Gaziantep FK eski Yöneticisi Mesut Akın’ın oğlu Hüseyin Akın ve arkadaşı Kerim Gündoğan’ı ATV araç ile hareket halinde iken ölümüne yol açan Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu’nun ilk duruşması yapıldı. Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada tutuklu sanık Volkan Kılınçoğlu’nun "Ben çocukları görmedim. Seyir halinde iken geldiler bana çarptılar” dediği öğrenildi. Alkollü olup olmadığının sorulduğu Kılınçoğlu’nun cevabı da dikkat çekiciydi. Kılınçoğlu, “Ogün mandina ve elma yedim. Birde sabah ameliyatım vardı. Ellerimi dezenfektan ile temizlemiştim. Ondan olabilir” demesi şaşkınlık yarattı.


Duruşma salonuna birinci derece yakınlar dışında kimse alınmadı.  Mahkeme Başkanı tutuklu sanık Volkan Kılınçoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verirken 18 Nisan’a erteledi. Kılınçoğlu savunmasında çocukları görmediğini ve kontrollü bir şekilde hareket halinde olduğunu söyledi. 


Davanın ilk duruşmasına hayatını kaydeden iki çocuğun ailesi katılırken tutuklu sanık Volkan Kılınçoğlu duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Kılınçoğlu savunmasında “Ben çocukları görmedim. Seyir halinde iken geldiler bana çarptılar” dediği öğrenildi. Alkollü olup olmadığının sorulduğu Kılınçoğlu’nun cevabı da dikkat çekiciydi. Kılınçoğlu, “Ogün mandina ve elma yedim. Birde sabah ameliyatım vardı. Ellerimi dezenfektan ile temizlemiştim. Ondan olabilir” dedi. 


BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZ


Akın ailesi ve Gündoğan ailesinin avukatları Mustafa Edip İzol, Mutlucan Dağlı, Doğan Canbolat, Suat Gencal, Mustafa Şimşek  ve Gizem Kaleoğlu ise, sanığın alkollü olduğunu, bu nedenle en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ettiler. Avukatlar, taraflı hazırlandığını iddia ettikleri bilirkişi raporuna itiraz ederek, “Bilirkişi hız tespitinde bulunmamış. Oysa bilimsel olarak hız tespiti yapılabilirdi. Hazırlanan bilirkişi raporu hakkaniyetten, objektiflikten uzak ve gerçeklerle bağdaşmamaktadır” ifadesini kullandılar. 


18 NİSAN’DA YAPILACAK


Avukatların talebini haklı bulan mahkeme heyeti, kusur oranının belirlenmesi için dosyanın tümümün Adli Tıp Kurumu Ankara Trafik İhtisas Daire Başkanlığına gönderilmesine ve orada incelenmesine karar verdi. Tarafların dinlenmesinin ardından, mahkeme heyeti savcılık makamının görüşünü aldı. Savcı sanığın tutukluluk halinin devamını istedi. Kısa süren bir aranın ardından yaklaşık 6 saat süren duruşmada mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, kuvvetli suç şüphesi barındırması gerekçesiyle tutuklu sanık Volkan Kılınçoğlu’nun tutukluluk halinin devamına ve olay anında sanığın HTS kaydının istenmesine ve bir sonraki duruşmanın da 18 Nisan’da yapılmasına karar verdi.


NASIL OLMUŞTU? 


15 Temmuz Mahallesi’nde 11 Ekim 2023 günü akşam saatlerinde yaşanan olayda, 14 yaşındaki Hüseyin Akın ve Kerim Gündoğan, ATV ile hareket halinde iken yola kontrolsüzce çıkan Volkan Kılınçoğlu yönetimindeki aracın çarpması sonucu ağır şekilde yaralandı. Olayın ardından sağlık ekipleri tarafından Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesine kaldırılan 2 çocuk, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Alkollü olduğu ileri sürülen sürücü Volkan Kılınçoğlu ise tutuklanmıştı.


BABA AKIN İSYAN ETMİŞTİ 


Atv kazasında oğlu Hüseyin’i kaybeden Mesut Akın, adaletin yerini bulmasını istiyor. Kazaya neden olan Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu’nun alkollü olduğunu öne süren Akın, serbest kalmak için de her türlü yolu denediğini söyledi. Akın, “Bilirkişi raporuna kadar müdahale ettiklerini düşünüyorum” iddiasında bulunmuşüu. 

TAZİYEDE BİLE BULUNMADILAR

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Mesut Akın şunları dile getirmişti: ”Bundan tam 102 gün önce oğlum Hüseyin Akın ve Kerim Gündoğan’ın, iki genç fidanın alkollü araç kullanarak ölümüne sebep olan Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu tutuklu olduğu cezaevinde serbest kalmak için her türlü yolu denediğini en başından beri biliyorum. Niyet o kadar kötü ki, vicdanlar o kadar körelmiş ki aradan geçen onca zamanda Kılınçoğlu ailesinden herhangi bir mahcubiyet, özür, taziye girişiminde dahi bulunmadı. Asli kusurlu olduğu ve iki ölüme sebep olduğu kazadan temiz çıkmak için dışarıdaki iş bitiren arkadaşlarınıda bu vicdansızlığa ortak edip bilirkişi raporuna kadar müdahale ettiklerini de düşünüyorum. Üniversitede profesör oldukları için her türlü raporu alma, düzenleyebilme, değiştirme güçlerinede sahipler ve bunuda çok iyi becerdiler. Benim tek umudum önce Allah sonra Yüce Türk Adaleti’nde. Hak ettikleri cezayı almaları en büyük isteğim. Ve inşallah öyle olur.”