajlar düşüyor, okur oranları azalıyor.. Digital dünya onları da başka projelere sevketmiş..Her ne kadar bizim kadar sıkıntıda olmasalar da, orada gelecekteki tehlikeyi görüyor ve yeni projeler geliştirme hesapları yapılıyor. Biz de gazete olarak bu hesapları ciddi ciddi yapmak zorundayız.. Çünkü Gaziantep27’nin yaşaması lazım.. Bu şehrin bu gazeteye ihtiyacı var çünkü.. Bunu benden çok siz okurlar dile getiriyorsunuz zaten.. Haliyle biz de kendimize çeki düzen vermeli, yenilikler yapmalıyız. İlk hedefimiz şu siyah beyazdan kurtulmak.. Elbette zor, çünkü maliyeye olan borçlar belimizi gerçekten büktü.. Tüm ödeme planlarımızı alt üst etti.. Basın ilan kurumundan gelen aylık tüm paraya, maliye el koyunca, her ne kadar “ya bunun hiç değilse yarısı kesin diğer yarısı gazetede kalsın” dedik, dinletemedik.. Böylece 5 aydan beri zaten sıkıntıda olan gazetemize gerçekten ciddi manada darbe vuruldu..

whatsapp-image-2019-12-01-at-19.38.52.jpeg

SOSYAL MEDYADA TEK SİYAH BEYAZ MI RENKLİ Mİ ÇIKALIM..

Biliyorsunuz çoğunuza WhatsApp’tan sayfa atıyoruz.. Twitter ve Facebook ile Instagram’dan paylaşımlar yapıyoruz. Birde Web sayfamız var biliyorsunuz.. Abonemiz olanlar ayrıca bu imkanlarımızdan faydalanıyor. Şehir dışında olunca gazetemizi sosyal medyadan izleyebiliyor. Bunun yanısıra Gaziantep dışında olan Dünyanın her tarafındaki vatandaşlarımız da bizleri okuma şansı buluyor. Son zamanlarda bize gelen önerilerde, yazılı kağıt gazetenin dışında sosyal medya paylaşımlarında renkli çıkmamız isteniyor.. Diğer yerel basının birkaç tanesi hariç hepsinin siyah beyaz çıktığını ama sosyal medyada renkli yayınlandığını söylüyorlar. Ben ise bu öneriyi sunan arkadaşlara “eğer gazete olarak siyah beyaz çıkmak zorunda kalıyorsak, bunu herkesin bilmesi için değiştirmek istemiyorum. Ama her öneriye saygı duyarım, eğer okurlardan bu yönde tavsiye gelir, sosyal medyada renkli çıkmamızı isterlerse elbette saygı duyar ve gereğini yerine getiririk.. Yeter ki Gaziantep27 yaşasın arkadaşlar..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum