1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Gür gitti Özaydın geldi
Ali Gür gitti Özaydın geldi

Ali Gür gitti Özaydın geldi

* Üniversiteyi kente hizmet eden bir pozisyona getirmek istiyorum

A+A-

* Gaziantep’i üniversite ile barıştırmak istiyoruz

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Gaziantep Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Prof.Dr.Arif Özaydın Gazetemize konuştu. Rektör olarak atanmasının kendisi için sürpriz olmadığını belirten Özaydın, bunu beklediğini söyledi. Üniversiteyi kente hizmet eden bir pozisyona getirmek istediğini belirten yeni rektör, “Üniversite sanayiye hizmet etsin, ar-ge yapsın. Gaziantep’i gastronomi kenti olarak daha mutlu insanların yaşadığı bir kent haline nasıl dönüştürebilirim, birlikte çözüm arayacağız. Başkanlarımızla, Valimizle hep birlikte daha adil, daha yaşanabilir bir şehir inşa etmede katkı vermek istiyorum. Biz bu kentte mutlu bir insan kitlesi inşa etmek istiyoruz” dedi.

BAŞKALARI İÇİN SÜRPRİZ OLDU

YÖK’e başvuran isimler arasında olduğunu, kendisi için süpriz olmadığını dile getiren Özaydın, “Benim için sürpriz olmadı, sürpriz başkaları için oldu. 22 yıldır buradayım. Biz ilim insanı olarak Gaziantep’e hizmet etmek, Gaziantep’i üniversite ile barıştırmak istiyoruz. Benim derdim bu. Bu üniversite Gaziantep Üniversitesidir adıyla müsemmadır, inşallah birlikte iyi işler yaparız diye düşünüyorum. Basınıyla ,belediyesiyle bu kente hizmet etmek istiyoruz” dedi. 

DAHA MUTLU BİR İNSAN KİTLESİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

Önemli projeleri hayata geçirmek istediğini, daha sağlıklı kentler için kitap yazdığını anlatan Özaydın şunları söyledi:”Ben meşhur hocaların öğrencisiyim, rahmetli Sabahattin Zaim hoca vardı, Nevzat Yalçıntaş hoca var. Daha sağlıklı bir kent inşa etme adına üniversite, tıp fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi bu kent insanına nasıl hizmet edebilir bu soruya cevap arıyoruz. İnsanlar daha az hasta olacak. Bu kent bizim, havasını soluyoruz, yolda yürüyoruz, öğrencisiyle yaşlısıyla biz mutlu bir insan kitlesi inşa etmek istiyoruz, benim derdim bu. Geriye bakacak halimiz yok önümüze bakacağız.”

BU ŞEHİR ÖNE ÇIKMALI

Doktora tezinin Gaziantep ekonomisi üzerine olduğunu, KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Özaydın şöyle konuştu:”Herkesle barış içinde, güleryüz, tatlı dille paylaşmak istiyoruz. Ekonomiyi biliyorum, ekonomi hayatın merkezi, ben ekonomi hocasıyım, bu ekonomiyi çözeceğim. Şam bölgesi denilen bölge vardır tarihte, bildiğimiz Şam bölgesi değil. Halep’ten başlar Şanlıurfa’dan devam eder, Karmamanmaraş’ı, Adıyaman’ı kapsar. Burası Şam bölgesidir tarihte. Bugün itibariyle Gaziantep tarihte Şam bölgesinin ana dominant şehridir, bu şehri öne çıkarmak istiyoruz, küresel bir kent haline getirmek istiyoruz. Benim iddiam bu. Bu tek başına olmaz birlikte olur, belediye başkanlarımızla, Valimizle olur, basınımızla olur, birlikte paylaşarak olacak.”

KOBİLER İLGİ ALANIM

Üniversiteyi kente hizmet eden bir pozisyona getirmek istediğini belirten Özaydın, ”Sanayiye hizmet etsin ar-ge yapsın. Gastronomi ile ilgili bir tez yazıyorum. Bakanlıktan verileri aldım Gaziantep’i gastronomi kenti olarak daha mutlu insanların yaşadığı bir kent haline nasıl dönüştürebilirim, birlikte çözüm arayacağız. Üniversitenin insanlara, şehre birşey vermesi lazım, versin istiyorum. Hizmet aşkıyla yola çıktık. Birlikte daha adil, daha yaşanabilir bir şehir inşa etmede katkı vermek istiyorum. İyi niyetle bu kentte yaşayan insanları, bu çocukları geleceğe hazırlamak, zihinleri inşa etmek, bu ülkenin sermayesine katkı vermek istiyorum. KOBİ’ler ilgi alanım, üreten insanlara teşekkür etmek lazım, girişimciler önemlidir, üretim üretim üretim diyorum. Üretmeden bir yere ulaşamayız, üreteceğiz” diye konuştu.

SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

Daha önceki soyadı Özsağır olan Arif Özaydın, soyadını neden değiştirdiği yönündeki sorumuzu da yanıtladı. Özaydın, ”Özsağır soyadını kodlarken sorun yaşıyoruz, bilet alırken şurda burda, vaktimizi alıyordu. Yaşadığımız bu süreçte çocuklarla ilgili değiştirme karar aldık, yoksa aile soyadımız tarihte Binbaşıoğlu olarak bilinir. Kolaylıktan yararlandık hepsi o kadar” dedi.  Basına önem verdiğinin de altını çizen Özaydın, “Basına önem veririm, basın doğruları söyler, yanlışları önler. Basın camiasıyla iyi ilişkiler kurup halkımızı aydınlatmak istiyoruz” dedi. Sorumuz üzerine Rektör Özaydın, “Geriye hiç bakmayacağım, hizmet edenlere teşekkür etmek vazifemizdir” dedi.

ÖZAYDIN KİMDİR?

1966 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Özaydın, 1988 yılında İstanbul Üniversitesinde Kamu Yönetimi bölümüne girdi, 1992'de mezun oldu. Yüksek Lisansınıİstanbul Üniversitesinde Çalışma Ekonomisi üzerine yapan Özaydın, Doktorasını da İstanbul Üniversitesinde tamamladı. 1994 yılında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümüyle Doktorasına başlayan Arif Özaydın 1999 yılında bitirdi. Ekonomi dalında 5 kitabı bulunan Özaydın,evli ve 3 çocuk babası.Özaydın Ak Parti’den iki dönem milletvekili aday adayı oldu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum